0

علمی ـ پزشکی

 
fateme74
fateme74
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 3243
محل سکونت : خراسان جنوبی

علمی ـ پزشکی

  علمی ـ پزشکی

dast-parvaneh

طی چندین سال اخیر تحقیقات علمی جدید همگی از مزایای فراوان گوش دادن به موسیقی در دوران بارداری حکایت می کنند: از جمله مزایا می توان به تاثیر مثبت بر رشد مغز جنین، یادگیری پیش از زایمان، کاهش استرس دوران بارداری، بهبود عادات خواب نوزاد بعد از تولد و ایجاد پیوند عاطفی شگفت انگیز در دوران جنینی اشاره کرد.

پرفسور ویویت گلاور روانشناس دوران جنینی از دانشگاه ایمپریال لندن بیان می کند که: استرس پیش از زایمان شدیداً موجب افزایش اختلالات بیش فعالی، تأخیر شناختی، نگرانی و افسردگی کودک پس از تولد می شود. استرس دوران بارداری خطر ابتلا به اوتیسم و شیزوفرنی را افزایش می دهد. مادران باردار تحت استرس، نوزادانی کم وزن و لاغر به دنیا می آورند که این می تواند دلیلی بر نارسایی های قلبی در زندگی آتی این نوزادان باشد.

طبق تحقیقات دکتر کارن موریتز از دانشگاه کویزلند:

اگر مادر در دوران بارداری فشارهای روحی شدیدی متحمل شود بدن وی هرمونی به نام " گلوکوکور کودایس" ترشح می کند که از طریق جفت وارد بدن نوزاد می شود و رشد قلب و کلیه نوزاد را مختل می کند.

از آنجایی که حس شنوایی نوزادان نارس رشد یافته و خارج از محیط داخل رحمی در دستگاه نگهداری می شوند، محرک صدای رحمی می تواند به بهبود سلامتی نوزاد کمک کند. لالایی های پخش شده برای نوزاد در چنین موقعیتی موجب افزایش دریافت اکسیژن، عادات خواب سالم و افزایش وزن او می شود.

به علاوه موجب کاهش بیتابی های نوزاد، بهبود توانایی مکیدن، کاهش مدت زمان بستری بودن در بیمارستان و همچنین افزایش محیط سر می شود که نشانه رشد مغز کودک است.

نوزاد تازه متولد شده ای که موسیقی دوران جنینی اش را دوباره می شنود بیشتر شیر می مکد، بیشتر می خوابد و کمتر گریه می کند. این موضوع به این دلیل نیست که نوزاد درمان خاصی را دریافت می کند بلکه این به دلیل تأثیر مثبتی است که موسیقی و عشق ایجاد می کنند.

موسیقی دان مشهور کیث وایتینک در مقاله ای به نام "پرهیز از سه نوع موسیقی در دوران بارداری" شرح می دهد که: نوزادان می توانند تا یک سال پس از تولد، موسیقی که در دوران جنینی شنیده اند را به خاطر بیاورند. همچنین مادران اذعان داشته اند که پخش کردن همان موسیقی آرام بخش دوران بارداری باعث آرامش کودک پس از تولد نیز می شود.

طبق تحقیقات دکتر توماس ورنی ام دی نوزادانی که در رحم مادر از طریق موسیقی تحریک شده اند مهارت های پیشرفته صوتی، تصویری، زبانی و حرکتی را از خود نشان می دهند. این کودکان زمان خواب طولانی تری دارند و نسبت به محیط پیرامون خود هوشیارتر هستند و نسبت به کودکانی که هیچ گونه محرک دوران پیش از زایمان را دریافت نکرده اند آرامش بیشتری دارند.

آزمایشات علمی اخیر و مطالعات جامع انجام شده توسط دکتر شیلا وودوار استادیار دپارتمان موسیقی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گویای این هستند که نوزادان درون رحم حتی قبل از تولد قادر به دیدن، شنیدن، حس کردن و یادگیری هستند. در سه ماهه سوم، جنین قادر به حفظ یک صدا و ارتباط دادن آن با صدایی که قبلاً شنیده و تفسیر معنای آن است.

 

دوشنبه 31 شهریور 1393  10:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها