0

درد اقتصاد با آسپرین درمان نمی‌شود

 
amirhossein1392
amirhossein1392
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 16034
محل سکونت : -

درد اقتصاد با آسپرین درمان نمی‌شود

درد اقتصاد با آسپرین درمان نمی‌شود

01-915.jpg طی 9 سال از تدوین سند چشم‌انداز همواره در اجرا به جای درمان قطعی از آسپرین برای مداوای اقتصاد کشور استفاده شد.

 

رضا سمیع‌زاده - عضو هیات علمی دانشگاه الزهراء - در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اگر ما مدل‌های دینامیکی را به عنوان چارچوب و ابزار تحلیل بگذاریم در طی 8-9 سال گذشته رویکردمان در اقتصاد از «بالا به پایین» به «پایین به بالا» تغییر کرد. این رویکرد فقط برای روکش‌گذاری است و تغییری در محتوا ایجاد نمی‌کند. به طور مثال وقتی انسان برای دندان درد، مدام آسپرین مصرف کند و به ریشه‌ی دندان بی‌توجه باشد به مرور دندانش خراب می‌شود.

 

وی افزود: سیستم شناخته شده دینامیک (پویا) در اقتصاد امروز جهان، برخورد بالا به پایین است که در صورت برعکس شدن (پایین به بالا) کارآیی خود را از دست می‌دهد. برخورد پایین به بالا بدون توجه به علت‌ها فقط بر روی معلول‌ها تمرکز می‌کند و باعث می‌شود تا ریشه‌های یک پدیده شناسایی نشود. لذا آن پدیده چه مثبت و چه منفی شاخ و برگ پیدا کرده و رشد می‌کند.

 

این کارشناس اقتصادی، حل مشکلاتی همچون تورم و رکود اقتصادی را در حال حاضر بسیار سخت‌تر از 9 سال قبل دانست و گفت: در 9 سال گذشته مشکلات کمتر بود زیرا ما یک روند با ابعاد شناخته شده داشتیم اما طی این سال‌ها لوپ‌های دیگری همچون نوسانات نرخ ارز، معضل فروش نفت، تحریم‌ها، قاچاق و... بر اقتصاد تحمیل شد که به عقب‌ گرد اقتصادی انجامید. این عقب‌گرد به عقب نشستن اهداف سند چشم‌انداز منجر شد.

 

سمیع‌زاده با بیان این‌که هم‌اکنون برخورد با پدیده رکود اقتصادی تنها از دست دولت ساخته نیست، افزود: باید لوپ‌های فعال کننده در بخش خصوصی، مخصوصا شرکت‌های کوچک و متوسط را توسعه دهیم آن هم توسعه درون‌زا و پایدار و نه با تزریق مالی بیهوده؛ زیرا هرچقدر پول به صنایع بدهیم صرف بدهی‌هایشان خواهند کرد.

 

وی، برقراری چرخه مبادلات با خارج از کشور را راهکاری برای برون‌رفت از شرایط فعلی دانست و گفت: دولت تقریبا هیچ پروژه‌ی عمرانی فعالی ندارد. لذا چیزی ندارد که بخش خصوصی را به دنبال خود بکشاند.

 

به گفته این کارشناس اقتصادی، بخش خصوصی از نفس افتاده است. بنابراین تنها فرصت پیش روی اقتصاد، ارتباط با بازارهای بین‌المللی است. دولت دارد سعی می‌کند ارتباط ما را با دنیا برقرار کند. این بدین معناست که دولت به خوبی لوپ‌های بیرونی کمک‌کننده به اقتصاد را شناخته است.

 

سمیع‌زاده تصریح کرد: آشتی با دنیا، تزریق سرمایه‌های خارجی، ورود تکنولوژی و ارتباط با بازارهای جهانی می‌تواند اقتصاد ما را مجددا احیا کند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

نشانی: www.isna.ir

اگر کسی را یافتی که در لبخندت غمت را دید، در سکوتت حرف هایت را شنید و در خشمت محبتت را فهمید؛ بدان او بهترین دارایی توست :)

چهارشنبه 8 مرداد 1393  4:35 PM
تشکرات از این پست
nikbakht88
دسترسی سریع به انجمن ها