0

جنگ عراق عليه ايران ازنگاه مطبوعات جهان59]

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

جنگ عراق عليه ايران ازنگاه مطبوعات جهان59]

تهديد عراق عليه مرزهاي غربي و گرفتاري جديد براي ايران    
زبان اصلي: انگليسي
شماره:000056
منبع: كريستين ساينس مانيتور/ ندتمكو
‌١٩/١/١٣٥٩- ‌٨.4.1980
مترجم:عمادالدين قاسميپناه در حالي كه يك پيام كوتاه آيت‌الله خميني،اميد حل بحران گروگانگيري را به ياس تبديل كرد و باعث تحريم‌هاي تلافي جويانه كارتر رييس جمهور آمريكا شد، يك بحران ديگر در مرزهاي غربي ايران با عراق بروز كرد.

بيانيه آيت‌الله خميني با قطع اخبار بعدازظهر راديو تهران از راديو پخش شد. او گفت كه ‌٥٠ گروگان آمريكايي در سفارت بايد دردست دانشجويان نظامي باقي بمانند، تا زماني كه مجلس آينده براي سرنوشت آنان تصميم بگيرد. مقام‌هاي ايراني خاطرنشان كرده‌اند كه اين تصميم تا قبل از ژوئن و يا حتي ديرتر از آن اتخاذ نخواهد شد.

تنها يك روزنه اميد باقي است و آن اين كه در اين بيانيه آمده است:" خارجي‌ها مي‌توانند با هماهنگي " مقام‌هاي مسوول" گروگان‌ها را ملاقات كنند." به اين ترتيب راه براي بازگشت هيات سازمان ملل كه در ماه مارس ايران را ترك كرده بود، هموار مي‌شود.

در اين ميان دردسرها در مرزهاي ايران با دولت عرب و راديكال عراق شدت گرفته است. يك روزنامه در تهران گفت كه " قلدرها و وطن‌پرستان افراطي" عراق بر طبل جنگ مي‌كوبند.

جالب اينجاست كه به نظر برخي ديپلمات‌ها، يك بحران جدي ميان ايران و عراق ممكن است بر خصومت ميان تهران با واشنگتن سايه افكند و به خنثي شدن اين خصومت كمك نمايد. اما اين گونه شعله افروزي مي‌تواند تهديدي نيز براي تداركات نفتي جهان باشد.

يكي از موارد اختلاف، گروه كوچكي از جزاير تحت كنترل ايران در نزديكي تنگه هرمز است. قسمت عمده نفت جهان از اين گلوگاه مي‌گذرد كه در قسمت پايين خليج[فارس] قرار دارد. ديپلمات‌ها در اينجا[تهران] عقيده دارند كه منازعه بر سر جزاير سه گانه به جنگ ختم خواهد شد. بسياري از تحليلگران عرب چنين درگيري و مخاصمه‌اي را از ديرباز محتمل ديده و ريشه آن را در اختلافات مذهبي دو رژيم مي‌دانند.

از هنگام سقوط شاه ايران در اوايل ‌١٩٧٩، ديپلمات‌هاي جهان عرب نا آرامي‌هاي دوره‌اي را در ميان شيعيان عراقي، به ويژه در مراكز مذهبي نجف و كربلا، گزارش كرده‌اند.

ماه‌هاست كه دو كشور اتهام خرابكاري و حمله آشكار را به يكديگر نسبت مي‌دهند و درگيري‌هايي در مرزهاي دو كشور صورت گرفته است. همچنين سفراي دو كشور فراخوانده شده‌اند.

عراق اكنون ايران را به همدستي در سوء قصد اول آوريل، عليه مرد شماره دو بغداد - طارق عزيز - متهم مي‌كند. مقام‌هاي ايراني در هفتم آوريل ادعا كردند كه هزاران ايراني از عراق به سمت مرزهاي ايران رانده شدند.

ايران اعلام كرد كه بقيه كارمندان سفارت خود را از بغداد فراخوانده است.

گزارش‌هاي خبري از تهران مي‌گويد:" عراق با موشك‌هاي ساخت شوروي به تاسيسات نفتي ايران حمله كرد."

يك نكته اساسي در منازعه ايران و عراق كنترل جزاير استراتژيك است. اين جزاير كم جمعيت هنگامي - در سال ‌١٩٧١ - ضميمه ايران شد كه مقام‌هاي استعماري انگليس از آن منطقه خارج شدند. عراق در حالي كه با كردهاي مسلح ايراني در تپه‌هاي شمالي خود مي‌جنگيد، ادعاي ايران در مورد جزاير سه گانه به عنوان بخشي از توافق‌نامه ‌١٩٧٥ پذيرفت كه، واگذاشتن شورشيان كرد به حال خود را نيز شامل مي‌شد.

اكنون كردها در جبهه‌هاي دو طرف، چه ايران و چه عراق، در امان نيستند. ظاهرا مساله جزاير جدي شده است و اكنون يكي از حياتي ترين مناطق نفتي جهان، خود را درگير جنگي سخت مي‌بيند.

پنج شنبه 25 آذر 1389  1:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها