0

با رای رهبران اروپایی؛ "فدریکا موگرینی" رسما مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جانشین "اشتون" شد+زند

 
sadeghfafi
sadeghfafi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2257
محل سکونت : خوزستان

با رای رهبران اروپایی؛ "فدریکا موگرینی" رسما مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جانشین "اشتون" شد+زند

با رای رهبران اروپایی؛

"فدریکا موگرینی" رسما مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جانشین "اشتون" شد+زندگی‎نامه

"هرمان فان رومپوی" رییس کنونی شورای اروپا اعلام کرد دونالد توسک نخست وزیر لهستان به عنوان رییس بعدی شورای اروپا و فدریکا موگرینی وزیر امور خارجه ایتالیا به سمت مسئول آینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا منصوب شدند.
به نقل از رویترز؛ "فدریکا موگرینی" وزیر امور خارجه ایتالیا با رای مستقیم رهبران اروپایی مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحاده اروپا شد.  
رومپوی اندکی پس از آغاز نشست سران اتحادیه اروپا برای بررسی تحریم ها علیه روسیه در رابطه با بحران اوکراین، در حساب کاربری خود در سایت توییتر این خبر را اعلام کرد. 
قرار است "دونالد توسک" پنجاه و هفت ساله، از ماه دسامبر جایگزین "فان رومپوی" شود. ریاست شورای اروپا یک پست راهبردی و مهم است. رییس شورای اروپا وظیفه هماهنگی اقدامات روسای جمهور و نخست وزیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بر عهده دارد. رییس شورای اروپا به همراه رییس کمیسیون اروپا، نمایندگان اتحادیه اروپا در کشورهای خارج از این اتحادیه هستند.

انتخاب جانشین کاترین اشتون با توجه به مذاکرات اتمی ایران و گروه 1+5 از یک سو و همچنین تحولات اوکراین از اهمیت بسیاری برخوردار است. 
 
 قرار است ریاست کمیسیون اروپا را نیز "ژان کلود یونکر" از کشور لوکزامبورگ از "خوزه مانوئل باروسو" پرتغالی تحویل بگیرد. 

گفتنی است دوره تصدی "کاترین اشتون" در سمت دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا ماه اکتبر پایان می یابد. این سمت طی سال های اخیر به علت فعالیت محوری اشتون در مذاکرات هسته ای با ایران از اهمیت خاصی برخوردار شده است.  

پیش از این دفتر "ماتئو رنتسی" نخست وزیر ایتالیا به طور رسمی "فدریکا موگرینی" وزیر خارجه خود را برای این سمت نامزد کرده بود. این در حالی است که دولت لهستان نیز "رادک سیکورسکی" وزیر خارجه این کشور را نامزد مناسب این سمت معرفی کرده بود.  چندین کشور اروپایی موگرینی 41 ساله را که از سیاستمداران چپگرا است و تنها از فوریه سمت وزارت را به عهده گرفته است رد می کنند. آن ها می‎گویند موگرینی فاقد تجربه لازم است و به علت مناسبات تجاری نزدیک ایتالیا و روسیه و نیز اتکای ایتالیا به انرژی روسیه فردی طرفدار بهبود مناسبات با مسکو به شمار می‌رود.  

"فدریکا موگرینی" وزیر خارجه دولت ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا است. فدریکا موگرینی سیاستمدار جوانی است که جایگزین اِما بونینو رادیکالیست و البته سیاستمدار شد. 
موگرینی در کارنامه سیاسی‌اش ، خصوصیات جالبی به چشم می‎خورد.  او، روز شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۵۲ در رم، به دنیا آمده است و در دانشگاه لاساپلنزای رم و در رشته علوم سیاسی ، تحصیل کرده است. اما چیزی که در این بین، تحصیلات او را تحت شعاع قرار می دهد، موضوع پایان نامه خانم موگرینی است؛ رابطه بین دین و سیاست در اسلام کة اَز او یک کارشناس اسلآم سیاسی ساخته است.  اینکه یک جوان ایتالیایی مسیحی که به رابطه بحث بر انگیز دین اسلام با سیاست پرداخته و رساله خود را به اسلام سیاسی اختصاص داده و حالا پس از مقام وزیرخارجه ایتالیا، قرار است مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باشد، این انتظار را ایجاد می‎کند که در مواجهه اروپا با مسلمانان، طرز فکری متفاوتی ایجاد شود.
 این خانم جوان که جانشین اشتون شد در گذشته بر روی پرونده های مربوط به عراق، افغانستان و بطور کلی در مورد روند صلح در خاورمیانه کار کرده است.

 

شنبه 8 شهریور 1393  11:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها