0

عامل عفونت لثه چیست ؟

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

عامل عفونت لثه چیست ؟

دندان‌های عقل نهفته ،دندان‌های عقل نیمه نهفته


عامل عفونت لثه چیست ؟

اين دندان‌ها در بسياري ازموارد، مشكل‌سازند به دو صورت نهفته و نیمه نهفته شکل می گیرند ؛ دندان‌هاي عقل بعد از پوسيدگي، موجب پوسيدگي دندان‌هاي مجاورو عفونت در اطراف مي‌شود و گاهي نيز با بستري ‌شدن در بيمارستان و جراحي همراه اند.


یک دندانپزشک وجود دندان عقل نیمه نهفته را عامل عفونت لثه دانست و گفت: دندان عقل به علت سخت بودن انجام اقدامات بهداشتی بار میکروبی دهان را بالا می‌برد.

به گزارش فارس، علی یزدانی دندانپزشک تصریح کرد: دندان عقل آخرین دندانی‌ است که در هر دو سوی فک‌های بالا و پایین رشد می‌کند بنابراین در دهان فرد چهار دندان عقل وجود دارد و اغلب دندان‌های عقل فک پایین بیش از فک بالا مشکل ایجاد می‌کند.

این دندانپزشک افزود: اگر فک کوچک باشد چون آخرین دندانی که در می‌آید دندان عقل است و این دندان عقل در بسیاری موارد نهفته یا نیمه نهفته باقی می‌ماند، یا در بسیاری موارد کج است یعنی در جهت رویش حرکت می‌کند و در برخی موارد نیز جای رشد دارد و به صورت کامل رشد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دندان عقل جای کافی برای رشد نداشته باشد یعنی نیمه نهفته باشد یا کاملاً نهفته باشد باید با جراحی این دندان را خارج کنیم.

یزدانی تصریح کرد: زمانی که دندان‌ها را مسواک می‌کنیم معمولاً مسواک به دندان‌های عقل در انتهای فک نمی‌رسد و در صورت رساندن مسواک حالت تعوع ایجاد می‌شود، حال اگر بار میکروبی دهان را محاسبه کنیم، دندان عقل که قابل مسواک زدن نیست و تمیز نمی‌شود بنابراین همواره پلاک میکروبی روی آن وجود دارد پس به طور کلی بار میکروبی دهان را بالا نگاه داشته و محیط دهان و دندان را اسیدی نگاه می‌دارد.

این دندانپزشک گفت: به همین علل معمولاً ترجیح می‌دهند که این دندان را از دهان خارج کنند مگر اینکه فک بزرگ باشد و دندان عقل جای کافی برای حرکت داشته باشد.

وی افزود: ریشه‌های دندان عقل چند عدد، نامشخص و کج هستند و به همین علت برای ترمیم، پرکردن، روت کانال کردن (عصب کشی) و پوسیدگی عمیق ریشه در اغلب موارد غیر ممکن است بنابراین اگر دندان عقل را از دهان خارج کنند مشکل خاصی برای دهان و دندان پیش نخواهد آمد.

یزدانی تصریح کرد: دندان‌های عقل نهفته یا نیمه نهفته معمولاً تا پایان عمر به همین شکل باقی می‌ماند مگر اینکه در موارد خاص به شرط جا داشتن فک امکان رشد و خروج این دندان مهیا باشد.

این دندانپزشک گفت: زمانی که دندان عقل نیمه نهفته باشد بخشی از تاج مشخص است و لثه روی دندان را گرفته است و در این صورت اگر بین لثه و تاج دندان مواد غذایی بماند اغلب عفونت‌های شدید می‌کند که این حالت در عکس‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس تئوری انسان زمانی غذاهای سفت و سخت‌تر می‌خورد که نتیجه آن رشد بیشتر فک و دندان بود و به مرور زمان با نرم شدن غذاها دیگر نیازی به نقش ایفا کردن دندان‌های عقب تر نیود که نتیجه این امر از کار افتادن این دندان‌هاست.

یزدانی گفت: زمانی که غذاها نرم‌تر می‌شود احتمالاً رشد فک کمتر شده و جای دندان عقل کمتر می‌شود و اکنون نیز در بسیاری افراد ممکن است دندان عقل نباشد و به مرور زمان ممکن است دندان عقل در نژاد بشر از بین برود.

این دندانپزشک خاطرنشان کرد: درباره عوارض دندان عقل بر سایر دندان‌ها گفت: من در بسیاری موارد دیدم که دندان عقل جا برای رشد و رویش داشته است و دندان‌های فرد صاف بوده است ولی به محض رویش دندان دندان‌های جلویی فک پایین بر روی هم آمده است و بدون ارتودنسی این دندان‌ها به جای خود باز نمی‌گردد بنابراین باید پیش از کج کردن دندان‌ها دندان عقل را کشید.

وی درباره عوارض دندان عقل در دهان و سایر دندان‌ها گفت: دندان عقل ممکن است عفونت ایجاد کند یا به علت رشد کج دندان کرسی دوم را بپوساند.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 31 شهریور 1393  8:25 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها