0

بررسي تغييرموضع اوباما درقبال توقف شهرک سازي در برنامه الجزيره

svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 18447

بررسي تغييرموضع اوباما درقبال توقف شهرک سازي در برنامه الجزيره

شبکه تلویزیونی الجزیره برنامه سه شنبه شب این هفته "من واشنطن" (از واشنگتن) را به تغییر موضع باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در قبال مسئله توقف شهرک سازی اختصاص داد.

در این برنامه ارون دیوید میلر تحلیل گر و مذاکره کننده سابق وزارت امور خارجه آمریکا گفت با توجه به شرایط کنونی دستیابی کابینه اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین به توافقی برای پایان دادن به منازعه بسیار دشوار خواهد بود.

اوضاع اکنون به طور اساسی تغییر کرده است و دولت اوباما قادر نیست مانور دهد و در حال حاضر نه فلسطینی ها و نه اسرائیلی ها برای انجام دادن اقدامات مورد نظر درباره قدس ، مرزها ، امنیت و آوارگان فلسطینی آماده نیستند.

در ادامه برنامه شبلی تلحمی مدیر مرکز مطالعات صلح در دانشگاه مریلند گفت: هدف دولت آمریکا از متوقف کردن شهرک سازی هدف تاکتیکی نیست بلکه حل نهایی منازعه اعراب و اسرائیل است به همین علت گزینه ها محدود بود.

این دولت هدف روشنی دارد و آن تلاش گسترده برای یافتن راه حل این بحران در مدت یکسال است البته این سخت و دشوار خواهد بود اما تلاش جدی صورت می گیرد.

دولت آمریکا در برابر بنیامین نتانیاهو عقب نشینی کرده و این تا حدودی درست است که خواسته ها تغییر نکرده اما مذاکرات بدون توقف شهرک سازی آغاز می شود در عین حال قبل از این درخواست ، کابینه نتانیاهو مذاکرات درباره مسائل مربوط به راه حل نهایی را از طریق مذاکرات غیرمستقیم رد می کرد و خواسته فلسطین این بود که مذاکرات درباره مسائل راه حل نهایی باید غیرمستقیم و با وساطت آمریکا باشد و نتانیاهو این را رد کرد و گفت هدف مذاکرات غیرمستقیم مذاکرات مستقیم است.

اگر آمریکا راه حل یا پیشنهاد روشنی در چارچوب بین المللی داشته باشد اوضاع کاملا تغییر خواهد کرد و مسئله شهرک سازی در کوتاه مدت مسئله اصلی نخواهد بود.

تمیم البرغوثی استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج تاون نیز گفت به نظر من رهبری فلسطین و رهبران عرب باید به فکر جایگزین باشند و جایگزین روند صلح آمیز ، انواع مقاومت از جمله مقاومت شدید است.

واحد مرکزی خبر

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

چهارشنبه 24 آذر 1389  3:50 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها