0

پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

جرم دندان,جرم دندان چیست,پلاک میکروبی

 

پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

تحلیل لثه سبب لق شدن دندان‌ها می‌شود، چرا که استخوان اطراف دندان تحلیل می‌رود. بنابراین دندان خیلی راحت کشیده شده یا می‌افتد.


لق شدن دندان

دکتر اکبر فاضل، دندانپزشک درباره بیماری‌های لثه گفت:

«بیماری‌های لثه بیماری‌هایی هستند که نسوج اطراف دندان را مبتلا می‌کنند. عامل این بیماری‌ها نیز میکروبی است.


این میکروب ها روی لثه و دندانی که پلاک دارد جمع می شوند، زیرا این گونه مکان‌ها، محل مناسبی برای رشد میکروب ها و تکثیر آنهاست.


لثه سالم لثه‌ای است که محکم است و مانند پوست پرتقال، فرورفتگی هایی دارد. رنگ لثه سالم باید صورتی باشد، بنابراین چنانچه رنگ لثه به سمت قرمز متمایل شد، هشداری درباره بیماری آن است.

البته در بعضی موارد ممکن است بخشی از لثه قرمز باشد که عادی است، اما اگر دیدید لثه با اندک اشاره‌ای دچار خونریزی شد و یا ورم دارد و یا پای دندان‌ها فضا وجود دارد، باید با مسواک زدن، لثه را به حالت عادی برگرداند.

در ابتدای مسواک زدن ممکن است لثه‌ها خونریزی کنند، ولی این موضوع اصلا نگران کننده نیست، بلکه باید مسواک زد تا این خون‌ها خارج شوند، چرا که اینها، خون‌های چرکی است و اگر مرتب مسواک بزنید، از بین می‌رود.

رشد میکروب‌ها باعث تولید سموم میکروبی می‌شود. این مواد روی عروق لثه‌ای تاثیر می‌گذارد و باعث التهاب می‌شود و سیستم ایمنی بدن نیز که در صدد دفاع از لثه است وارد کارزار می‌شود و این مسئله ورم و التهاب را بیشتر می کند. هر چه این ورم و التهاب بیشتر شود، محل تجمع مواد غذایی و میکروبی را بیشتر می‌کند و این سیکل ادامه پیدا می‌کند و التهاب بیشتر می‌شود.


علاوه بر این وجود جرم پای دندان‌ها نیز می‌تواند عامل بیماری‌های لثه باشد. این جرم مواد معدنی بزاق دهان است که پای دندان‌ها می‌نشیند که در ابتدا به صورت نرم وجود دارد و در صورت انجام ندادن اقدامات بهداشتی دهان و دندان، این جرم‌های نرم، سفت می شوند.
بهترین راه پیشگیری از بیماری پیوره، استفاده از مسواک و نخ دندان است

مجموعه پلاک میکروبی و جرم‌ها باعث می‌شود که عفونت لثه‌ای تشدید شود و به دنبال آن لثه اطراف ریشه دندان تحلیل برود، یعنی بیماری لثه به دنبال شکل‌گیری مجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌ها، میکروب‌های اسید دوست، پلاک میکروبی و جرم به وجود می‌آید که در مکان شکل‌گیری این مجموعه، التهاب و ورم لثه را خواهیم داشت و در ادامه به صورت چرکی شدن لثه خود را نشان می‌دهد که این را پیوره می‌گویند.


از آنجا که لثه محافظ ریشه دندان است و ریشه دندان را احاطه کرده است، اگر لثه تحلیل برود، نسبت طول تاج به ریشه تغییر می‌کند. بنابراین طول تاج بیشتر خود را نشان می‌دهد، چنانچه در افراد مسن دندان‌هایشان بلندتر دیده می‌شود، چرا که لثه تحلیل رفته است.

تحلیل لثه سبب لق شدن دندان‌ها می‌شود، چرا که استخوان اطراف دندان تحلیل می‌رود. بنابراین دندان خیلی راحت لق شده یا می‌افتد.

باید با استفاده از مسواک و نخ دندان، از تشکیل پلاک غذایی- میکروبی روی دندان‌ها پیشگیری کرد و به این شکل از تجمع میکروب‌ها پیشگیری می کنیم و در نتیجه نخواهیم گذاشت میکروبی رشد کند و عفونتی شکل بگیرد.»
 
پیوره چیست؟

بیماری پریودنتیت (Periodontal disease) که در قدیم به نام پیوره خوانده می شد، یک بیماری مربوط به لثه می باشد.

بیماری پریودنتیت، به عفونت و تخریب انساج نگهدارنده دندان که شامل لثه و استخوان می باشد گفته می شود.

علایم پیوره شامل خونریزی و تغییر رنگ لثه، بوی بد دهان، درد مبهم در فک ها، احساس درد بین دندان ها، احساس خارش لثه، تمایل به فرو بردن خلال دندان در بین دندان ها، ترشح چرک از لثه، لق شدن دندان، جابجا شدن دندان ها، گیر کردن غذا بین دندان ها، آبسه لثه و … است.

پلاک میکروبی و جرم دندان چیست؟

پلاک میکروبی لایه ای است نازک از میکروب ها که بطور دائم بر سطح دندان ها می نشیند.

این لایه دارای مواد پروتئینی و سلول های پوششی و موادی دیگر با منشا بزاقی است، اما ساختمان اصلی آن از میکروب ها تشکیل شده است.

این لایه با آب برطرف نمی شود و باید با مسواک و نخ دندان آن را از سطح دندان تمیز کرد.


این در حالی است که با سخت شدن تدریجی پلاک میکروبی و رسوب املاح بزاق دهان روی آن، لایه ای به نام جرم تشکیل می شود که به علت داشتن سطح زبر، مقادیر بیشتری پلاک میکروبی را بر سطح خود نگه می دارد.

از مهم ترین بیماری های لثه می توان به التهاب لثه (ژنژیویت) و پریودونتیت یا همان تخریب بافت های نگهدارنده و استخوان اطراف دندان اشاره کرد که عامه مردم به آن پیوره می گویند.

بهترین راه پیشگیری از بیماری پیوره، استفاده از مسواک و نخ دندان است.

حداقل دفعات توصیه شده برای مسواک زدن دو بار و استفاده از نخ دندان یکبار در روز است، اما از آنجا که روش صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بیش از تعداد آن اهمیت دارد، بهتر است روش صحیح  را از یک دندانپزشک  بیاموزید.

بخاطر داشته باشیم همیشه پیشگیری از درمان بهتر است، پس با رعایت دقیق بهداشت دهان سعی کنیم از بروز بیماری های لثه پیشگیری کنیم و از آنجا که عامل اصلی تمام بیماری های لثه، پلاک میکروبی است، پیش از ایجاد و پیشرفت بیماری در رفع آن بکوشیم.

 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

شنبه 15 شهریور 1393  9:27 PM
تشکرات از این پست
mehrad90
دسترسی سریع به انجمن ها