0

گفتگوی ویژه خبری با موضوع "آپارتاید هسته ای غرب"

 
alifanoodi
alifanoodi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1391 
تعداد پست ها : 17248
محل سکونت : خراسان جنوبی

گفتگوی ویژه خبری با موضوع "آپارتاید هسته ای غرب"

گفتگوی ویژه خبری با موضوع "آپارتاید هسته ای غرب"

صالحي: ظرفيت غني سازي 190 هزار سو براي تامين نيازهسته اي کشورطي افقي 8 ساله است 

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان 190 هزار سو را ظرفیت غنی سازی مورد نیاز کشور برای تامین نیاز نیروگاه اتمی بوشهر، رآکتور تحقیقاتی تهران و اراک طی افقی 8 ساله ذکر کرد.

به گزارش پایگاه اراده ملی از واحد مرکزی خبر، در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما، دکتر علی اکبر صالحی، سو (SUW)‌ را معیار اندازه گیری قدرت و توان ماشین های سانتریفیوژ ذکر کرد و گفت: استفاده از تعداد سانتریفیوژ که توسط غربی ها انجام می شود بحثی انحرافی و برای منحرف کردن افکار عمومی است.

وی افزود: 190 هزار سو نیاز ما در یک افق 8 ساله است به این صورت که قرارداد ما با روسها وقتی که به اتمام می رسد باید در جایگاهی باشیم که بتوانیم سوخت نیروگاه بوشهر را تامین کنیم و عدد 190 هزار سو عددی در حدود ظرفیتی است که شامل نیاز نیروگاه بوشهر و رآکتورهای تحقیقاتی تهران و اراک می شود.

دکتر صالحی گفت: البته این امر به این معنی نیست که نخواهیم قرارداد خود با روسها را تمدید نکنیم بلکه تصمیم گیری با خود ما خواهد بود و الان می گوییم که نیاز عملی ما تامین سوخت نیروگاه بوشهر، راکتور تحقیقاتی تهران و راکتور تحقیقاتی اراک است.

وی تصریح کرد: تعداد سانتری فیوژهای مورد نیاز بسته به توان این دستگاه ها دارد به این شکل که اگر توان یک دستگاه 10 سو باشد به 19 هزار ماشین و اگر بر مبنای 24 سو و به اندازه توان آخرین ماشینی که ساختیم باشد، حدود 8 هزار دستگاه سانتری فیوژ برای تامین 190 هزار سو نیاز خواهیم داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: هم اکنون توان ماشین های IR4 و IR-2M نزدیک به 6 سو است که زنجیره شاهد آنها را داریم و در حال رفع نواقص آنها هستیم، البته ماشین های IR-2M به میزان 1000 عدد تولید و نصب شده و 9 هزار و اندی IR-1 داریم که گاز به آنها تزریق می شود و بیش از 9 هزار سانتریفیوژ شامل 1000 نسل دومی هم در اختیار داریم که هنوز گاز به آنها تزریق نشده است.

وی افزود: نسل سوم سانتریفیوژهای ما به نام IR6 ده سو بازدهی دارد که زنجیره ده تایی آن را راه اندازی کردیم و امیدواریم طی ماههای آینده با مجوز ایمنی هسته ای، زنجیره 164 تایی آنها را راه اندازی کنیم.

صالحی تصریح کرد: نوع 24 سویی هم در حال آزمایش های مختلف است که این آزمایش ها 3 تا 4 سال به طول خواهد انجامید تا به آبشار مورد نظر برسد و پس از رفع نواقص به تولید انبوه خواهد رفت.

وی در ادامه با اشاره با پیشنهاد پلکانی ایران در پاسخ به اظهار نگرانی های طرف مقابل گفت: چند سال همین تعداد را گازدهی می کنیم و بعد که توانستیم نقایص ماشین های جدید را رفع کنیم و به تولید انبوه برسانیم، یکی دو سال پیش از افق 8 ساله، آنها را نصب می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی، سایت فوردو را مرکزی تحقیقاتی و مکمل نطنز ذکر کرد و افزود: به علت تهدیدهایی که می کردند و برای همه روشن است و تا به امروز هم می گویند همه گزینه ها روی میز است و با توجه به هوشمندی ملت ایران ،فردو ساخته شد که مصون از حملات هوایی است و از کل فناوری غنی سازی کشورمان صیانت می کند.

وی تصریح کرد: قریب به 2 هزار و چند صد ماشین نصب شده در آنجا داریم که 600 ماشین نصب شده به غنی سازی 5 درصدی مشغول هستند.

صالحی با اشاره به این که اول می گفتند فردو بسته شود گفت: پیشنهادهایی درمورد فردو مطرح شد از جمله پیشنهاد روسها که فردو یک مرکز تحقیق و توسعه باشد و بتوان ایزوتوپ های پایدار که بسیار مورد نیاز و بسیار گران قیمت هستند و تولیدشان هم نیاز به سانتریفیوژ دارد، در آن مرکز انجام شود.

وی افزود: یعنی ما می توانیم تعدادی از سانتریفیوژها نصب شده یعنی قریب به 1000 عدد را مثلا به تولید ایزوتوپ های پایدار اختصاص دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: اولا فردو به عنوان یک مرکز تحقیق و توسعه و پشتیبانی نطنز باید مد نظر قرار گرفته شود و علاوه بر آن امکان تحقیقات فیزیکی مانند آشکار سازی پرتوهای کیهانی در عمق بیش از 80 متر وجود دارد و ما گفتیم آمادگی داریم که با طرفهای مقابل در این زمینه همکاری کنیم ضمن آن که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار هم وجود دارد.

وی افزود: یکی از اختلافات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بحث EBW است چرا که وقتی بازرسان و رئیس گروه بازرسان در ایران بودند، توافق کرده بودند که اطلاعاتی که جمهوری اسلامی ایران در اختیار آنها گذاشته کافی و وافی بوده و موضوع برای آنها جا افتاده و توجیه شده است.

دکتر صالحی گفت: بعدا آقای آمانو مقداری مسئله را به گونه ای ضعیف تر بیان کرد که ما اعتراض کردیم، البته این موضوع در حال اصلاح است و روی هم رفته همکاری ما با آژانس و آژانس با ما در وضعیت خوب و امیدوارکننده ای قرار دارد.

وی افزود: اگر بتوانیم دیوار بی اعتمادی را بر طرف کنیم و آژانس واقعا با انصاف و بدون سمت گیری قضاوت کند، مطمئنا می توانیم به نتایج مورد نظر برسیم، توافق های انجام شده هم نشان می دهد که ما به خود اطمینان داریم.

صالحی تصریح کرد: اجازه بازرسی از آب سنگین اراک در پروتکل پادمانی ما نیست که برای شفاف سازی و انعطاف این کار را انجام دادیم ولی این امر به معنای آن نیست که هر تقاضایی کنند ما سریع پاسخ دهیم چرا که ممکن است حد نهایتی برای آن نباشد.

وی افزود: تمام اصرار ما به آژانس آن است که تقاضاهای شما باید در چارچوب ماموریت های شما و اساسنامه آژانس باشد مثلا موضوع موشکی ربطی به آنها ندارد ولی آنها یک عنوان هسته ای به آن اضافه می کنند و می گویند می خواهیم ورود پیدا کنیم که اینها هم قابل حل است و ما مشکل جدی نداریم.

صالحی اضافه کرد:آنها هم باید توجه کنند که جمهوری اسلامی ایران اگر انعطاف نشان می دهد در چارچوب مشخص و معینی است.

گفتگوی ویژه خبری با موضوع "آپارتاید هسته ای غرب"

رئیس سازمان انرژی اتمی، کار جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مذاکرات دو جانبه با امریکا را اتمام حجت دانست.

آقای صالحی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری ، گریز هسته ای را عبارتی ساختگی با هدف بهانه جویی ذکر کرد و گفت: این عبارت مثلا در مورد آب سنگین اراک به کار گرفته شد که من اعلام کردم اگر این نگرانی وجود دارد ما آمادگی بازطراحی رآکتور را داریم به گونه ای که به جای تولید 10 کیلوگرم در سال به یک کیلوگرم در سال برسد.

وی افزود: وقتی این را اعلام کردیم ، ولوله ای در طرف مقابل افتاد و استقبال عجیبی کردند ولی بعدا واژه جدید -سوء‌استفاده- را اختراع کردند، یعنی اینها وقتی دنبال بهانه باشند از هر روشی استفاده می کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درادامه گفت: کاری که جمهوری اسلامی ایران به ویژه در مذاکرات دو جانبه با امریکا انجام داده ، اتمام حجت بوده است یعنی اتمام حجت ما ، هم برای ملتمان و هم برای افکار عمومی جهان بوده به این صورت که جمهوری اسلامی ایران دارای دیپلماسی هوشمندانه و هوشیارانه و عقلانی است و در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت و ضمن حفظ منافع ملی، آمادگی دارد که از انعطاف لازم در مسائل بین المللی استفاده کند.

وی افزود: ‌ما این را نشان دادیم از این رو گفتیم که حاضریم رآکتور اراک را باز طراحی کنیم یا برای چند سال همین ماشین ها را حفظ کنیم و طی افقی 8 ساله و یکی دو سال پیش از 8 سال، میزان سانتریفیوژها را به تعدادی برسانیم که ظرفیت تولید به 190 هزار سو برسد که همه اینها انعطاف هایی بزرگ بوده است.

صالحی تصریح کرد: یا در حدود 15 مورد با آژانس توافق کردیم که به سوالات آنها پاسخ دهیم و اگر آنها از این فرصت طلایی که با انسجام و هماهنگی همه دستگاه های ذیربط تحت ارشادات مقام معظم رهبری است ، استفاده نکنند ما چیزی برای از دست دادن نداریم، یک 20 درصد را تعلیق کردیم که اگر نظام خواست دوباره آن را تولید خواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با چشمگیر و حیرت آور خواندن پیشرفت های این سازمان گفت: فعالیت های هسته ای عامل محرکی برای صنعت و خودباوری ما شد و باعث شد پس از آن صنایع موشکی، ماهواره ای و علوم سلولی جان بگیرد.

وی افزود: از این رو بحث تحقیق و توسعه ما قیدی را نمی پذیرد، در توافق ژنو هم قیدی روی آن نیست مگر این که فعالیت های مربوط به مواد هسته ای باید زیر نظر آژانس باشد که ما قبول داریم.

دکتر صالحی گفت: الان این نوید را می دهیم که سازمان انرژی اتمی به طرف خوداتکایی می رود، همین یکی دو ماه پیش بود که سامانه پرتودهی با گاما را در بناب افتتاح کردیم و الان چند استان در نوبت نصب این سامانه هستند تا زمان ماندگاری محصولات کشاورزی آنها به چند ماه برسد یا برای استریل کردن تجهیزات و وسایل پزشکی از آن استفاده کنند.

وی به سانتریفیوژهای پزشکی اشاره کرد و افزود: سالانه 60 میلیارد دز واکسن دام و طیور با قیمت 100 تا 200 تومان در هر دز وارد می شود که بالغ بر 2 تا 3 میلیارد دلار می شود و اینها نیاز به سانتریفیوژ دارد.

صالحی تصریح کرد: چند سانتریفیوژ ابتدایی که از قبل داشتیم و ابتدایی هم بودند در حال خروج از حیز انتفاع است، قطعات یدکی هم به ما ندادند.

وی گفت: ما 5 ماه قبل قراردادی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا کردیم و اولین سانتریفیوژ را با 20 هزار دور در حضور آقای دکتر روحانی رونمایی کردیم و تحویل دادیم، هم اکنون 10 سانتریفیوژ در خط تولید هست و سانتریفیوژهای تا 80 هزار دور هم برای تولید واکسن های انسانی طراحی می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: برنامه آینده ما طبق توصیه رئیس جمهور رفتن شرکت های ما به سمت خود اتکایی است، شرکت هایی که می توانند مثلا در شیرآلات خلاء، پمپ،بسیاری از تجهیزات پیشرفته و دقیق و وسایل اندازه گیری را تولید کنند و ما به جایی رسیدیم که می توانیم بهترین وسایل را با بهترین کیفیت به جامعه عرضه کنیم و داریم آرام آرام این شرکت هارا به طرف خودکفایی سوق می دهیم.

وی افزود: امیدواریم در یک چشم انداز 10 تا 15 ساله بخش عمده ای از سازمان انرژی اتمی به مردم واگذار شده باشد و سازمان تبدیل به مجموعه حاکمیتی کوچکی شود که فقط بر درستی کارها نظارت کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی چشم انداز آینده صنعت هسته ای را بسیار روشن ذکر کرد و گفت: ما از همه آستانه های این فناوری عبور کردیم، از اکتشاف تا ساخت میله های سوخت، و از طراحی رآکتورهای تحقیقاتی تا داشتن نیروگاه هسته ای که می توانیم بدون اغراق بگوییم با توجه به مشکلات نیروگاه بوشهر و مدت زمان ساخت و تلفیق فناوری شرقی و غربی ما زبده ترین کارشناسان جهان را در این نیروگاه داریم.

وی افزود: در حوزه اکتشاف و استخراج هم کار بسیار امیدوار کننده است و با اکتشافات اخیر امیدهای فراوانی برای تامین این ماده اولیه در داخل کشور حاصل شده است.

دکتر صالحی گفت: ما در شرف قرارداد با روس ها برای نیروگاه های دیگر هستیم و بر مبنای مصوبه مجلس در یک افق 10 تا 15 ساله، 5 نیروگاه هزار مگاواتی درکشور تاسیس کنیم.

وی افزود: موضوع چند روز قبل طرح شد و با مجوزی که دولت خواهد داد ان شاء‌الله به زودی شاهد انعقاد قرارداد برای ساخت دو نیروگاه باشیم، البته همزمان آنها را شروع نمی کنیم چرا که هر نیروگاهی که میاوریم باید مشارکت صنعت و متخصصان ما در ساخت آن بیشتر باشد لذا اولین نیروگاه را در سال جاری و بعدی را 2 سال بعد امیدواریم شروع کنیم.

گفتگوی ویژه خبری با موضوع "آپارتاید هسته ای غرب"

 
242.48 مگابايت دانلود فایل تعداد دانلود: 14

 

 
جمعه 24 مرداد 1393  4:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها