0

نقش کانال درعملیات فرمانده کل قوا

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

نقش کانال درعملیات فرمانده کل قوا

عملیات فرمانده کل قوا اولین عملیاتی است که پس از عزل بنی صدر از فرماندهی کل جنگ ، توسط سپاه صورت گرفت .

در این عملیات که طرح آن سه ماه قبل از آغاز حمله ریخته شده بود ، درست در روزی که بنی صدر از فرماندهی جنگ عزل شد به اجرا در آمد .
اسم این عملیات در آخرین ساعات قبل از شروع حمله مشخص شد . شهید حسن باقری افشردی توی سنگر نشسته بود که فرمان عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا ، از رادیو پخش شد و اعلام شد فرماندهی کل قوا را امام به عهده گرفت .بدین ترتیب اسم عملیات فرمانده کل قوا ، خمینی روح خدا شد .
منطقه عملیاتی ، جبهه جنوب – دارخوین – بود ، قصد طراحان عملیات پیشروی به سوی پل "مارون" بود .لذا در تاریخ 21/ 3/ 1360 عملیات شروع و تا 25/ 3/ 1360 ادامه یافت .
از نظر تکنیک جنگی ، آنچه که در موفقیت این عملیات پس از یاری خداوند بسیار موثر واقع شد ، ابتکار حفر کانال تا نزدیک مواضع دشمن بود که باعث غافلگیری دشمن در آغاز حمله و شکست سنگین آنان گشت .
جریان حفر کانال مزبور از این قرار بود :کندن کانال تا نزدیکی خط مقدم عراقی ها ، نزدیک سه ماه به طول انجامید .کانالی به عرض حدود 5/1 متر ، ارتفاع 2 متر و طول تقریبی 1750 متر .
این امر در شرایطی صورت می گرفت که گرمای هوا و پشه ، امان نیرو ها را بریده بود و آنها سر و صورتشان را با گازوئیل می شستند تا پشه ها اذیتشان نکند .شب آغاز حمله ، نیروهای خودی به راحتی و به دور از دید دشمن تا 200 الی 250 متری پیش می رفتند و به طور ناگهانی و غافلگیرانه بر سر آنها ریختند .
عراقی ها برای تصرف دوباره منطقه هفت شبانه روز پاتک های خود را ادامه دادند ، اما موفققیتی در این راه کسب نکردند .
منبع:"فرهنگ جبهه،خلاقیتها"نوشته ی سید مهدی فهیمی ومحسن مهر آبادی،نشر فرهنگ گستروسروش،تهران-1382
 
چهارشنبه 24 آذر 1389  11:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها