0

۷ راه ساده برای نه گفتن به صورت مؤدبانه

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

۷ راه ساده برای نه گفتن به صورت مؤدبانه
در مطلب قبلی به دلایل و مواردی که باعث میشوند تا در نه گفتن به مشکل بر بخوریم اشاره کردیم و ۶ دلیل اصلی رو بیان کردیم. گفتیم که برای اینکه بتونید این قدرت رو در خودتون بوجود بیارید که به صورت مؤدبانه نه بگید، باید این طرز فکر رو که مخالفت با درخواست دیگران باعث ناراحتی و دلخوری میشه و شاید بی ادبی حساب بیاد رو کنار بگذارید چرا که معمولا در واقعیت اینطور نیست و این مساله تنها در فکر شما اینطور میگذره!


alt چرا بعضیها نمی توانند به درخواست دیگران نه بگویند؟

در این مطلب قصد داریم ۷ جمله و روشی رو که به شما برای رد درخواست دیگران بسیار کمک میکند، بیان کنیم و یاد خواهید گرفت که چطور و از راه درست درخواستها رو رد کنید و نه بگویید !
 
 
alt ۱ – الان سرم شلوغه و نمیتونم قول بدم که …

اگر مشغله کاری زیادی دارید و نمیتونید درخواست کسی رو تقبل کنید ، این عبارت میتونه بسیار مفید باشه . اینکه به کسی بگید مشغله کاریتون زیاد هست و وقت خالی ندارید باعث میشه فرد از دلیل رد کردن درخواست اطلاع پیدا کنه و شاید در آینده درخواست رو دوباره مطرح کنه . اگر خواستید میتونید در مورد کاری که در حال حاضر انجام میدید و باعث مشغله شما شده توضیح بدید .
 


alt ۲ – الان زمان مناسبی نیست ، میتونیم اینکار رو به زمان دیگری موکول کنیم ؟

این اتفاق که شما در اواسط انجام یک پروژه ( یا هر کاری ) هستید و درخواست جدید دریافت میکنید چیز معمولی هستش . بعضی اوقات پیش میاد که از طرف یک دوست تلفنی دارید که از شما درخواستی داره ، میتونید بگید که الان در حال انجام کاری هستید ، در جلسه و یا در حال انجام کارهای خودتون هستید .
 

این متد روش خیلی خوبی برای تعویق انداختن درخواست هست . اول اینکه شما اجازه دادید طرف بدونه الان زمان مناسبی برای مطرح کردن درخواست نیست و دوم اینکه بهش به صورت غیر مستقیم علاقه خودتون رو برای دریافت درخواست یا پیشنهاد با موکول کردنش به زمان دیگر اعلام کردید .

 

alt ۳ – خیلی دوست دارم انجامش بدم ، ولی …

من خودم معمولا از این روش زیاد استفاده میکنم ، این روش باعث میشه تا فرد بدونه شما از درخواست کمک یا پیشنهادش خوشتون اومده ( البته اگه واقعا خوشتون اومده از این جمله استفاده کنید ) و چیز خوبی است . برای مثال وقتی دوست شما ازتون میخواد که باهاش برید گردش یا خرید میتونید بگید ، ” خیلی دوست داشتم بیام ، کاش میشد ولی الان باید فلان کار رو انجام بدم ” .
 
 
alt ۴ – کمی وقت بده تا در موردش فکر کنم

این جمله به صورت غیرمستقیم به معنی شاید هست و نه مستقیم و رک نیست . اگر شما به موضوع یا پیشنهادی علاقه ای ندارید و نمیخواهید از ” بله ” استفاده کنید ، میتونید از این جمله بهره ببرید . بعضی وقتها با ایده های جالب و خوبی در محیط کار برخورد میکنید ولی با نیازهای شما سازگاری ندارند ، میتونید از این جمله استفاده کنید و کمی فکر کنید . حتی میتونید برای اینکار زمان قرار بدید ، مثلا ” اجازه بده در موردش فکر کنم و تا فلان روز بهت خبر میدم ” . اگر واقعا به پیشنهاد ارائه شده علاقه ندارید ، فرد رو الکی معطل نکنید ، از جملات ۵ ، ۶ یا ۷ استفاده کنید .

 

alt ۵ – درحال حاضر بهش احتیاجی ندارم ، اگه احتیاج پیدا کردم بهت خبر میدم

اگر شخصی از شما درخواست میکنه یا چیزی رو پیشنهاد میکنه که شما در پی اون نیستید ، بهش این جمله رو بگید . میتونید بیشتر هم توضیح بدید تا فرد بدونه مشکلی با پیشنهاد یا درخواستش وجود نداره ، ولی چیزی نیست که شما میخواهید . با گفتن عبارت ” اگر احتیاج پیدا کردم بهت خبر میدم ” یا دریافت شماره تماس یا کارت ویزیت ، به فرد اعلام میکنید که آماده اید اگر در آینده موردی پیش بیاد بهش مراجعه خواهید کرد .
 


alt ۶ – افرادی بهتر از من هم هستند ، چرا از فلانی درخواست نمیکنی ؟

اگر درخواستی که از شما میشه رو نمیتونید به صورت کامل و با فراغت انجام بدید یا منابعی برای کمک کردن در دسترس ندارید این جمله میتونه بسیار مفید باشه . فرد درخواست کننده رو به کسی که میشناسید میتونه اون کار رو انجام بده ، به یک همکار یا دوست دیگه و یا حتی موسسه و دپارتمان دیگه هدایت کنید . این باعث میشه اون فرد بدونه شما قصد کمک کردن بهش رو دارید ولی در حال حاضر این امکان رو ندارید .
 


alt ۷ – نه ، نمیتونم ، ببخشید!

ساده ترین راه هم گفتن نه به صورت رک و مستقیم هست . همیشه در ذهن ما خیالاتی عبور میکنند و باعث نگرانی میشن که نکنه این کار باعث ناراحتی بشه و … اینها تنها توسط ذهن ما ساخته میشوند و در واقعیت اینطور نیست . دیگران شما رو درک خواهند کرد .

 


سعی کنید به پیشنهادات یا درخواست هایی که با نیازهای شما تفاوت دارند خیلی ساده نه بگید، مسائل رو برای خودتون بزرگ نکنید و سخت نگیرید، وقت بیشتری رو برای خودتون ایجاد کنید و از کارهایی که مورد علاقه شما هستند استفاده کنید. یادتون باشه در مقابل نه گفتن دیگران هم ناراحت نشید.

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

دوشنبه 10 شهریور 1393  9:24 AM
تشکرات از این پست
mrezass
دسترسی سریع به انجمن ها