0

بورس تحت تاثیر جو "خوشبینی"

 
nikbakht88
nikbakht88
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 5887
محل سکونت : تمام ایران سرای من است

بورس تحت تاثیر جو "خوشبینی"

حمید میرمعینی در گفت و گو با فرارو بررسی کرد
بورس تحت تاثیر جو "خوشبینی"
کد خبر: ۱۹۹۶۰۶
۳۱ تير ۱۳۹۳ - ۱۷:۳۸
فرارو- بورس اوراق بهادار امروز معاملات خود را با رکوردشکنی و باز پس گیری کانال 74 هزار واحدی به پایان رساند.

در جریان معاملات امروز  بورس تهران با افزایش قیمت شرکت ها، روندی صعودی در پیش گرفت. افزایش 635 واحدی و رسیدن به کانال 74 هزار و 526 واحد باعث شده است رسانه ها خبر از تحول این بازار دهند. 

این در حالی است که تالار شیشه ای در روزهای گذشته شاهد افت و خیز های فراوانی بوده است.

بورس هفته را با کاهش 4.7 درصدی ارزش معاملات و رشد 5.3 درصدی حجم معاملات نسبت به هفته پیش آغاز کرد. در جریان این معاملات تنها سه میلیارد و 424 میلیون سهم به ارزش 9 هزار و 164 میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد.

 پس از آن در دومین روز کاری هفته در جریان معاملات بازار سهام، شاخص کل بورس سه واحد افت کرد و در عدد 73 هزار و 750 واحد متوقف شد.

در این روز شاخص کل بورس پس از سه روز متوالی کاری صعود با سه واحد افت مواجه شد و به رقم 73 هزار و 750 واحد کاهش یافت. تنها 513 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از 119 میلیارد تومان در 50 هزار نوبت معاملاتی در بازار داد و ستد شد.

اما بورس در این افت باقی نماند و تنها با گذشت یک روز با 140 واحد افزایش به رقم 73 هزار و 890 واحد رسید. شاخص 30 شرکت بزرگ یک واحد کاهش یافت، اما شاخص آزاد شناور 140 واحد، شاخص بازار اول 55 واحد، شاخص بازار دوم 581 واحد و شاخص صنعت 135 واحد بالا رفت.

برخی ناظران این اتفاق را تحول خوانده اند. 

بورس تحت تاثیر جو خوشبینانه
دکتر سیدحمید میرمعینی فعال بازار سرمایه در گفتگو با فرارو گفت: «شاخص‌های بورس و اوراق بهادار شاخص‌هایی پیش رو و آینده نگر هستند و  قبل از وقوع اتفاقات و تنها بر مبنای اخبار به تغییرات واکنش نشان می‌دهند. حال جو خوشبینانه‌ای در بازار نسبت به آینده مثبت مذاکرات ایران و گروه 5+1 شکل گرفته است. با آنکه ممکن است به نتیجه رسیدن این مذاکرات تا چندین ماه آینده مشحص نباشد اما فعالان بازار به پیشواز این خبر رفته اند.»

وی افزود: «اگر بخواهیم منطقی تر به این شرایط نگاه کنیم، می بینم که حتی اگر اتفاقی در آینده به وقوع بپیوندد که بخواهد شرکت های فعال در بورس را متحول کند، عملکرد یک سال آتی شرکت های بورس را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.»

این تحلیلگر بازار بورس با بیان اینکه فعالان بازار باید نگاهی بلند مدت تر  به بازار داشته باشند گفت: «به نظر من سیاست های اقتصادی دولت تا فاصله زمانی 4 تا 6 ماه آینده به سبب قطعی نشدن نتیجه مذاکرات خارجی تغییری چندانی نخواهد کرد. هنگامی که تغییری در سیاست های اقتصادی دولت ایجاد نشود، عملکرد اقتصادی شرکت ها هم تغییری نخواهد داشت.» 

میرمعینی ادامه داد: «تمدید مذاکرات ژنو هیجانی را به بازار وارد کرد اما این هیجان ماندگار نیست و پیش بینی می شود که ظرف چند روز آینده از بازار خارج شود. در این شرایط بازار به حالت عادی خود باز می گردد و دیگر شاهد روند رشدی‌ ناگهانی‌ای در آن نخواهیم بود.»

وی با اشاره به وضعیت کنونی بازار افزود: «کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار بورس را دارند باید از ابتدا با دیدی میان مدت و بلند مدت وارد این بازار شوند. زیرا بازار در حال حاضر شرایط بازدهی کوتاه مدت را برای سرمایه گذاران ندارند.» 

میرمعینی در خصوص پیش بینی وضعیت بازار بورس در روزهای آینده گفت: «علی رغم آنکه بازار در چند روز گذشته نوسانات مثبتی داشته است اما در روزهای آتی هیجانات بازار فروکش کرده و به حالت عادی بازمی گردد. در مدت چهار ماهه آتی و تا به نتیجه رسیدن مذاکرات نباید انتظار داشته باشیم تا تحول خاصی در بازار سرمایه به وقوع بپیوندد.» 

وی در پایان با تاکید بر نقش بسزای بازار سرمایه بر اقتصاد گفت: «با توجه به آنکه ما در حال حرکت به سمت بهبود اقتصادی هستیم از مسئولان بورس تقاضا داریم تا به فکر تدوین استراتژی های مناسب برای بازار سرمایه باشند تا این بازار بتواند نقش و جایگاه مناسب خود در اقتصاد کشور را به دست آورد. علاوه بر آن دولت نیز با لحاظ بازار سرمایه در سیاست های خود میتواند از توانایی های این بازار و اثرگذاری آن بر اقتصاد کشور بیش از بیش بهره ببرد». 
چهارشنبه 1 مرداد 1393  5:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها