0

ترکیه پایگاه نظامی «اینجرلیک» را برای عملیات لجستیکی علیه «داعش» باز گذاشت

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ترکیه پایگاه نظامی «اینجرلیک» را برای عملیات لجستیکی علیه «داعش» باز گذاشت

تحت فشارهای بین‌المللی
ترکیه پایگاه نظامی «اینجرلیک» را برای عملیات لجستیکی علیه «داعش» باز گذاشت

ترکیه که گفته می‌شود تحت فشارهای آمریکا مجبور به پیوستن به ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با گروه تکفیری «داعش» شده، پایگاه نظامی «اینجرلیک» را برای استفاده عملیات‌های لجستیکی به منظور مبارزه با این گروه تروریستی باز گذاشته است.

خبرگزاری فارس: ترکیه پایگاه نظامی «اینجرلیک» را برای عملیات لجستیکی علیه «داعش» باز گذاشت
  •  

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «الحریت» ترکیه، روز 21 آگوست سال جاری میلادی، یک جنگنده «اف 15» نیروی هوایی آمریکا خواستار فرود اضطراری در ترکیه شد. سیستم هیدرولیک این هواپیما در حین عملیات علیه نیروهای گروه تکفیری «داعش» دچار آسیب شد و به هیچ عنوان امکان اینکه بتواند به پایگاه اصلی خود در قطر بازگردد وجود نداشت.

ستاد مشترک ارتش ترکیه مجوز داد تا این هواپیمای آمریکایی از پایگاه هوایی «بتمن» در جنوب شرقی ترکیه در نزدیکی مرز عراق استفاده کند و جنگنده‌های «اف 16» ترکیه این هواپیمای آمریکایی برای فرود در پایگاه بتمن همراهی کردند و بعد از آنکه مشکل فنی هواپیما برطرف شد، این هواپیمای آمریکایی به سمت قطر پرواز کرد.

یکی از مقامات ترک که خواست نامش فاش نشود درباره این رخداد گفت که ترکیه علیرغم میل باطنی خود تنها به دلیل آنکه زندگی خلبان در خطر بود و همچنین اتحاد بین اعضای ناتو اجازه فرود این هواپیمای آمریکایی را صادر کرد.

این منبع اعلام کرد: ترکیه تمایلی به شرکت در هرگونه عملیات نظامی در منطقه در حال حاضر را ندارد اما پایگاه اینجرلیک برای استفاده برای عملیات‌های انسانی و لجستیکی در مبارزه علیه داعش باز است.

آنجرلیک یک پایگاه نیروی هوایی ترکیه است که به طور مشترک توسط ناتو اداره می‌شود و نیروی هوایی آمریکا این پایگاه را در بین مهم‌ترین پایگاههای فعال قلمداد می‌کند.

با اینحال پیشتر در خبرها اعلام شده بود که منبع آگاه سیاسی اعلام کرده است که نیروهای امنیت عراق چهار افسر ترکیه را دستگیر کرده‌اند که آنها اعتراف به حمایت ترکیه از داعش کرده‌اند و گفته‌اند که تروریست های داعش را برای اجرای عملیات در عراق آموزش داده‌اند.

ترکیه که میلی برای پیوستن به ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش نداشت، هم‌اکنون تحت فشارهای آمریکا مجبور شده است که قبول کند به این ائتلاف بپیوندد.

روزنامه ترکی «الطرف»، روز دوشنبه در گزارشی مدعی شد: «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه را به مشارکت در ائتلاف منطقه‌ای علیه گروه تکفیری داعش مجبور کرده است. این در حالی است که اردوغان و حزبش در قبال داعش با محافظه‌کاری و ملاحظه رفتار می‌کنند. اما در نهایت اردوغان مجبور به پذیرش این خواست واشنگتن شد.

بر اساس گزارش روزنامه الحریت ترکیه، هم‌اکنون بعد از آنکه اوباما آشکارا، ترکیه را بعنوان بخشی از ائتلاف مبارزه علیه داعش معرفی کرد، ترکیه این پایگاه آنجرلیک را نه تنها برای استفاده عملیاتی بلکه تنها برای استفاده لجستیکی باز کرده است.

این گزارش می‌افزاید که این موضوع روز 8 سپتامبر سال جاری میلادی، در حین دیدار «چاک هیگل» وزیر دفاع آمریکا با مقامات ترکیه در آنکارا مطرح شده است.

هیگل در سفر خود به ترکیه با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور، «احمد داوداغلو» نخست‌وزیر ترکیه و «نجدت اوزیل» رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه، دیدار و گفت‌وگو کرد و بعد از آن نیز «جان کری» وزیر خارجه آمریکا با «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه تماس تلفنی برقرار کرد.

منابع دیپلماتیکی ترکیه و غرب اعلام کردند که در واقع، حمل مواد غیرکشنده برای ارتش عراق و نیروهای دولت منطقه‌ای کردستان عراق از طریق اینجریلیک و محدوده هوایی ترکیه آغاز شده است.

انتهای پیام/

 

چهارشنبه 19 شهریور 1393  1:52 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها