0

زندگی دوقلوهای به هم چسبیده+تصاویر

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

زندگی دوقلوهای به هم چسبیده+تصاویر

زندگی دوقلوهای به هم چسبیده+تصاویر

دوقلوهای به هم چسبیده شکل نادری از دوقلوها هستند که در هر 40 هزار تولد، یک مورد از آنها متولد می‌شود.

خبرگزاری فارس: زندگی دوقلوهای به هم چسبیده+تصاویر
  •  

به گزارش گروه دانستنی‌های خبرگزاری فارس، دوقلوهای به هم چسبیده از آن دسته افرادی هستند که به دلیل شرایط ظاهری،زندگی بسیار متفاوتی را تجربه می‌کنند.

دوقلوهای به هم چسبیده شکل نادری از دوقلوها هستند که در هر 40 هزار تولد، یک مورد از آنها بروز می‌کند؛ اما تنها یک مورد از هر 200 هزار تولد زنده دوقلوی به هم چسبیده هستند.

تولد دوقلوهای به هم چسبیده بسیار پرخطر است. درحدود 40 تا 60 درصد این تولدها به مرده زایی منجر می‌شود و حدود 35 درصد آنان فقط یک روز زنده می‌مانند؛ به طور کلی، شانس بقا در این دوقلوها 5 الی 25 درصد گزارش شده است.

بر اساس اسناد تاریخی، از حدود 500 سال قبل تا کنون، بیش از 600 جفت دوقلوی به هم چسبیده در سراسر جهان به حیات خود ادامه داده‌اند؛ در حدود 70درصد از این دوقلوهای به هم چسبیده دختر بوده‌اند.

به طور کلی، می‌توان گفت نسبت زن به مرد در این دوقلوها سه به یک است؛ بیشترین تعداد دوقلوهای به هم چسبیده در آفریقا و هند و کمترین موارد از این نوع در چین و آمریکا مشاهده شده است.

همچنین تاکنون هیچ گزارشی از تولد سه قلو یا چهارقلوی به هم چسبیده در جهان به دست نیامده است.

چندین نوع مختلف از دوقلوهای به هم چسبیده در سراسر دنیا وجود دارند. پزشکان این افراد را به انواع متقارن و قرینه و نامتقارن و غیر قرینه تقسیم می‌کنند. در این طبقه‌بندی وجه افتراق دوقلوهای به هم چسبیده بر اساس محل اتصال آنها به یکدیگر است.

کرانیوپاگوس: واژه یونانی پاگوس به معنای اتصال یافته است؛ کرانیوم نیز به معنای قسمت فوقانی سر یا جمجمه است؛ این دوقلوها از ناحیه سر به هم اتصال یافته‌اند. فراوانی این موارد در حدود 2 درصد است.

جداسازی دوقلوهای کرانیوپاگوس یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین عمل‌های جراحی محسوب می‌شود؛ پیشرفت علم پزشکی باعث شده است که 35 جفت از این نوع دوقلوها با عمل جراحی از هم جدا شوند. مثال این قبیل دوقلوهای لیتوانی است که درسال 1989 با موفقیت از هم جدا شدند.

توراپاگوس: این گروه شایع‌ترین نوع اتصال در دوقلوهای به هم چسبیده است و حدود 35 تا 40 درصد موارد را شامل می‌شود.

دوقلوهای توراپاگوس در قسمتی از قفسه سینه مشترک هستند؛ گاه ممکن است قلب یا عضوی دیگر نیز در آنها مشترک باشد.

پیگوپاگوس: در این نوع چسبندگی، دوقلوها پشت به پشت هم قرار می‌گیرند و معمولاً از ناحیه باسن به هم می‌چسبند؛ این گروه درحدود 20 درصد از موارد دوقلوهای به هم چسبیده را شامل می‌شود.

ایسکیوپاگوس: حدود 6 درصد از دوقلوهای به هم چسبیده در این گروه قرار دارند. این دوقلوها از ناحیه تحتانی ستون مهره‌ها به یکدیگر چسبیده‌اند.

امفالوپاگوس: این گروه 34 درصد موارد را تشکیل می‌دهد؛ دوقلوهای دی سفالوس: این دوقلوها یک بدن و دوسر و گردن دارند.

 

انتهای پیام/

 

 
 
دوشنبه 10 شهریور 1393  1:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها