0

یارانه 1200 میلیارد تومانی به بخش تولید ناچیز است

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

یارانه 1200 میلیارد تومانی به بخش تولید ناچیز است

نعمت‌زاده عنوان کرد

یارانه 1200 میلیارد تومانی به بخش تولید ناچیز است

 

1409750929605_5.png وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اختصاص 1200 میلیارد تومانی که قرار شد به بخش تولید اختصاص یابد با اشاره به این که این مبلغ ناچیز است، توضیح داد:در این زمینه سهمیه بندی وجود ندارد، چرا که مهم این است که طرح‌ها توجیه‌پذیر باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته در پاسخ به این سوال که از 1200 میلیارد تومانی که قرار شد به تولید اختصاص پیدا کند چه میزان برای بخش معدن است، پاسخ داد: طرح‌ها باید توجیه‌پذیر باشند. از آنجایی که بانک‌ها باید این مبلغ را پرداخت کنند در نظر داریم این را به عنوان یارانه سود تسهیلات پرداخت کنیم تا تسهیلات ارزان‌تر در اختیار معادن و صنایع قرار بگیرد.

نعمت‌زاده با بیان این‌که این مبلغ بیشتر برای سرمایه در گردش است گفت: از آنجایی که این مبلغ ناچیز است نمی توان آن را برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

وی با بیان این‌که پهنه‌های معدن بسیار بزرگ است، گفت: سرمایه‌گذاران می‌توانند در ابتدای امر در زمینه معادن مطالعه کنند و در آن ابتدا پولی از آن‌ها گرفته نمی‌شود و زمانی که به یک ذخیره مشخصی رسیدند برای آن مساحت کوچکتر مبلغی از آن‌ها گرفته و پروانه بهره برداری به آن‌ها داده می‌شود.

نعمت زاده با بیان این‌که ایران دارای معادن زیادی است، اظهار کرد:‌ این که گمان کنیم با استفاده از معادن می توانی سهم بسیار بزرگی در اقتصاد کشور داشته باشیم باید گفت که این یک فرضیه غلط است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر معادن تنها حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل داده‌اند، گفت:‌ هدف این است که بتوانیم این میزان را تا سه برابر افزایش دهیم به همین دلیل از زمان تشکیل دولت جدید برنامه ریزی‌های جدی را در این راستا داشته‌ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که امسال سه نمایشگاه در زمینه معدن برگزار شده است، گفت: گروه‌های مختلفی درصدد توسعه این صنعت هستند که عمده آنها را بخش خصوصی تشکیل داده است و در جایی که بخش خصوصی فعال نبوده توسعه یافته است.

نعمت‌زاده در حوزه معدن اکتشاف را یکی از ارکان‌های اصلی عنوان و اظهار کرد: در زمینه اکتشافات فعالیت‌های گسترده‌ای را آغاز کرده‌ایم و به زودی تا آخر سال بخش خصوصی داخلی و خارجی در این زمینه فعال خواهند شد.

وی با بیان این‌که مزایده‌های متعددی را ظرف دو سه ماه آینده در اغلب استان‌های معدن‌خیز به منظور ایجاد سرمایه‌گذاری در این حوزه ایجاد می ‌نیم گفت:‌امیدواریم بخش معدن از مرحله توسعه اکتشافات به خوبی عبور کند و بعد از آن بتوانیم در زمینه بهره برداری نیز پیشرفت‌هایی را به دست آوریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تاکنون برخی از معادن نیمه فعال و تعطیل فعال شده‌اند گفت: خوشبختانه در حوزه معدن تحصیل‌کردگان خوبی داریم که امیدواریم بتوانیم از تمام فرآوری‌های معدنی استفاده کنیم.

نعمت‌زاده با بیان این‌که تا زمانی که اکتشاف تکمیل نشود نمی‌توانیم به مرحله بهره برداری برسیم، گفت: ما یک سال باید در حوزه اکتشافات به صورت فشرده کار کنیم و بعد از آن بتوانیم بهره برداری کشور را دراین حوزه ارتقا بخشیم.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

جمعه 25 مهر 1393  3:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها