0

واکنش داعش به اولین حمله آمریکا

 
moradi92
moradi92
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 3481

واکنش داعش به اولین حمله آمریکا

واکنش داعش به اولین حمله آمریکا

 


شب گذشته نخستین تجاوز رسمی ارتش آمریکا به خاک سوریه انجام شد و با ادعای مبارزه با تروریسم بخش هایی از خاک این کشور از سوی بمب افکن های آمریکایی بمباران شد. در حملات هوایی بیش از 20 نقطه از خاک سوریه هدف قرار گرفت.


شبکه سی ان ان در همین زمینه گزارش داد؛ «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت که در این حملات از جنگنده ها،بمب افکن ها و موشک های تاماهاک استفاده شد.

داعش

کربی افزود: تصمیم اجرای حملات هوایی اوایل روز دوشنبه به دستور «ژنرال لیود آستین» Lloyd Austin ریاست فرماندهی مرکزی امریکا و براساس مجوزی که از سوی فرماندهی کل به وی اعطا شد، انجام گرفت.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که دامنه حملات را به سوریه گسترش می دهد. روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده که در این حملات که در اطراف منطقه «رقه» صورت گرفته، تعدادی از متحدان عرب آمریکا نیز مشارکت داشته اند.

این در حالی است که اقدام نظامی در خاک کشورهای دیگر نیازمند رضایت دولت آن کشور یا مجوز شورای امنیت سازمان ملل است. «سامانتا پاور» نماینده آمریکا در سازمان ملل دو روز قبل گفته بود واشنگتن برای اقدام نظامی، نیازی به مجوز بین المللی ندارد. وی همچنین تصریح کرده بود که هدف نهایی تقویت مخالفان سوریه، تغییر نظام این کشور است.

در این حملات کشورهایی از جمله عربستان، امارات، اردن و... مشارکت دارند. ترکیه در ائتلاف ضد تروریستی مشارکت نکرد. جمهوری اسلامی ایران که پیش از این درمقابله با تروریست های سوریه به دولت و مردم این کشور یاری رسانده است، با خواهش های آمریکا هم در کنار ائتلاف به اصطلاح ضد تروریستی منطقه قرار نگرفت.

وی عربستان سعودی را مقصر وقوع این حملات دانست و از این کشور به خاطر اجازه دادن به آمریکا برای چنین حملاتی انتقاد کرد

پنتاگون حملات هوایی آمریکا به سوریه را تأیید کرد

پنتاگون تأیید کرد که هواپیماهای آمریکایی مواضعی در سوریه را در حملات هوایی هدف قرار دادند، اما دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که هواپیماهای این کشور در این حملات هوایی آمریکا در سوریه شرکت نداشتند.

دمشق: واشنگتن ما را در جریان حمله به «رقه» قرار داده بود

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که واشنگتن تصمیم خود برای حمله هوایی به مواضع  داعش در خاک سوریه را به اطلاع «بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل ابلاغ کرده است.

بسیاری از صاحبنظران بر این باورند که اگر کمک ها و حمایت های آمریکا، غرب و کشورهای عربی مرتجع منطقه از چنین گروه های تروریستی قطع شود، این گروه ها در کوتاه ترین زمان از بین خواهند رفت. ضمن این که کشورهایی که هدف حملات تروریست ها قرار گرفته اند می توانند آنها را از سد راه خود بردارند.

پنتاگون تأیید کرد که هواپیماهای آمریکایی مواضعی در سوریه را در حملات هوایی هدف قرار دادند، اما دفتر نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که هواپیماهای این کشور در این حملات هوایی آمریکا در سوریه شرکت نداشتند

پوتین: حمله بدون موافقت دمشق جایز نیست

تصمیم به حملات هوایی آمریکا به سوریه پیش از انجام آن واکنش های منفی در افکار عمومی و سران بسیاری از کشورها به وجود آورد. این واکنش ها پس از انجام عملیات هوایی بیشتر شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، عصر دوشنبه در گفت وگوی تلفنی با دبیر کل سازمان ملل تأکید کرد حمله هوایی علیه گروه تروریستی داعش در سوریه بدون موافقت دمشق جایز نیست.

واکنش داعش به حملات آمریکا در سوریه

یکی از رهبران گروه تکفیری داعش در واکنش به حملات پهپادهای آمریکایی به سوریه به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این حملات را پاسخ می‌دهیم.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از رهبران گروه تکفیری داعش در واکنش به حملات پهپادهای آمریکایی به سوریه به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که این حملات را پاسخ می‌دهیم.

وی عربستان سعودی را مقصر وقوع این حملات دانست و از این کشور به خاطر اجازه دادن به آمریکا برای چنین حملاتی انتقاد کرد.

فرآوری :  رضوانی

بخش سیاست تبیان


منابع : جهان نیوز/ تابناک

 

چهارشنبه 2 مهر 1393  12:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها