0

نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا مطرح کردند

 
sadeghfafi
sadeghfafi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2257
محل سکونت : خوزستان

نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا مطرح کردند

نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا مطرح کردند

طرح شکایت دولت علیه آمریکا/ با وجود تحریم‌ها ایران میز مذاکره را ترک نخواهد کرد/ آمریکا ناقض توافق‌نامه ژنو

دولت آمریکا شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را مشمول تحریم‌های اعمال شده علیه ایران معرفی کرده است و در اطلاعیه‌ای اعلام كرده است که این تحریم‌ها برای حفظ فشار بر ایران اعمال می‌شوند که این امر واکنش مسئولان و فعالان سیاسی ایران را به همراه داشت.
دولت آمریکا شرکت‌ها و افراد تازه‌ای را مشمول تحریم‌های اعمال شده علیه ایران معرفی کرده است و در اطلاعیه‌ای اعلام كرده است که این تحریم‌ها برای حفظ فشار بر ایران اعمال می‌شوند و مدعی شده است كه شرکت‌ها و افرادی که تحت آن قرار می‌گیرند در کمک به برنامه هسته‌ای ایران و كمك به این كشور در دور زدن تحریم‌ها نقش داشته‌اند و این تحریم‌ها منافاتی با توافق ژنو ندارند. 
 
چند موسسه مالی و بانک ایرانی، چند شرکت هواپیمایی، موسسه‌های مالی و بانکی و چند شرکت خارجی و ایرانی در فهرست تازه تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران قرار گرفته‌اند از جمله در ایران بانک آسیا، بانک خاورمیانه، بانک قوامین، موسسه قرض‌الحسنه رسالت تحریم شده‌اند. بانک کفالت تاجیکستان نیز، که آمریکا می‌گوید با بانک سرمایه مرتبط بوده، تحت تحریم قرار گرفته است. 

بر اساس این گزارش؛‌مسئولان جمهوری اسلامی ایران نسبت به تحریم‌های جدید واکنش نشان داده و آن را مغایر با توافقات بر شمردند.

در زیر واکنش تعدادی از نمایندگان مجلس و هم‌چنین فعالان سیاسی را در این زمینه می‌خوانید.

آصفری: عدم پایبندی آمریکا به توافقنامه ژنو مذاکرات را با بن‌بست مواجه می‌کند/طرح شکایت دولت علیه آمریکا 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از دولت توقع داریم با شکایت علیه آمریکا حق قانونی ایران را پیگیری کند و دبیر اتحادیه اروپا به نمایندگی از گروه ۱+۵ موظف است تا پایبندی دوطرف مذاکرات را به انجام تعهداتشان مد نظر داشته باشد وگرنه مذاکرات با بن بست جدی مواجه خواهد شد. 

"محمدحسن آصفری" نماینده اراک و کمیجان با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: هرگونه اقدام آمریکایی‌ها برای ایجاد تحریم‌های جدید، خلاف توافقنامه ژنو است و اینگونه اقدامات تنها ماهیت دورویی و غیرقابل اعتماد بودن آن‌ها را بیشتر نمایان می‌کند.   
  
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید براینکه سابقه‌ عملکرد دولتمردان آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران این اقدام آن‌ها را کاملا قابل پیش‌بینی کرده بود، تصریح کرد: این مذاکرات از سوی آن‌ها بیشتر برای اتلاف وقت است تا بتوانند جمهوری اسلامی ایران را از ادامه پیشرفت‌های خود بازدارند. 
  
نماینده اراک و کمیجان با اشاره به اینکه آمریکا از استقلال و خودباوری نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه خورده است، افزود: آمریکا گمان می‌کند با ایجاد تحریم‌های جدید می‌تواند در مقابل ایران بایستد، اما آن‌ها تنها دیوار بی‌اعتمادی را گسترده‌تر خواهند کرد و اینگونه تحریم‌های جدید تنها مذاکرات هسته‌ای ژنو را با چالش و مانع مواجه می‌کند و به طور قطع بر روند مذاکرات اثر منفی خواهد داشت.


کوثری: عصبانیت آمریکا از شکست اسرائیل تحریم‌های جدید را رقم زد/ لزوم واکنش جدی وزارت خارجه به این مسئله

در ادامه عضوی دیگر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را ناشی از عصبانیت آنها از شکست اسرائیل در مقابل مقاومت دانست و گفت: این در حالیست که ما تنها از مظلوم دفاع کردیم اما حرف آمریکا این است که همه باید تابع ما باشند.

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اظهار داشت: همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد از روحیات استکباری و زیاده‌خواهی آمریکا نمی‌توان انتظار دیگری داشت.

وی در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه  نمی‌توان به آمریکا اعتماد کرد، ادامه داد: آمریکا تنها منافع خود را می‌بیند و منافع کشورهای دیگر برای آنها معنا و مفهومی ندارد، لذا در اوج مذاکرات شاهد اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکا تنها بر اساس روحیه استکباری، زیاده‌خواهی و از طریق زور و فشار همه چیز را برای خود می‌خواهد، گفت: کسانی که آمریکا را بشناسند هیچ‌گاه گمان نمی‌کنند که مذاکرات به نتیجه برسد.

مطهری‌نژاد : اعمال تحریم‌های آمریکایی نباید موجب از دست رفتن انسجام دیپلماسی کشور شود

هم‌چنین؛ عضو حزب مردم سالاری با اشاره به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا علیه 15 شرکت و فرد ایرانی گفت: نباید در برابر هیاهوهای سیاسی دشمن انسجام داخلی خود را از دست دهیم.

"میرزا بابا مطهری‌نژاد" درباره تداوم سیاست‌های آمریکا مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: چنین تصمیماتی از سوی مقامات آمریکایی قطعا متأثر از جناح‌های مختلف داخلی در درون قدرت است.
 
وی افزود: قدرت استکباری همیشه سعی در بالا نگه داشتن مواضع خود تحت هر شرایطی و کسب امتیازات بیشتر به سود خود را دارد که البته همین عامل موجب نفرت دنیا از آنها شده است.  
 
عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 تصریح کرد: زمانی که مسئله‌ای به سمت وسوی کاهش تنش و حل موضوع پیش می‌رود حریف در جهت کسب منافع بیشتر به دنبال اعمال زور و فشارها از جمله تحریم است.( متن کامل خبر را اینجا بخوانید.)

بروجردی مطرح کرد؛ علت اعمال تحریم‌های جدید از زبان رئیس کمیسیون امنیت ملی/ در صورت لزوم جلسه فوق‌العاده برگزار می‌کنیم

بر اساس گزارش سرویس سیاسی باشگاه خبرنگاران رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به دور جدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار ما گفت: این اقدام آمریکا نقض آشکار توافق ژنو است.

علاءالدین بروجردی در واکنش به دور جدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران  گفت: این تحریم‌های جدید عکس‌العمل آمریکا در قبال شکست رژیم صهیونیستی در غزه است.

وی افزود: باتوجه به حمایت‌های افسارگسیخته آمریکا از رژیم صهیونیستی و شکست این رژیم کودک‌کُش برای پنجمین بار از مقاومت - و سومین بار در غزه از سال 2000 تاکنون  که برخلاف همه محاسبات آمریکا و رژیم صهیونیستی اتفاق افتاد - و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در بالاترین سطح، آمریکا در یک اقدام منفعلانه و علی‌رغم تعهد خویش در توافق ژنو، اقدام به وضع تحریم‌های جدید کرد.

وی ادامه داد: دیگر اعضای گروه 1+5 که این توافق به حیثیت آنها نیز گره خورده است باید در قبال این پیمان‌شکنی آمریکا عکس‌العمل نشان دهند.

انبارلوئی: با وجود تحریم‌ها ایران میز مذاکره را ترک نخواهد کرد/آمریکا ناقض توافق‌نامه ژنو

در  ادامه؛ مسئول سیاسی حزب موتلفه اسلامی گفت: با وجود تحریم‌ها ایران در هیچ شرایطی میز مذاکرات را ترک نخواهد کرد، چرا که منطق ایران مشخص است.

"محمدکاظم انبارلوئی" با اشاره به تهدید و تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: رسانه‌های غربی به ویژه آمریکا و اروپا خبر از تحریم‌های جدیدی از سوی این کشور‌ها به صورت یکسویه علیه ایران دارند.   
 
وی ادامه داد: این تحریم‌ها مسلما خلاف توافق با ۱+۵ است، چرا که این گروه متعهد شده بودند تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع نمی‌کنند، در حالیکه ۱+۵ به ویژه آمریکا در عمل نشان داد که نسبت به آنچه که تعهد داده، پایبند نبوده است.   
 
این فعال سیاسی ضمن توصیه‌ای به مسئولان دیپلماسی کشور افزود: طبیعی است که موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به عملکرد غرب باید صریح و روشن باشد، همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند، آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و پس از توافق، تهدید و تحریم‌هایشان بیشتر شده است، مشخص می‌شود که مقام معظم رهبری برای شناخت دشمن از چه هوشیاری برخوردار هستند.   
 
وی اضافه کرد: دستگاه دیپلماسی ما باید دشمن را صریح‌تر و شفاف‌تر بشناسند، چرا که آنان پس از ۵ دوره مذاکره در وین به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند، این در حالی بود که ایران به تمام تعهدات خود طبق گزارش آژانس عمل کرد.


ترقی مطرح کرد؛ اعمال تحریم از سوی غرب با هدف فشار بر ایران/ ایران در مذاکرات هسته‌ای کوتاه نمی‌آید

هم‌چنین؛‌  مسئول بین‌الملل حزب موتلفه اسلامی اعمال تحریم‌های جدید از سوی غرب را با هدف فشار بر ایران ارزیابی کرد و گفت: نباید هیچگونه عقب نشینی و یا کوتاه آمدن در روند مذاکرات هسته‌ای از سوی ایران صورت بگیرد.

"حمیدرضا ترقی" با اشاره به تحریم‌ها و تهدیدهای جدید غرب علیه اشخاص و شرکت‌های ایرانی اظهار داشت: طبق توافقنامه ژنو ۱+۵ متعهد به لغو تحریم‌ها در قبال اقدامات ایران است، اما متاسفانه تاکنون ۵۵ مورد تحریم‌ علیه ایران انجام شده است.   
 
وی ادامه داد: این تحریم‌ها و تهدید‌ها در شرایطی اعمال می‌شود که مذاکرات هسته‌ای ایران در مرحله حساسی از خود قرار گرفته است. آمریکا به صراحت اعلام می‌کند هدفش افزایش فشار بر ایران است، در حالیکه نباید در حین مذاکرات اقدامی دیگر انجام داده شود.   
 
مسئول بین الملل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌ها غرب به هیچ کدام از تعهدات خود پایبند نبود، افزود: عدم پایبندی طرف غربی برای مسئولان ما و تیم مذاکره کننده این شرایط را تثبیت می‌کند که با طرفی مذاکره می‌کنند که نسبت به تعهدات خود پایبند نیست و نقض توافقنامه بار‌ها از سوی او صورت گرفته است.

 

شنبه 8 شهریور 1393  5:26 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها