0

موشک بالستیک چيست؟

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : اصفهان

موشک بالستیک چيست؟

موشک بالستیک چيست؟

یك موشك بالستیک در حقیقت یك ماشین تحویل موشك- مولد، شامل سیستم رهیابی و محفظه حمل مهمات است كه اساساً علیه اهداف زمینی و سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، موشک، پرتابه‌ای است که با نیروی عکس‌العمل ناشی از خروج گاز (معمولاً ناشی از سوختن سوخت) حرکت می‌کند. در موشک ماده اکسیدکننده نیز به همراه سوخت حمل می‌شود و سوختن سوخت در آن نیاز به اکسیژن هوا ندارد. از این نظر موشک با راکت و فشفشه فرق دارد.  
 


انواع موشک:
موشک‌ها از نظر سوخت به دو دسته موشک با سوخت مایع و موشک با سوخت جامد تقسیم می‌شوند.
موشک‌هایی با سوخت پیشران جامد

 

سوخت‌های پیشران از یک نوع سوخت و یک اکسنده تشکیل شده‌اند. برای روشن شدن موشک، کافی است یک جرقه کوچک سوخت پیشران آنرا آتش بزند. سوخت آتش گرفته تا آخرین قطره می‌سوزد. گازهای حاصل از سوخت پیشران را از طریق دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. اولین موشک‌ها را احتمالا در قرن یازدهم میلادی در کشور چین ساخته‌اند. آنها موشک‌هایی بودند که از سوخت پیشران جامد استفاده می‌کردند. سوخت موشک یک نوع باروت بود که از مخلوطی از نیترات پتاسیم، زغال چوب و سولفور تشکیل شده بود.

 

موشک‌هایی که از سوخت پیشران جامد استفاده می‌کنند، اغلب به عنوان موشک‌های تقویت‌کننده‌ای استفاده می‌شوند که نیروی اولیه موشک‌های بزرگ‌تر را تأمین می‌کنند. موشک‌های بزرگ‌تر خود از سوخت پیشران مایع استفاده می‌کنند. بزرگترین موشک‌های مصرف‌کننده سوخت جامد با 45 متر ارتفاع جزء موشک‌های تقویت‌کننده شاتل فضایی ایالات متحده محسوب می‌شوند. آنها حاوی 586500 کیلوگرم (2/1 میلیون پوند) سوخت پیشران هستند که به‌طور متوسط 13 میلیون تن (5/3 میلیون پوند نیرو) نیروی پیشران را تولید می‌کنند.  

این موشک‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که بعد از اتمام سوخت و افتادن در دریا، از دریا بیرون کشیده شده، دوباره برای مأموریت‌های بعدی سوختگیری می‌شوند. ساخت موشک‌هایی که از سوخت جامد استفاده می‌کنند چندان دشوار نیست. آنها مقدار زیادی نیروی پیشران را در یک مدت زمان کم تولید می‌کنند. تنها ایراد این نوع موشک‌ها این است که بعد از روشن شدن به راحتی خاموش نمی‌شوند. به عبارت دیگر ، نمی‌توان آن را به آسانی تحت کنترل درآورد.

موشک‌های با سوخت مایع
 

اکثر موشک‌هایی که از آنها در پروازهای فضایی استفاده می‌شود، از سوخت پیشران مایع بهره می‌برند. سوخت و اکسنده که در مخزن‌های جداگانه‌ای نگهداری می‌شوند، هر دو مایع هستند. پمپ‌های قدرتمندی آن‌ها را به محفظه احتراق می‌برند؛ در آن‌جا آنها باهم ترکیب شده، شروع به تولید گازهای خروجی می‌کنند. گازهای مذکور نیز به نوبه خود از دماغه انتهایی موشک خارج می‌شوند. بعضی از موشک‌ها از یک ماده قابل اشتعال سریع برای شروع احتراق استفاده می‌کنند. سوخت پیشران سایر موشک‌ها هنگام ترکیب سوخت و اکسنده شروع به احتراق می‌کند.

اما روش احتراق در این موشک‌ها اکسنده و سوخت باهم ترکیب می‌شوند و در محفظه احتراق شروع به سوختن می‌کنند. سپس گازهای خروجی حاصل از فرآیند احتراق از دماغه خارج و به عنوان نیروی پیشران ، موشک را به طرف جلو حرکت می‌دهند.

توجه كنید كمتر از سوخت مایع در موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود مگر در انواع قاره‌پیما كه نیاز به رانش بیشتری دارند و گرنه بیشترین مورد استفاده در موشک‌های فضایی است.

همچنین آنها از لحاظ کاربرد به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

موشک‌های بالستیک  
موشک‌های اتمی  
موشک‌های فضایی  
موشک‌های ضد ماهواره  
موشک‌های لیزری  
موشک‌های شیمیایی، میکروبی، صوتی،...  
موشک‌های جنگ شهری  
موشک‌های ضدتانک  
موشک‌های ضدزره  
موشک‌های ضدهوایی  
موشک باستیک

یكی از پشتوانه‌ها و تكیه‌گاه‌های نظامی كشورها در عرصه بین‌المللی، قدرت موشكی آنهاست. در جهان امروزی به رغم امضای پیمان نامه‌های متعدد كشورها و قراردادهای بین‌المللی كه برای كنترل تكنولوژی موشكی در سازمان ملل به امضاء می‌رسد، در نهایت كشوری حرف اول را می‌زند كه به لحاظ موشكی مجهزتر باشد.
 
تا قبل از جنگ جهانی دوم (بنا به مقتضیات جنگ) فقط چندین كشور كه در حال جنگ بودند ابرقدرت موشكی محسوب می‌شدند (مانند روسیه و آلمان). در واقع جنگ برای اینها مانند كاتالیزوری در جهت پیشرفت صنایع موشكی بود؛ همچنان قدرتمند و قدرتمندتر می‌شدند و این امر موجب رعب و وحشت كشورهای دیگر شد، چرا كه از همان ابتدا هم پیش‌بینی می‌شد اگر فقط چند ابرقدرت خاص، این تكنولوژی را به دست می‌گرفتند، دیگر پاسخ ندادن به درخواست‌های آنها كار مشكلی بود.

 
پس از فروكش كردن التهابات جنگ جهانی دوم، بسیاری از كشورها دست به كار شدند و شروع به ساخت یا حداقل خرید موشك كردند زیرا می دانستند اگر سیستم موشكی قوی داشته باشند، پشتوانه خوبی برای حفظ امنیت دارند. هرروزه انواع موشك ساخته و آماده می‌شد و در این میان یك فناوری، توجه همگان را بیش از دیگر شاخه‌ها به خود جلب كرد و آن، تكنولوژی ساخت موشك‌های بالستیك بود.
 
برد بسیار بالا و توانایی حمل مقدار زیاد مهمات، آن‌ها را از سایر موشك‌ها متمایز می‌سازد و همین موضوع، موجب رعب و وحشت و نگرانی می‌شود. با اینكه یك موشك بالستیك به خودی خود یك سلاح كشتار جمعی (WMD) محسوب نمی شود، ولی می تواند مقدار زیادی از انواع سلاح‌های كشتار جمعی را حمل كند و به عنوان یك منبع نگرانی برای كشورها به حساب آید.  
تكنولوژی موشك‌های بالستیك هم پس از جنگ جهانی دوم نمو پیدا كرد و از دهه 1950 ابرقدرت‌هایی موشكی به وجود آمدند كه تهدیدی برای كشورهای دیگر محسوب می‌شدند. در این عرصه، اتحاد جماهیر شوروی یك سر و گردن از رقبای خود بالاتر بود. با گذشت زمان، قدرتش بیشتر و بیشتر می‌شد و همواره حرف اول را در این زمینه می‌زد. این مسئله، كشورهای دیگر- مخصوصاً رقیب سرسختش یعنی ایالات متحده آمریكا- را آزار می‌داد.

موشک بالستیک چیست؟

یك موشك بالستیک در حقیقت یك ماشین تحویل موشك- مولد، شامل سیستم رهیابی و محفظه حمل مهمات است كه اساساً علیه اهداف زمینی و سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع گوناگون موشك‌های بالستیک بر حسب برد، طبقه‌بندی می‌شوند.

نوع خاصی از موشك‌های بالستیك وجود دارد كه از زیردریایی‌ها شلیك می‌شود و SBLM نام دارد.
 
 در ساخت موشك‌های بالستیك، مبحث «پیشران» كه مشخص‌كننده برد موشك است مهمترین مسئله محسوب می‌شود و پس از آن میزان توانایی حمل مهمات كه قدرت تخریب آن را افزایش می‌دهد.  

موشك‌های بالستیك به موشك‌هایی می گویند كه تا ارتفاع بسیار بالایی اوج می‌گیرند(كه این قسمت راه با موتور روشن انجام می‌شود) و مابقی راه را با استفاده از نیروی جاذبه زمین به سمت هدف می‌روند كه مانند یك سقوط آزاد البته با هدایت صحیح است.

برخی از موشك‌های بالستیك حتی از جو زمین نیز خارج می‌شوند و با استفاده از یك ماشین ورود مجدد (RV) به جو باز می‌گردند كه برد بسیار بالایی دارند.  
موشك‌های بالستیك از لحاظ برد به5 گروه زیر تقسیم می‌شوند:  
1-موشك جنگی كوتاه برد با میزان برد 150 كیلومتر  
2- موشك بالستیك كوتاه برد با میزان برد 150 تا 799 كیلومتر  
3- موشك بالستیك میان برد با میزان برد 800 تا 2399كیلومتر  
4- موشك بالستیك دوربرد با میزان برد 2400 تا 5499 كیلومتر  
5- موشك بالستیك قاره پیما با میزان برد 5500 كیلومتر به بالا  
 
تفاوت میان موشک بالستیک و کروز:

تفاوت میان این دو موشک در چگونگی عملکرد در مراحل نهایی است. موشک بالستیک به هنگام پرواز در جو زمین با سیستم‌های کنترل پرواز همچون بال‌های منحنی برای جریان هوای آیرودینامیکی و سکان و پره‌های بالابرنده که موشک را به صورت افقی و عمودی تراز می‌کنند  مسیر خود را تصحیح می‌کند. که در صورت پرتاب سیستم‌های هشدار دهنده می‌توانند مسیر آنها را کشف و به مقابله بپردازند. در صورتی که موشک کروز می‌تواند با سقف پرواز کم و مجهز به رادار کوچک و پرتوی مادون قرمز با استفاده از یک اشتباه در سپر پدافند دشمن از آن عبور کرده و هدف خود را نابود کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

سه شنبه 4 شهریور 1393  11:58 AM
تشکرات از این پست
fatemexry alifanoodi nargesza asheq1hazrat rasekhoon_m victoryone amirali123 loga13th alirezanabi2006 omiddeymi1368
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 10707
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به: موشک بالستیک چيست؟

سلام

ممنون از اطلاع رسانیتون.

ایران هم این موشک ها رو داره؟

سه شنبه 4 شهریور 1393  5:51 PM
تشکرات از این پست
amirhossein1392 omiddeymi1368 alifanoodi
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6330
محل سکونت : خوزستان

پاسخ به: موشک بالستیک چيست؟

سلام

 

ایران هم داره

مثل موشک بالستیک بینا

 

موشک

 

 

مختصات عمومی موشک بلند برد بارانی بالستیک

هنوزجزئیات دقیقی از ویژگی های دو موشک جدید بالستیک ایرانی که مورد آزمایش موفق قرار گرفت منتشر نشده است. اما براساس اطلاعات منتشر شده توسط وزیر دفاع در مراسم تست موفق دو موشک بالستیک فوق الذکر، نسل جدید موشک بالستیک برد بلند زمین به زمین با «کلاهک بارانی» که گمان می رود برد مفید آن در ارتفاع بالا و خارج از جو بیش از 2000 کیلومتر باشد، برای انهدام جنگ افزارها و تجهیزات نظامی دشمن به کار گرفته می‌شود. گریز از سامانه های ضد موشکی دشمن، قابلیت تخریب اهداف گسترده، امکان تخریب چند هدف مجزا از یکدیگر از ویژگی های این موشک بالستیک به شمار می‌رود.

 

اینکه موشک بالستیک جدید عنوان بلند برد با «کلاهک بارانی» به خود گرفته است به خاطر نصب سرجنگی از نوع بارانی بر روی موشک جدید ایرانی است که در بردارنده بمبچه های پرتاب شونده به بالا پس از اصابت به هدف است.

در واقع این سرجنگی از تعداد زیادی زیربمب تشکیل شده اما فرایند عملکرد آن با خوشه‎ای متفاوت است به طوریکه پس از فرود آمدن در محوطه ای نسبتاً گسترده که ممکن است پیش ازپرتاب با توجه به شرایط هدف قابل تنظیم باشد، سطح مورد هدف رامورد اصابت قرارداده ومهمات آن به صورت شعاعی تا فاصله چند ده تا چند صد متری به اطراف پراکنده می‎شوند که برای آسیب زدن به هواگردها که اساساً از پوشش زرهی برخوردار نیستند، سلاح مفیدی محسوب می شوند.

کلاهک بارانی موشک بالستیک جدید ایران،اساساً برای انهدام هدف واحد طراحی نشده بلکه برای آسیب رسانی به محوطه ای شامل اهداف پراکنده وپخش شده مورد استفاده قرار می گیرند مثلاً یک پادگان نظامی که خودروهایی با زره سبک درآن قرار دارند یا یک فرودگاه که در آن بالگردها و هواپیماها در توقفگاه های روباز یا زیرسایه بانی ساده مستقر هستند و یا یک شناور غول پیکر . . .  

مختصات عمومی موشک بالستیک بینا  

موشک بالستیک بینا یک موشک «هدایت شونده لیزری» هوا به سطح و سطح به سطح می‌باشد که قابلیت شلیک از هواپیما و انواع سکوی پرتاب زمینی را دارا است. انهدام بسیار دقیق اهداف مهمی همچون پل‌ها، تانک‌ها، ادوات جنگی ومراکز فرماندهی دشمن و در کناراینها سرعت عمل فوق العاده درازبین بردن اهداف مورد نظر، نگهداری آسان وقدرت سریع بکارگیری ازویژگی های مهم موشک بینا می باشد.

 

در مورد اهمیت موشک بالستیک بینا از نوع هدایت شونده لیزری همین بس که گفته شود در جنگ جهانى دوم براى انهدام هدفى به اندازه آشیانه هواپیما لازم بود هشت هزار بمب سبک شلیک شود، اما امروزه مى توان همین کار را با استفاده از یک بمب هدایت شونده لیزرى مانند از یک جنگنده  اف 14 انجام داد.

تاکنون دو نوع بمب هوشمند وارد میدان نبرد شده اند که عبارتند از: بمب هاى هدایت شونده چشمی/ تلویزیونی و بمب هاى هدایت شونده لیزرى. موشک های هدایت شونده لیزرى یا lgb ها (laser guided bombs) نوعی موشک هدایت شونده است که از هدایت نیمه فعال لیزری برای حمله به یک هدف نشانه گذاری شده استفاده می کند. این موشک ها با دقت بسیار بالاتری که نسبت به موشک های معمولی دارند، از قابلیت تحرک بالایى برخوردارند که به صورت سقوط آزاد فرود مى آیند وبراى این منظور به هیچ گونه ارتباط الکترونیکى درونى هواپیما احتیاج ندارند.

در یک دید وسیع تر، lgb  ها که موشک بالستیک جدید ایرانی بینا مجهز به آن است، داراى یک سیستم داخلى هدایت نیمه فعال هستند که انرژى لیزر را آشکار کرده و جنگ افزار را به سمت هدفى که توسط یک منبع لیزر خارجى روشن شده رهگیرى مى کند

چهارشنبه 5 شهریور 1393  8:02 AM
تشکرات از این پست
amirali123 amirhossein1392 loga13th omiddeymi1368 alifanoodi amirrezaa
loga13th
loga13th
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1392 
تعداد پست ها : 526
محل سکونت : یزد

پاسخ به: موشک بالستیک چيست؟

قدرت دفاعی ما الان خیلی بالاس همین باعث میشه دشمنا ازمون بترسن

من ار درمان نمی گیرم ز طب جان جدا باشد

چه زیبا باشد آن دردی که درمانش خدا باشد

چهارشنبه 5 شهریور 1393  4:21 PM
تشکرات از این پست
amirhossein1392 omiddeymi1368 alifanoodi
دسترسی سریع به انجمن ها