0

کشف نفیس ترین جام ایران باستان

 
khodaeem1
khodaeem1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 89277
محل سکونت : خراسان رضوی

کشف نفیس ترین جام ایران باستان

گروه فرهنگي:​ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از کشف بزرگ ترین محموله قاچاق اشیای عتیقه به همراه نفیس ترین جام ایران باستان در مشگین شهر خبر داد.
یحیی نقی زاده افزود: این اشیای عتیقه توسط واحد اطلاعات سپاه پاسداران مشگین شهر از قاچاقچیان کشف و ضبط شده است. وی گفت: 300 قلم اشیای بسیار ارزشمند باستانی از جمله انواع سفالینه، ابزارآلات جنگی، زیور آلات زنانه ، انواع ظروف و مهر از جنس طلا ، نقره و مفرغ و مربوط به عصر آهن دو هزاره اول و دوم قبل از میلاد و دوره های بعدی از جمله اشیای کشف شده است.

وی اظهار کرد: در میان این اشیا جام بسیار نفیسی بدست آمده که از زر ناب ساخته شده و از لحاظ قدمت ، ظرافت و زیبایی با جام های معروف مارلیک و حسنلو برابری می کند. وی افزود: جام مشگین در کنار جام های مارلیک و حسنلو افتخار بزرگی برای استان اردبیل و منطقه مشگین شهر است و نشان از تمدن بسیار مهم این منطقه در پهنه ایران باستان دارد. وی گفت: جام نقره ای کشف شده نیز بسیار ارزشمند بوده و بررسی و مطالعات این آثار توسط کارشناسان بر جسته سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز شده است.
فرمانده سپاه ناحیه مشگین شهر هم در زمینه چگونگی دستگیری قاچاقچیان و کشف این اشیای عتیقه گفت: به دنبال وصول گزارش هایی مبنی بر حفاری غیر مجاز در یکی از محوطه های باستانی شهرستان مشگین شهر عملیات گسترده اطلاعاتی با همکاری دادگستری شهرستان مشگین شهر توسط عوامل مربوطه آغاز شد. سرهنگ یدالله علیپور افزود: پس از چند ماه مراقبت کنترل و در نظر گرفتن فعالیت حفاران و قاچاقچیان سه نفر از آنها به همراه 300 قلم اثر بسیار نفیس دستگیر و تحویل مقام قضایی شدند.
وی با قدردانی از شهروندان به دلیل همکاری با اطلاعات سپاه گفت: شماره تلفن 114 برای دریافت گزارش های مردمی پیش بینی شده است. شهرستان مشگین شهر واقع در 100 کیلومتری شمال غرب اردبیل یکی ازمناطق تاریخی استان محسوب می شود. علاوه بر دهها اثر باستانی سایت تاریخی شهر یئری با دهها پیکره سنگی با نزدیک به هشت هزار سال قدمت در این شهرستان قرار دارد.


 

گفتم که خدا مرا مرادی بفرست ، طوفان زده ام راه نجاتی بفرست ، فرمود که با زمزمه ی یا مهدی ، نذر گل نرگس صلواتی بفرست

دوشنبه 19 خرداد 1393  8:18 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها