0

افخم در واکنش به دور تازه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا: مسئولیت عواقب تحریم‌های ضدایرانی به عهده آمریکا

 
sadeghfafi
sadeghfafi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 2257
محل سکونت : خوزستان

افخم در واکنش به دور تازه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا: مسئولیت عواقب تحریم‌های ضدایرانی به عهده آمریکا

افخم در واکنش به دور تازه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا:

مسئولیت عواقب تحریم‌های ضدایرانی به عهده آمریکا و اعضای 1+5 است

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌نماید که حق کامل خود را برای بهره‌گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می‌دارد و مسئولیت عواقب این روند را تماما به عهده ایالات متحده آمریکا و سایر اعضا 1+5، که در برابر این نقض‌های فاحش توافق ژنو سکوت می‌کنند، می‌داند.
 در آستانه شروع دور جدیدی از مذاکرات هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو 1+5، دولت آمریکا روز گذشته بار دیگر اقدام به وضع تحریم‌های جدیدی علیه تعدادی از افراد و موسسات ایرانی و غیرایرانی کرد.

"مرضیه افخم" سخنگوی وزارت امور خارجه این اقدام را در تضاد با برنامه عمل مشترک توصیف کرد و گفت : این اقدام در تعارض کامل با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته‌ای می‌باشد. 
 
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه تفسیر به رای و برداشت یکجانبه و غیرقابل قبول از توافق ژنو از سوی آمریکا را رد کرده، و قویا اعتقاد دارد که تحریم‌های اعلام شده خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو است. 
 
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه این اقدام در شرایط حاضر همچنین تاثیرات منفی و غیرسازنده‌ای را بر روند مذاکرات هسته‌ای خواهد گذارد، تصریح کرد: چنین اقداماتی به ویژه جدیت، صداقت و حسن نیت آمریکا و سایر طرف‌های مذاکره کننده با جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال برده و تعهد آنها را به هرگونه توافق نهایی احتمالی، که قطعا باید متضمن برداشته شدن تمامی تحریم های غیرقانونی و نامشروع علیه جمهوری اسلامی ایران باشد، مورد شک و تردید قرار می دهد. 
 
افخم خاطرنشان کرد: درحالی که گام های اعتمادساز از سوی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای تعهد به توافقات بعنوان یک اصل مهم بنیادین برداشته شده و در گزارشات متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز منعکس شده، تهران انتظار عمل مشابه از سوی آمریکا و بقیه اعضای 1+5 را در عمل به تعهدات خود دارد. 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌نماید که حق کامل خود را برای بهره گیری از تمامی امکانات قانونی در جهت تامین منافع ملت ایران، از جمله هرگونه اقدام متقابل، محفوظ نگاه می‌دارد و مسئولیت عواقب این روند را تماما به عهده ایالات متحده امریکا و سایر اعضا 1+5، که در برابر این نقض‌های فاحش توافق ژنو سکوت می‌کنند،می‌داند. 
 
افخم در پایان تصریح کرد: دوره کاربرد تاکتیک ناکار آمد فشار و مذاکره سپری شده است و زمان آن رسیده که امریکا بطور جدی و صریح به اتخاذ یک رویکرد واقع بینانه ثابت در قبال برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران و رفتار عملی یکنواخت مبتنی بر آن روی آورد. 

 

شنبه 8 شهریور 1393  5:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها