0

در کوی رضا

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

در کوی رضا

حضرت امام رضا علیه‏السلام در سفر خود به خراسان، در راه نیشابور به مرو از قدمگاه نیشابور عبور کردند و وارد قریه‏ی سناباد شدند. در بقعه‏ ی هارونی، با دست مبارک محلی را نشان دادند و فرمودند: «این‏جا محل دفن من است»به نقل تاریخ، دهکده‏ی سناباد قبل از احداث حرم مطهر و بناهای اطراف آن، به صورت مکانی سرسبز و باغی دلگشا بوده است.

در سال 203 ه. ق که امام علیه‏السلام در آن‏جا به شهادت رسید و در این مکان به خاک سپرده شد، همچنین بروز معجزات و کرامت پی‏درپی از امام علیه ‏السلام موجب گشت که موافقان و مخالفان نسبت به بارگاه رضوی توجهی خاص معطوف دارند. در قرنهای مختلف، رجال کشورهای اسلامی، حکام و امرای خراسان و مردان بااخلاص و علاقه‏مند به مقام شامخ ولایت و امامت با صرف مبالغی در تجدید عظمت آن کوشیده‏اند، ضمن تزیین آن با ایجاد بناها و به جای گذاشتن آثاری این مکان شریف را مملو از جلوه‏های کهن هنری دوران گذشته نموده‏اند. 

بدین جهت، از همان قرون اولیه‏ی اسلامی، هنرمندان ایرانی اسرار نهفته‏ی پیشه‏ی ظریف خود را به کار برده، نفایس تاریخی و شاهکارهای هنری‏شان را مخلصانه به این جایگاه رفیع عرضه داشته‏اند. تجلیات معنوی و جذبه‏ی روحانی مرقد منور امام علیه‏السلام در سناباد به گونه‏ای درآمد که موجب شد همه ساله هزاران نفر زائر از سراسر جهان به این شهر سفر کنند. 

روضه‏ی منوره و تزیین آن، بناهای تاریخی، مسجد بالا سر، گنبد و گلدسته‏های طلایی آراسته به کتیبه ‏ها، ایوانهای طلا، سردرها، طاق‏نماها، رواقها، صحنها، بستها، مدرسه‏ ها، شبستانها، حجره ‏ها و مسجدها، از آثار دوره‏های دیلمیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، تیموریان، صفویه، افشار و قاجاریه است. این بناها در صحنهای وسیع به یکدیگر ارتباط داده، اطراف آنها را با طاق‏نماهای دو طبقه و سردرهای پوشیده از کاشی مینایی احاطه نموده است. 

صحنهای آراسته به سردرها و ایوانهای بلند آینه‏ سان ، همه حاکی از معتقدات خالص و بی‏شائبه‏ی دل‏های پرحرارتی است که با ارادت به این بارگاه مقدس پناه آورده و با به کارگیری آثار هنری خود آن را وسیله‏ی جلب توجهات و عنایات مقام امامت قرار داده‏اند. 

حرم مطهر رضوی علاوه بر آثار معماری کهن، به زینت ظاهری غیر معماری نیز آراسته شده است. 

هدایای بسیار ارزنده‏ای که حاکمان و ارادتمندان به حضرت با کمال اخلاص به حریم امام علیه‏السلام تقدیم نموده‏اند، جزء تزیینات غیر معماری حرم است که به یمن برکت وجود مقدس امام علیه‏السلام با وجود هجوم دشمنان و حمله‏ی چپاولگران ازبک و مغول، خللی در بنیان این مکان شریف راه یافته است. 

گلوله‏ های توپ روسهای تزاری در سال 1330 ه. ق و انفجار بمب به دست منافقان کوردل در عاشورای سال 1373 ه. ش نیز نتوانست به آن آسیبی برساند بلکه تنها به عنوان نشانی از خون‏خواری جنایتکاران برجای مانده و در تاریخ به ثبت رسیده است.

منبع : كتاب امام رضا

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

شنبه 15 شهریور 1393  1:56 PM
تشکرات از این پست
borkhar
دسترسی سریع به انجمن ها