0

مهربان

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158650
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

مهربان

مِهرَبان یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مهربان شهرستان سراب واقع شده‌است. این شهر مرکز بخش مهربان است. برپایه آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته‌است، شهر مهربان با جمعیتی بالغ بر ۶,۰۰۰ نفر، دومین شهر شهرستان سراب و سی و سومین شهر استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.این شهر در سال ۱۳۴۱ خورشیدی از روستا به شهر تبدیل شده‌است، ولی با این وجود امروزه به‌عنوان یکی از شهرهای کوچک و کم‌جمعیت ایران به‌شمار می‌رود. مهربان در ۳۰ کیلومتری غرب سراب، ۱۰۰ کیلومتری شرق تبریز و ۶۰۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده‌است.

مردم
اهالی شهر مهربان به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. برپایه سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی، از مجموع ۶,۰۰۰ نفر جمعیت این شهر، ۳,۰۱۳ نفر مرد و ۲,۹۸۷ نفر زن بوده‌اند. شمار خانوارهای این شهر نیز ۱,۵۴۲ خانوار بوده‌است. برپایه همین آمار از مجموع کل جمعیت شهر مهربان، ۴,۲۷۵ نفر باسواد و ۱,۱۶۸ نفر بی‌سواد هستند. به‌عبارت دیگر بیش از ۷۰ درصد از مردم این شهر باسوادند.

قالی مهربان

درمهربان و شهرهای همجوار بهترین نوع فرش تولید و عرضه می شود. فرش این مناطق درشت بافت بوده و نخی که از آن برای بافت استفاده می شود از پشم گوسفند تشکیل می شود. از همسایه های این شهر که در آن ها فرش تولید می شود می توان به هریس , شربیان , بخشایش , کلوانق , گوراوان و زرنق اشاره کرد که در بین این تولید کنندگان فرش هریس و مهربان و بخشایش از معروفیت ویژه ای برخوردار بوده و نقشه ی مهربان و بخشایش بعد ازهریس از مرغوب ترین فرش ها از لحاظ رنگ و نقشه می باشند. کیفیت بافت هرسه شهر تقریباً یکسان است و فرش های تولید شده در این مناطق از دوام بسیار زیادی برخوردارند مهربان یکی از مهم ترین شهر های آذربایجان از لحاظ تولید فرش و قالی می باشد و نقشه های موجود در مهربان معروف به آبی گل , حاج محرم، بیگلر و صیاد هستند. رنگ نخ های مورد استفاده در قدیم گیاهی و طبیعی بود ولی با آمدن رنگ های شیمیایی این رنگ ها فوراً جای رنگ های طبیعی را گرفتند.بیشتر بافندگان قالی در این شهر را بانوان تشکیل می دهند اما مردانی هم هستند که هنوز به قالی بافی مشغولند.رنگ های اصلی فرش مهربان عبارت اند از قرمز , سیاه، سفید، سرمه ای و آبی.
مکانهای دیدنی
امامزاده حاج‌علمدار
برج ایل‌باغی
مسجد اسنق
مسجد جمال‌آباد

مهربان

مهربان

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 27 خرداد 1393  5:22 PM
تشکرات از این پست
khodaeem1
دسترسی سریع به انجمن ها