0

مختصری از سیره امام رضا(ع)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

مختصری از سیره امام رضا(ع)

ویژگی‌های اخلاقی و زهد و تقوای حضرت امام رضا(ع) به گونه‌ای بود که حتی دشمنان خویش را نیز شیفته و مجذوب خود کرده بود.

با مردم در نهایت ادب تواضع و مهربانی رفتار می‌کرد و هیچ‌گاه خود را از مردم جدا نمی‌نمود.


رفتار اجتماعی
یکی از یاران امام می‌گوید: «هیچ گاه ندیدم که امام رضا(ع) در سخن بر کسی جفا ورزد و نیز ندیدم که سخن کسی را پیش از تمام شدن قطع کند. هرگز نیازمندی را که می‌توانست نیازش را برآورده سازد، رد نمی‌کرد. در حضور دیگری پایش را دراز نمی‌فرمود. هرگز ندیدم به کسی از خدمتکارانش بدگویی کند. خنده‌ی او قهقه نبود، بلکه تبسم می‌فرمود. چون سفره‌ی غذا به میان می‌آمد، همه‌ی افراد خانه حتی دربان و مهتر را نیز بر سر سفره‌ی خویش می‌نشاند و آنان همراه با امام غذا می‌خوردند. شب‌ها کم می‌خوابید و بسیاری از شب‌ها را به عبادت می‌گذراند. بسیار روزه می‌گرفت و روزه‌ی سه روز در ماه را ترک نمی‌کرد. کار خیر و انفاق پنهان بسیار داشت. بیش‌تر در شب‌های تاریک، مخفیانه به فقرا کمک می‌کرد».(1)
یکی دیگر از یاران ایشان می‌گوید: «فرش آن حضرت در تابستان حصیر و در زمستان پلاسی بود. لباس او در خانه درشت و خشن بود، اما هنگامی که در مجالس عمومی شرکت می‌کرد، خود را می‌آراست (لباس‌های خوب و متعارف می‌پوشید).»(2)
شبی امام میهمان داشت. در میان صحبت چراغ ایرادی پیدا کرد. میهمان امام دست پیش آورد تا چراغ را درست کند، اما امام نگذاشت و خود این کار را انجام داد و فرمود: «ما گروهی هستیم که میهمانان خود را به کار نمی‌گیریم.»(3)


برتری به تقواست
شخصی به امام عرض کرد: «به خدا سوگند هیچ کس در روی زمین از جهت برتری و شرافت اجداد، به شما نمی‌رسد.» امام فرمود: «تقوی به آنان شرافت داد و اطاعت پروردگار آنان را بزرگوار ساخت.»(4)
مردی از اهالی بلخ می‌گوید: «در سفر خراسان با امام رضا(ع) همراه بودم. روزی سفره گسترده بودند و امام همه‌ی خدمتگذران حتی سیاهان را بر آن سفره نشاند تا همراه ایشان غذا بخورند. من به امام عرض کردم: «فدایت شوم، بهتر است اینان بر سفره‌ای جداگانه بنشینند.» امام فرمود: «ساکت باش، پروردگارِ همه یکی است. پدر و مادر همه یکی است و پاداش هم به اعمال است.»(5)
احترام به سفره غذا
یاسر، خادم حضرت می‌گوید: امام رضا(ع) به ما فرموده بود: «اگر بالای سرتان ایستادم (و شما را برای کاری طلبیدم) و شما مشغول غذا خوردن بودید، برنخیزید تا غذایتان تمام شود.» به همین جهت بسیار اتفاق می‌افتاد که امام ما را صدا می‌کرد و در پاسخ او می‌گفتند: «به غذا خوردن مشغولند.» و آن گرامی می‌فرمود: «بگذارید غذایشان تمام شود.»(6)


کمک به در راه ماندگان
غریبی خدمت امام رسید و سلام کرد و گفت: «من از دوستداران شما و پدران و اجدادتان هستم. از حج بازگشته‌ام و خرجی راه را تمام کرده‌ام. اگر مایلید، مبلغی به من مرحمت کنید تا خود را به وطنم برسانم و در آن‌جا معادل همان مبلغ را صدقه خواهم داد؛ زیرا من در شهر خویش فقیر نیستم و اینک در سفر نیازمند مانده‌ام.» امام برخاست و به اتاقی دیگر رفت و از پشت در، دست خویش را بیرون آورد و فرمود: «این دویست دینار را بگیر و توشه‌ی راه کن و لازم نیست که از جانب من معادل آن صدقه دهی.»
آن شخص نیز دینارها را گرفت و رفت. از امام پرسیدند: «چرا چنین کردید که شما را هنگام گرفتن دینارها نبیند؟» ایشان فرمود: «تا شرمندگی نیاز و سؤال را در او نبینم.»(7)


حقوق کارگر
یکی از یاران امام رضا(ع) می‌گوید: روزی همراه امام به خانه‌ی ایشان رفتم. غلامان حضرت مشغول بنّایی بودند. امام در میان آن‌ها غریبه‌ای دید و پرسید: «این کیست؟» عرض کردند: «به ما کمک می‌کند و به او دست‌مزدی خواهیم داد.» امام فرمود: «مزدش را تعیین کرده‌اید؟» گفتند: «نه، هر چه بدهیم می‌پذیرد.» امام برآشفت و به من فرمود: «من بارها به این‌ها گفته‌ام که هیچ کس را نیاورید مگر آن‌که قبلاً مزدش را تعیین کنید و قرارداد ببندید. کسی که بدون قرارداد و تعیین مزد، کاری انجام می‌دهد، اگر سه برابر مزدش را بدهی، باز گمان می‌کند مزدش را کم داده‌ای؛ ولی اگر قرارداد ببندی و به مقدار معین شده بپردازی از تو خشنود خواهد بود که طبق قرار عمل کرده‌ای؛ و در این صورت اگر بیش از مقدار تعیین شده چیزی به او بدهی، هر چند کم و ناچیز باشد، می‌فهمد که بیشتر پرداخته‌ای و سپاس‌گزار خواهد بود.»(8)


پی‌نوشت:
1- اعلام الوری، ص 314.
2- اعلام الوری، ص 315.
3- اصول کافی، ج 6، ص 383.
4- عیون اخبارالرضا، ج 2، ص 174.
5- اصول کافی، ج 8، ص 230.
6- اصول کافی، ج 6، ص 298.
7- مناقب، ج 4، ص 360.
8- اصول کافی، ج 5، ص 288.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

جمعه 28 شهریور 1393  4:11 PM
تشکرات از این پست
kuoroshss
دسترسی سریع به انجمن ها