0

تنها بازاري كه گراني‌اش هم عزيز است+عکس

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تنها بازاري كه گراني‌اش هم عزيز است+عکس

 

دوشنبه 22 آذر 1389 ۱۰ : ۵۳ ساعت
منبع : اخرين نيوز
نسخه قابل چاپ ارسال برای دیگران
تنها بازاري كه گراني‌اش هم عزيز است+عکس
شايد براي اولين بار است كه شبح گراني مفلوك شده و نمي‌تواند در برابر موج استقبال مردم با وجود افزايش 30 درصدي قيمت وسايل مربوط به عزاداري سالار شهيدان مقاومت كند و خريداران را از بازار خارج كند.

مردم اين روزها از عمق وجود عاشق مي‌شوند و مانند مردم كوير نشين چشم به آسمان مي‌دوزند. اما افزايش 30 درصدي قيمت اقلام مربوط به عزاداري محرم آن هم نسبت به سال گذشته بر غريبانه بودن اين روزها افزوده است.در بحبوحه تنظيم بازار اقلام اساسي، اقلام مربوط به عزاداري حسيني با جهش قيمتي بالا به فروش مي‌رسند.


شايد هم متوليان برنامه‌ريز اقتصاد ايران توجه‌اي به بازار اقلام اين ايام نداشته‌اند كه اين چنين قيمت‌ها با افزايش مواجه شده است.


اما به عقيده فعالان بازار، تنظيم بازار تنها در پشت ميزهاي كنفرانس باقي مانده است و هيچگاه اين تئوري‌ها به بيرون درز پيدا نكرده است.


فعالان بازار بر اين عقيده‌اند: افزايش قيمت اقلام مربوط به عزاداري حسيني تافته‌اي جدا بافته از ساير اقلام موجود در بازار ايران نيست و علت گراني اين اقلام ناشي از گراني اقلام ديگري است كه در بازار عرضه مي‌شود.

 

http://ilna.ir/uploads/1389-9-22/24.jpg
 


گويا محرم نيز از تركش‌هاي گراني بازار بي‌امان نبوده است اما آنچه كه باعث شده است تا بر غريبانه بودن اين ايام افزوده شود سليقه‌گرايي در تعيين قيمت اقلام مربوط به اين روزها است.


سليقه‌گرايي و بي ساماني در تعيين قيمت اين اقلام بي‌سابقه است و فعالان عقيده دارند: نبود متولي عامل اصلي بي ساماني قيمت‌ها است.


يكي از مشتريان نيز در اين باره مي‌گويد: قداست اين ايام و اين كه مردم حاضر هستند به هر عنوان سهمي در مراسم‌هاي اين روزها داشته باشند مورد سؤ استفاده مغازه‌داران قرار گرفته و همين امر موجب شده تا قيمت اقلام به صورت سر سام آور و در هنگامه هدفمند سازي يارانه‌ها افزايش يابد.


در انتهاي خيابان ناصر خسرو و در قلب بازار تهران، اين روزها كه مغازه‌داران به دليل ركود در افكار خود غوطه‌ور هستند، مغازه‌هاي مربوط به اجناس عزاداري محرم در ميان ازدحام مردم گم شده‌اند.


شايد صاحبان اين مغازه‌ها در حال حاضر خوشحالترين مغازه‌داراني باشند كه اين روزها با فراغ بال و بدون ضابطه اجناس خود را به مردم شيفته حسين مي‌فروشند.


از مغازه‌داري مي‌پرسم: امسال بازار اقلام حسيني چگونه است؟ و او مي‌گويد: تقاضا بسيار زياد است اما عرضه كم است آن هم به دليل اين كه توليد كنندگان به نسبت سال گذشته توليد نكردند.

 

http://ilna.ir/uploads/1389-9-22/22.jpg
 


علت عدم توليد بيشتر را از سوي توليد كننده‌اي سئوال كردم: واقعا علت اصلي را نمي‌دانم اما به خاطر آن‌كه من خود يكي از توليدكنندگان هستم، مي‌دانم كه افزايش هزينه‌هاي توليد، نا امني اقتصادي و عدم اطمينان از فروش اقلام حتي اقلام حسيني يكي از عوامل تأثير گذار در اين زمينه بوده است.


برخي ديگر از فعالان بازار معتقد بودند: از آنجا كه بر پايي مراسم علم و كوتل ممنوع شده بود توليد كنندگان از توليد بيشتر اقلام در اين زمينه خودداري كرده بودند.


آنچه كه مشهود است عدم عرضه و افزايش تقاضا بر گراني اقلام افزوده است.


درحال حاضر در بازار اقلام عزاداري حسيني: هر پرچم بين يك هزار و 500 تا 2 هزار تومان به فروش مي‌رسد كه نسبت به سال گذشته در حدود 15درصد افزايش نشان مي‌دهد.


هر طاقه كتيبه نيز 35 هزار تومان به فروش مي‌رسد كه نسبت به سال گذشته حدود 20درصد افزايش نشان مي‌دهد.


در بازار پلاكارد‌هاي محرم، قيمت‌ها تا حدود 30 درصد افزايش يافته است.


پلاكاردها در انواع مختلف از 4 هزار تا 35 هزار تومان به مشتريان بازار محرم فروخته مي‌شود.


نكته قابل تأمل اين كه همه پارچه‌ها ايراني هستند و بسيار محدود توليد كنندكان از پارچه‌هاي خارجي استفاده كرده‌اند؛


علت را پرسيدم: ارزاني پارچه ايراني به عنوان دليل اين اتفاق معرفي شد.


بنرها نيز بين 4 تا 30 هزار تومان نيز به همين گونه به فروش مي‌رسند.
اما در بازار طبل نيز قيمت از 110 هزار شروع خواهد شد و تا 300 هزار تومان ادامه دارد.
محرم براي مردم ايران قداست ويژه‌اي دارد و همين قداست باعث شده است كه هيچ موضوعي باعث نشود كه اجراي آن متوقف شود حتي گراني كه دندان‌هاي خود را مانند يك شبهه به عزاداران حسيني نشان مي‌دهد. عزاداراني كه سوداي عشق حسين آنها را زنده نگه داشته است و تازيانه گراني را به جان مي‌خرند.
 
 
دوشنبه 22 آذر 1389  8:59 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها