0

«منات»؛ با ثبات‌ترین پول ملی در آسیای مرکزی+ تصاویر

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

«منات»؛ با ثبات‌ترین پول ملی در آسیای مرکزی+ تصاویر

ترکمنستان را بهتر بشناسیم/1
«منات»؛ با ثبات‌ترین پول ملی در آسیای مرکزی+ تصاویر

ترکمنستان 21 سال پیش در پی کسب استقلال از شوروی سابق، پول ملی خود بنام «منات» را به گردش درآورد و هم‌اکنون باثبات‌ترین ارز در میان کشورهای منطقه آسیای مرکزی محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: «منات»؛ با ثبات‌ترین پول ملی در آسیای مرکزی+ تصاویر
  •  

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، پول ملی ترکمنستان که منات نام دارد، هم اکنون در قطعات مختلف و با ارزش‌های 1، 5، 10، 20 و 50 و 100 منات و همچنین سکه‌های 1، 2، 10، 20، 50، در بازار معاملاتی این کشور دست به دست می‌شود.

واژه منات از واژه روسی(«монета» مُنِتا) به معنی سکه گرفته شده‌ است.

مُنتا خود از ریشه لاتین است. در سال 2009 دولت ترکمنستان طرح منات (واحد پول این کشور) را تغییر داد و اکنون ارزش یک منات برابر با 5 هزار منات قبلی است.

بانک مرکزی ترکمنستان بدون آنکه تعداد صفرهای منات را تغییر دهد، اعلام کرده بود هر منات جدید معادل 5 هزار منات قدیم خواهد بود. بالاترین مبلغ اسکناس‌های منات قدیمی، اسنکاس 10 هزار مناتی بود در حالی که در اسکناس‌های جدید بالاترین مبلغ مربوط به اسکناس 500 مناتی می‌باشد.

در حالی که در اسکناس‌های قدیمی منات ترکمنستان عکس‌ها و طرح‌های «صفرمراد نیازف» اولین رئیس جمهور ترکمنستان ملقب به ترکمن‌باشی به چشم می‌خورد در اسکناس‌های جدید در کنار تصویر ترکمن‌باشی، تصاویر بزرگان و مشاهیر ترک زبان همچون اغوزخان، دده قورقود (قورقود آتا)، طغرل بیک ترکمان سلجوقی، سلطان سنجر و مختومقلی نیز به چشم می‌خورند.

همزمان با انتشار اسکناس جدید منات، سکه‌هایی برای نخستین بار با عنوان تنگه ضرب شده که ارزش هر 100 تنگه آن یک منات است.

بانک مرکزی ترکمنستان اعلام کرده ارزش یک دلار آمریکا برابر 2 منات و 86 تنگه واحد پولی جدید این کشور است در حالی که در گذشته 14 هزار و 200 منات برابر یک دلار بود.

بر روی هر یک از اسکناس‌ها تصاویر و عکس‌هایی از شخصیت‌‏ها و نمادهای ملی ترکمنستان معاصر طراحی و جای داده شده‌اند.به عنوان مثال بر روی اسکناس 100 مناتی تصویر نقاشی از شخصیت تاریخی باستانی «اغوزخان» جد ترکمن‌ها و روی پشت این اسکناس نیز  مجموعه معماری «کاخ ریاست جمهوری ترکمنستان» آمده‌است.

در اسکناس 50 مناتی تصویری نقاشی «عرکوت آتا» شخصیت افسانه‌ای ملی ترکمن‌ها و پشت آن نیز عکسی از ساختمان مجلس ملی ترکمنستان به تصویر کشیده شده‌‏ است.

اسکناس 20 مناتی با تصویر نقاشی «گوراوغلی بگ ترکمن» شخصیت افسانه‌ای ترکمن‌ها بوده و پشت آن نیز عکس «کاخ روحیت» عشق‌‏آباد جای داده شده‌‏ است.

بر روی اسکناس 10 مناتی نیز تصویری از از «مختومقلی فراغی» شاعر معروف و کلاسیک ترکمن و نیز پشت روی این اسکناس عکس از ساختمان بانک مرکزی ترکمنستان به چشم می‌‏خورد.

همچنین در اسکناس 5 مناتی نیز تصویری از «سلطان سنجر» شخصیت تاریخی و آخرین سلطان سلسله سلجوقیان و نیز در پشت این اسکناس هم دو برج «برج استقلال» و نیز «برج بیطرفی» جای داده شده‌ است.

بر روی اسکناس 1 مناتی نیز تصویری از «طغرل بیک» شخصیت تاریخی از سلسله پادشاهی سلجوقیان است و بر روی پشت این اسکناس نیز مرکز ملی فرهنگی ترکمنستان جای داده شده‌‏است.

همچنین بر روی همه سکه‌های ترکمنستان می‌توان آرم ملی و نقشه این کشور را مشاهده کرد.

ارزش پول ملی ترکمنستان که در سالهای اخیر نوسان چندانی نداشته در مقایسه با دلار آمریکا ، 2.86 منات معادل یک دلار آمریکا می‏‌باشد.

انتهای پیام/.

 

شنبه 29 شهریور 1393  8:46 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها