0

ملکان

 
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158650
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

ملکان

یکی از مناطق قدیمی آذربایجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقایای شهر تاریخی سبلان و منطقه ملک کندی(ملکان) نشان می دهد که این منطقه روزگاری دارای تمدنی باشکوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد. دریاچه ملکان و پل دختران از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ملکان به شمار می آیند
مکان های دیدنی و تاریخی

دریاچه ملکان و پل دختران از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان ملکان به شمار می آیند.
ورودی شهرستان ملکان با نشان انگور

صنایع و معادن

عمده ترین صنایع شهرستان ملکان، صنایع مرتبط با فرآورده های کشاورزی است و انواع خشک بار از کارخانه های تهیه خشک بار در این شهرستان تولید می شود. از دیگر صنایع این شهرستان می توان از صنایع مربوط به آرد سازی، نان ماشینی، چوب بری، تولید مواد غذایی از قبیل ماکارونی، رب، کیک و … قطعات صنعتی و پلاستیکی، سنگ بری، اجاق گاز و… نام برد. هم چنین دو معدن سنگ ساختمانی لاشه با میزان برداشت سالیانه ۲۵۰۰۰ تن و چند معدن شن و ماسه در این منطقه مورد بهره برداری است.

کشاورزی و دام داری

ملکان به سبب حاصل خیزی خاک و مساعد بودن اوضاع جوی و دسترسی آسان به آب های سطحی و زیرزمینی مرکز کشاورزی مهمی است که عمده ی محصولات آن غلات، میوه به ویژه انگور، صیفی جات و سیب زمینی است. دام داری و پرورش طیور نیز در ملکان اهمیت زیادی دارد و انواع فرآورده های دامی نظیر لبنیات، پوست و پشم از جمله صادرات این شهرستان است. پرورش دام در این بخش بیش تر شامل: گاو، گوسفند و بز بوده که به شیوه ی روستایی و صنعتی توسط روستاییان صورت می گیرد و به صورت گوشت و یا دام زنده به سایر نقاط ارسال می شود. علاوه بر آن پرورش طیور به دو شیوه سنتی و صنعتی شامل: پرورش مرغ، ‌خروس، بوقلمون رواج دارد که علاوه بر مصارف داخلی مقداری هم صادر می شود. ملکان در ۱۰ کیلومتری مراغه و در ۱۵۵ کیلومتری تبریز قرار گرفته و راه ارتباطی آذربایجان شرقی – کردستان و آذربایجان شرقی – آذربایجان غربی از این شهرستان عبور می کند.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

ملکان در گذشته ملک کندی نام داشته که به زبان محلی به معنای روستای شاه است. شهرستان ملکان از شهرهای قدیمی آذربایجان شرقی است و آثار به دست آمده از بقایای شهر تاریخی سبلان و منطقه ملک کندی(ملکان) نشان می دهد که این منطقه روزگاری دارای تمدنی باشکوه بوده است و آثار به دست آمده از آن به روزگار ساسانی باز می گردد.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان ملکان یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است. ملکان از مناطق قدیمی آذربایجان شرقی است. مرکز این منطقه در ۴۶ درجه و ۰۶ دقیقه درازای خاوری و ۳۷ درجه و۰۸ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان از شمال به حومه بناب، از جنوب به شهرستان میان دوآب، از خاور به مراغه و از باختر به دریاچه ارومیه محدود می شود. ملکان در ۱۰ کیلومتری مراغه و ۱۵۵ کیلومتری تبریز قرار گرفته است. ملکان در جلگه ای هموار و رسوبی بر کرانه جنوب خاوری دریاچه ارومیه قرار گرفته و آب و هوای آن نسبتاً گرم و زمستان های آن معتدل است.

ملکان

ملکان

ملکان

ملکان

ملکان

ملکان

 

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 27 خرداد 1393  5:22 PM
تشکرات از این پست
amirali123
دسترسی سریع به انجمن ها