0

راه های چک کردن پروسه و فایل های مشکوک به بد افزار

 
gholamy1391
gholamy1391
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1391 
تعداد پست ها : 294
محل سکونت : خراسان جنوبی

راه های چک کردن پروسه و فایل های مشکوک به بد افزار

با شرایطی که اکنون پیش آمده حق دارید که به همه چیز و همه برنامه ها مشکوک باشید! مخصوصا به پروسه هایی در سیستم خود که نام آنها برای شما غریب است. اما قبل از آنکه یک فایل اساسی سیستم را پاک کرده یا خاتمه دهید، مطمئن شوید که پروسه مذکور یک بد افزار است. برای این کار ما به شما یک ابزار کارآمد آنلاین معرفی میکنیم.

راه های چک کردن پروسه و فایل های مشکوک به بد افزار

پروسه متاسفانه حجم بد افزارهایی که این روزها بر روی سیستم ها و فضا آنلاین وجود دارد به قدری زیاد شده است که دیگر نمیتوان به هیچ پروسه ای کاملا مطمئن بود. این در حالی است که این بد افزارها به قدری پیچیده و قدرتمند شده اند که اغلب از تیر رس آنتی ویروس ها و نرم افزارهای امنیتی خارج شده و این نرم افزارها قادر به شناسایی آنها نیستند.

در نتیجه بهترین کار این است که همواره اگر به پروسه یا فایلی در سیستم خود مشکوک شده اید، حتما خود آن را بررسی کنید. ما در اینجا یک ابزار آنلاین مناسب و بسیار کاربردی برای این منظور را به شما معرفی میکنیم:

 

پروسه1

بهترین راه برای بررسی یک پروسه هوشمند گشتن به دنبال اطلاعات آن در فضای وب است. وب سایت ProcessLibrary – اینجا – بهترین ابزار آنلاین برای بررسی پروسه ها و اطلاعات مربوط به آنها است.

بگذارید با یک نمونه عملی کاربرد این ابزار را برای شما توضیح دهیم. ما در سیستم خود پروسه ای مشکوک با نام nwsvc.exe داریم که میخواهیم از سالم بودن آن مطمئن شویم. آنتی ویروس سیستم ما این پروسه را به عنوان یک پروسه سالم شناسایی کرده است اما ما به همین امر قانع نشده ایم.

برای شروع به وب سایت ProcessLibrary مراجعه میکنیم که به نوعی دانشنامه انواع پروسه های ممکن بر روی نت است. نام پروسه مورد نظر یعنی nwsvc.exe را در قسمت مربوط وارد میکنیم و این پروسه را جستجو میکنیم:

پروسه2

با این کار تعدادی از نتایج برای شما نمایش داده میشود که از بین این نتایج باید موردی را که بیش از همه به نظر به مورد مشکوک شما نزدیک است انتخاب کنید:

پروسه3

با کلیک بر روی این پروسه میتوانید اطلاعات جزئی تری در خصوص آن ببینید. همانطور که میبینید این اطلاعات به ما گزارش میدهد که پروسه مورد نظر در اصل مربوط به کارت گرافیکی NVIDIA است:

پروسه4

اما به همین بسنده نمیکنیم و به خواندن اطلاعات دیگر در خصوص این پروسه ادامه میدهیم. زیرا ممکن است این یک پروسه تقلبی باشد که با نام درایور کارت گرافیکی NVIDIA فعالیت میکند. در این وب سایت اطلاعات دیگر در خصوص این پروسه با جزئیات خوب تشریح شده است:

پروسه5

در این مورد کاملا مشخص است که این پروسه یک پروسه کاملا امن است. و نیازی به پاک کردن یا متوقف کردن آن از روی سیستم نیست. حال میتوانیم مطمئن باشیم که آنتی ویروس سیستم، کار خود را در خصوص این پروسه به خوبی صورت داده است!

این ابزار به ویژه در زمانی که قصد متوقف کردن یک پروسه مشکوک را دارید، بسیار کاربردی است زیرا از متوقف کردن یا پاک کردن یک پروسه سیستمی و حساس جلوگیری میکند. این ابزار همانگونه که ذکر  یک دانشنامه آنلاین برای شناخت پروسه های مختلف نیز هست، در نتیجه می توانید از آن برای کسب اطلاعات در خصوص انواع پروسه ها استفاده کنید.

 

یک شنبه 16 شهریور 1393  10:56 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها