0

جرقه‌های آغاز جنگ تحمیلی با حمله به تاسیسات نفتی/ تولید نفت، یک روز هم متوقف نشد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

جرقه‌های آغاز جنگ تحمیلی با حمله به تاسیسات نفتی/ تولید نفت، یک روز هم متوقف نشد

گفت‌وگوی دفاع‌پرس با رئیس ستاد حفظ آثار وزارت نفت/ ۱ 01 مهر 1393 ساعت 09:55

جرقه‌های آغاز جنگ تحمیلی با حمله به تاسیسات نفتی/ تولید نفت، یک روز هم متوقف نشد


رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس وزارت نفت، با بیان اینکه صدام از قبل از پیروزی انقلاب، با خرابکاری‌ در خطوط انتقال نفت، بمب‌گذاری و هدف قرار دادن مناطق مرزی و نفتی جرقه‌های جنگ را زد، گفت: آنها اروند را بهانه کردند تا به وسیله آن، به جمهوری اسلامی ضربه اساسی بزنند.
جرقه‌های آغاز جنگ تحمیلی با حمله به تاسیسات نفتی/ تولید نفت، یک روز هم متوقف نشد

به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس، هشت سال جنگ تحمیلی دوران خلق حماسه‌هایی بود که صفحات تاریخ کهن ایران را زرین کرد. دفاع جانانه ملت ایران معادلات کارشناسی را به هم ریخت و اثبات کرد که ایرانیان در دفاع از خاک و ارزش‌های خود توان نامحدودی دارند. کارکنان صنعت نفت نیز در این دوران با تقدیم یک هزار و 20 شهید نگذاشتند صادرات نفت حتی یک روز هم متوقف شود، کاری که جمهوری اسلامی ایران را برنده قطعی جنگ نفت در هشت سال دفاع مقدس کرد.

سید کمال لوح موسوی رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وزارت نفت، درباره نقش صنعت نفت در دوران دفاع مقدس گفت: از سال 86 ستاد حفظ آثار در صنعت نفت شکل گرفت که همان اهداف و ظایف در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به صورت محدودتری در صنعت نفت پیگیری شود.

وی افزود: به میزان عظمت و شکوه دفاع مقدس، بنیاد حفظ آثار صنعت نفت نیز موضوع و مطلب برای جمع آوری و پردازش دارد.

لوح موسوی در ادامه گفت: با توجه به اینکه صنعت نفت قطب بزرگ نیروی انسانی، تخصصی و صنعتی کشور است در دوران دفاع مقدس نیز جایگاه ویژه‌ای در تامین درآمد ملی و سوخت رسانی داشت، به همین دلیل دشمن نگاه ویژه‌ای به صنعت نفت در زمان جنگ داشت. می توان گفت صدام از قبل انقلاب با خرابکاری‌ها در خطوط انتقال نفت، بمب گذاری و هدف قرار دادن مناطق مرزی و نفتی جرقه های جنگ را زد و اروند را بهانه ای کرد تا به وسیله آن به اسلام و انقلاب ضربه ای اساسی بزند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس صنعت نفت با اشاره به فعالیت های صنعت نفت در دوران جنگ تحمیلی بیان داشت: در شروع جنگ، نفت هم ضربه زیادی دید. دامنه جنگ وسیع تر می شد و هر زمان که دشمن در جبهه های اصلی شکست می خورد سعی داشت تا با بمباران مناطق نفتی و حمله به نفت کش ها این شکست ها را جبران کند. در عرصه بین المللی هم کشورهای غربی با تجمع و وحدت بین المللی سعی داشتند تا قیمت نفت را پایین نگه دارند تا از نظر اقتصادی ایران پشتوانه مالی کمی داشته باشد یا صادرات نفت را کاهش بدهد و قدرت اقتصادی آن کم شود.

وی درباره مدیریت شهید تندگویان به عنوان وزیر نفت گفت: از همان روزهای آغاز جنگ ستادی در وزارت نفت شکل گرفت و با دستور مستقیم شهید تندگویان افرادی مامور تشکیل اتاقی برای رسیدگی به امور شدند. خود ایشان هم به خوزستان و پالایشگاه آبادان رفتند تا به صورت مستقیم حوادث را مدیریت کنند.

لوح موسوی افزود: به همین دلیل در دوران جنگ حتی یک روز هم صادرات نفت قطع نشد. حتی پالایشگاه آبادان که با خط مرزی فاصله ای نداشت از کار متوقف نشد. کارکنان صنعت نفت با وجود اینکه در موقعیت خطرناکی حضور داشتند و مواد سوختی، بمب بالقوه ای محسوب می شد که دشمن رادر طول جنگ دائما مورد تهاجم قرار می داد اما نیروها بر سرکار خود حاضر می شدند.

رئیس بنیاد حفظ آثار نفت بیان کرد: پالایشگاه های کشور از جمله پالایشگاه های مناطق مرزی مثل تبریز و شهرهای دیگری چون تهران، ماهشهر، شیراز، بوعلی و اصفهان هر روز زیر بمباران و تهاجمات ایستادند و دائم فعالیت و تولید داشتند.

وی تصریح کرد: در صنعت نفت ایثارگران گمنامی داشتیم که به صورت رسمی ایثارگر محسوب نمی‌شدند. در جنگ تحمیلی حدود 25 هزار نفر ایثارگر داشتیم که از این تعداد، 1020 نفر شهید و حدود هزار نفر اسیر هستند. تعدادی از مدیران برجسته صنعت نفت نیز به سمت فرماندهی رسیدند.

لوح موسوی گفت: از فضاها و ظرفیت‌های صنعت نفت نیز برای جنگ استفاده می‌شد و در اختیار نهادهای مربوط به جنگ قرار می‌گرفت. تولیدات صنعتی به سمت تولیدات نظامی و تامین نیازمندی های جنگ می رفت و خدماتی از جمله سوخت رسانی و خدمات بهداشت و درمان و اطفاء حریق و غیره در کمک پشتیبانی جنگ  حاضر بودند.

ادامه دارد...

 

سه شنبه 1 مهر 1393  11:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها