0

جنگ عراق عليه ايران ازنگاه مطبوعات جهان[56]

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

جنگ عراق عليه ايران ازنگاه مطبوعات جهان[56]

ايران: آماده‌باش ارتش، فراخواندن نمايندگان خود از عراق   
زبان اصلي: انگليسي
شماره: ‌٠٠٠٠٥٣
منبع: اينترنشنال هرالدتريبيون/پاول تيلور/ ويترز
‌١٩/١/١٣٥٩- ‌٨.4.1980
مترجم:عمادالدين قاسميپناه

با وخيم‌تر شدن روابط ميان دو كشور امروز، نيروهاي نظامي ايران در وضعيت آماده‌باش قرار مي‌گرفتند.

اين آماده‌باش به دنبال گزارش‌هايي از خرابكاري دوباره عليه تاسيسات نفتي، كه مقام‌هاي ايراني مهاجمين مورد حمايت عراق را مقصر دانسته‌اند، اعلام شد.

گزارش‌ها از استانهاي مرزي ايلام و كرمانشاه بيانگر آن است كه هزاران نفر از ايرانيان با كاميون از عراق برگردانده شده و در اردوگاه‌هاي موقت نزديك به مرز اسكان يافته‌اند.

صادق قطب‌زاده، وزير امور خارجه ايران، ديشب در تلويزيون گفت كه به خاطر روابط متشنج ميان دو كشور به تمام ديپلمات‌هاي ايراني در بغداد دستور بازگشت داده است. او درخواست عراق را براي تخليه سه جزيره كوچك خليج فارس، واقع در غرب تنگه استراتژيك هرمز، كه توسط شاه در سال ‌١٩٧١ تصرف شده بود، رد كرد.

عراق ديروز درخواست خود را طي نامه‌اي به دبيركل سازمان ملل، كورت والدهايم، ارايه كرد.

قطب‌زاده در رد اين درخواست گفت كه:" تمام جهان بايد بداند كه ما حتي يك سانتيمتر از اراضي خود را نخواهيم بخشيد."

خبرنگار خبرگزاري رسمي پارس در قصرشيرين گفت كه ‌٤٥٠٠ پناهنده در ‌٢٤ ساعت گذشته وارد ايران شده‌اند.

شماري از رهبران مذهبي ايران امروز مدعي شدند كه آيت‌الله سيدمحمدباقر صدر، يكي از رهبران مهم مسلمانان شيعه در شهر مقدس شيعي نجف به همراه خانواده‌اش دستگير و به بغداد برده شده است.

آيت‌الله روح‌الله خميني رهبر انقلاب ايران، در زمان رژيم شاه به مدت ‌١٤ سال در نجف زندگي كرد. او در سپتامبر ‌١٩٧٨ قبل از تبعيد موقت به پاريس به وسيله مقام‌ها عراقي دستگير شد.

روابط ميان دو كشور از سال گذشته يعني زماني كه انقلاب اسلامي ايران روحانيون شيعه را به قدرت رساند همواره رو به وخامت نهاده است. رهبران ايران، دولت مسلمان سني صدام حسين را به تبعيض و وحشي‌گري عليه مسلمانان شيعه كه درست نيمي از جمعيت عراق را تشكيل مي‌دهند متهم كرده‌اند و عراق، در مقابل، آيت الله خميني را به عنوان يك " نژادپرست ديوانه"[1 ] مورد اتهام قرار مي‌دهد.

عراق ايراني‌ها را در دو حمله نارنجكي هفته گذشته كه در آن حداقل سه دانشجوي عراقي كشته و معاون نخست وزير، طارق عزيز، مشاور هوشمند صدام حسين مجروح شد، مقصر دانستند.

دو رهبر مذهبي[2 ] ايران امروز [هفتم آوريل] خواستار يك قيام مردمي براي سرنگوني دولت عراق به نام اسلام شدند. يكي از اين دو آيت‌الله علامه نوري است كه امروز در يك تظاهرات كم تعداد در برابر سفارت عراق شركت كرد و ديگري آيت‌الله العظمي سيدعبدالله شيرازي در مشهد بود كه با صدور اطلاعيه‌اي خواست مذكور را مطرح ساخت.

*********************************************

پاورقي:[1 ] اين القاب شايسته صدام مي‌باشد و ارزش نقد و پاسخگويي ندارد.

{2}: آنها از مراجع و دانشمندان ساكن در ايران مي‌باشند و مواضع شخصي خود را مطرح كرده‌اند و اين مواضع از سوي دولت جمهوري اسلامي تأييد نشده‌اند. در ثاني آنها نيز از مردم مسلمان عراق درخواست و تقاضا كرده‌اند كه به صورت تظاهرات مردمي با اقدامات ظالمانه صدام حسين به مخالفت برخيزند و ظلم و ستم را از عراق ريشه كن كنند.

ادامه دارد...
پنج شنبه 25 آذر 1389  1:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها