0

جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان[24]

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

جنگ عراق عليه ايران از نگاه مطبوعات جهان[24]

استقبال " لوموس" از آزمايش عراق   
زبان اصلي:انگليسي
شماره : ‌٠٠٠٠٢٣
منبع: نيويورك تايمز / ماروين هاو/ بصره
‌٢٩/١١/١٣٥٨- ‌١٩٨٠-2-18
مترجم:عمادالدين قاسميپناه
عليرغم تنش‌هاي سياسي بغداد واشنگتن، شركت مهندسي [لوموس] وابسته به " بلوم فيلد ان. جي" در عراق كار پررونقي دارد.

شركت لوموس، پيمانكار اصلي در كنسرسيومي شامل [شركت] " تي‌سن" آلمان‌غربي، اخيرا ‌١ ميليارد دلاري را در بصره تكميل كرده است. اين بزرگ‌ترين مجتمع پتروشيمي ‌٢ قرارداد پيمانكاري است كه تاكنون در عراق واگذار شده و اولين پروژه اساسي در خاورميانه است. اكنون مديريت آمريكايي شركت با اميدواري از دومين پروژه مجتمع پتروشيمي سخن مي‌گويند.

در گذشته به دليل ضعف روابط ديپلماتيك ميان بغداد و واشنگتن، شركت‌هاي آمريكايي به سختي در طرح‌هاي توسعه عراق شركت داده مي‌شدند. بنابراين به نظر مي‌رسد كه پروژه " لوموس" يك نوع آزمايش است تا مشخص شود كه شركت‌هاي آمريكايي تا چه ميزان قادر به كار در عراق كشوري كه رتبه دومين توليد

كننده نفت را در سازمان كشورهاي توليد كننده نفت [اوپك] دارد و درآمد تخميني آن در سال گذشته ‌٢٤ ميليارد دلار بوده است هستند.

نشانه‌ها اميدوار كننده به نظر مي‌رسند. اگرچه مقام‌هاي عراقي سياستهاي آمريكا را در خاورميانه محكوم مي‌كنند، اما از تكنولوژي آمريكا و كيفيت توليدات آمريكايي اظهار رضايت مي‌نمايند.

رويكرد عمل گرايانه عراق

يك مقام ارشد در وزارت برنامه‌ريزي عراق صباح كشاشي گفت:" ما براي توسعه مديريت خود تكنولوژي، كالاهاي اساسي و آموزش مي‌خواهيم. دولت رويكردي عمل‌گرايانه به توسعه دارد." وي همچنين گفت:" به رغم اختلاف‌هاي سياسي، امكان مشاركت آمريكا وجود دارد." مقامات [عراقي] تلاش براي توسعه عراق را بسيار مهم مي‌دانند. در مقايسه با ‌١٠ سال پيش كه براي طرح‌هاي زيربنايي ملي مبلغ ‌٦٥٠ ميليون دلار تخصيص داده شده بود، در سال ‌١٩٨٠ اين مبلغ بالغ بر ‌١٧ ميليارد دلار مي‌باشد.

وي عراق را كشور " پروژه‌هاي آينده " خواند و افزود كه اگر يك شركت كارش را خوب انجام دهد،

قراردادهاي جديد با آن بسته خواهد شد. اين اظهارات هم جهت با اهداف لوموس است. باور عمومي بر اين است كه مي‌توان ‌١٩٨١ را حاوي بودجه‌هايي بر اي قراردادها ي بعدي - برنامه جديد توسعه، طي ‌١٩٨٥

دانست.

مجتمع پتروشيمي فوق‌الذكر در ‌٢٠ مايلي جنوب بصره و در مسير جاده بصره به كويت قرار دارد. ظرف مدت شش سال گذشته، بصره تبديل به " مركز پيشرفت" عراق شده است.

كارخانجات مختلف، پالايشگاه و ديگر تاسيسات و همچنين دهكده‌هاي پيش ساخته از هر سو در اطراف آن در حال احداث است و بزرگراه‌هاي منطقه مملو از كاميون‌هايي است كه تجهيزات صنعتي و مصالح ساختماني حمل مي‌كنند.

ساخت پنج كارخانه از ابتدا

رالف دوگان [Ralph Dugan] يكي از مديران لوموس گفت:" در تاريخ مقرر -11 نوامبر ‌١٩٨٠ - كارخانه به بهره‌برداري مي‌رسد." او گفت:" براي اولين بار است كه " لوموس " پنج كارخانه را از اولين مرحله ساخت احداث مي‌كند. آنها مواد شيميايي مختلفي را توليد خواهند كرد."

مديركل تاسيسات دولتي عراق در صنايع پتروشيمي نيز گفت:" اين مجموعه با ظرفيت ‌١٥٠ هزار تن در سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد." او اعتراف كرد كه اولين پروژه پيچيده تكنولوژيك عراق:" يك تجربه كم و بيش وحشتناك" بوده است." وي كه قبلا مدير پالايشگاه بصره بوده، مي‌گويد:" هيچ كس در عراق در زمينه پتروشيمي تجربه ندارد."

او اضافه مي‌كند: پرسنل از وزارت نفت، پالايشگاه [بصره] و دانشگاه‌ها جذب شده‌اند و طي يك سال دوره آزمايشي از آموزش ضمن خدمت برخوردارخواهند شد. يك گروه ‌٢٣٠ نفري از مهندسان و تكنيسين‌ها براي آموزش به آمريكا و ‌١٢٠ تن ديگر به شوروي فرستاده شده‌اند.

همچنين به گفته او، بعد از به راه‌اندازي مجموعه، بيست مشاور خارجي " براي حفظ امنيت پروژه" در اين مركز مستقر خواهد بود.

مقامات لوموس نگراني خود را از كمبود شديد نيروهاي با تجربه در منطقه پنهان نمي‌كنند. اما از زندگي در عراق هيچ شكايتي ندارند.

مجموعه خانه‌هاي پيش ساخته براي زندگي كاركنان لوموس و كارمندان ارشد عراقي بسيار راحت است. عليرغم نگراني‌هايي كه درباره گروگان‌هاي آمريكايي در كشور همسايه عراق يعني ايران وجود دارد، هيچ چيز آرامش در عراق را برهم نزده است. مردم به ديدار خود از مردابها، شهر بابل قديم و ديگر مناطق توريستي ادامه مي‌دهند.

ادامه دارد...
پنج شنبه 25 آذر 1389  12:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها