0

علم ورزش

alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2
تعداد پست ها : 2471

علم ورزش

کودکان زیر 5 سال باید روزی 3 ساعت ورزش و بازی کنند

کودکان زیر 5 سال می‌توانند ورزش‌های سبک یا پر انرژی که مناسب سن آنهاست انجام دهند. این کودکان نباید مدت زمان طولانی بدون فعالیت بمانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فعال بودن از نظر فیزیکی برای سلامت و رشد کودکان بسیار مهم است. معمولا والدین نمی‌دانند که کودکان زیر 5 سال آنها باید چه مقدار فعالیت و ورزش کنند.

بهتر است کودکان زمان کمتری را مقابل تلویزیون بگذرانند. برای کودکان در این رده سنی فعالیت با هر نوع شدتی مناسب است . آنها می‌توانند ورزشهای آرام یا بسیار پر انرژی را انجام دهند. مدت زمان ورزش و فعالیت در طول هفته‌ به سن کودکان بستگی داد.

نوزادان بهتر است که از بدو تولد فعال باشند. قبل از این که نوزاد چهار دست و پا حرکت کند می‌توانید با تشویق به گرفتن یا رسیدن به یک شی خاص، کشیدن یا هل دادن چیزی و تکان دادن سر، او را فعال نگه دارید. هنگامی که کودک توانست بچرخد یا چهار دست و پا راه برود او را تشویق به فعالیت در فضای امن کنید.

کودکانی که شروع به راه رفتن می کنند می‌توانند در روز 180 دقیقه یعنی 3 ساعت فعالیت کنند. 180 دقیقه ورزش می‌تواند شامل فعالیت سبک مانند بازی کردن، راه رفتن، دویدن و پریدن باشد. بازی‌های پرانرژی‌تر مانند دوچرخه سواری، شنا، بالا رفتن از نرده‌ها در پارک و توپ‌ بازی می توانند فعالیت‌های خوبی برای کودکان باشند. کودکان زیر 5 سال نباید برای مدت طولانی بدون فعالیت بمانند، بجز زمانی که می‌خوابند. انجام بازی‌های کامپیوتری و تماشای تلویزیون سلامت آنها را کاهش می دهد. کودکانی که اضافه وزن دارند باید بیشتر فعالیت کنند و از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنند.

ورزشهایی مانند شنا، طناب زدن، ژیمناستیک، دوچرخه سواری و راه رفتن سریع برای کودکان زیر 5 سال مناسب هستند.

یک شنبه 31 فروردین 1393  4:52 PM
تشکرات از این پست
haj114 mehrad90
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

پاسخ به:علم ورزش

اهمیت توانایی‌های خاص بینایی در ورزشکاران

ورزشکاران نیاز به توانایی‌های بصری دارند تا بتوانند ، توپ، هم تیمی‌ها و بازیکنان تیم مقابل راتحت نظر داشته باشند، داشتن دید قوی به برقراری تعادل و هماهنگی ورزشکاران کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کسانی که ورزشهایی مانند فوتبال و هاکی انجام می‌دهند باید این توانایی را داشته باشند که اجسامی که سریع حرکت می‌کنند را ببیند و دنبال کنند. نداشتن توانایی دید بالا مشکلاتی برای ورزشکاران ایجاد می‌کند.

توانایی‌های لازم بصری به شرح زیرند:

تمرکز

افرادی که ورزشهای سریع انجام می‌دهند باید بتوانند بر روی توپ و بازیکنان تمرکز کنند و دچار حواس پرتی نشوند.چشم معمولا به تمام اتفاقاتی که در زاویه دید رخ می‌دهند واکنش نشان می‌دهد.

دنبال کردن با چشم

ورزشکاران باید بتوانند توپی که به سرعت حرکت می‌کند را دنبال کند، این دنبال کردن باید با کمترین حرکت سرانجام شود. این کار می‌توانند تعادل را برقرار کنند.

هماهنگی چشم و بدن

بدن و دست و پا باید به اطلاعاتی که از طریق چشم جمع آوری می‌شود، واکنش نشان دهد. هماهنگی چشم و بدن، کنترل را افزایش می‌دهد.

حافظه بصری

ورزشکاران برای پردازش اطلاعات در مسابقات باید حافظه بصری بالایی داشته باشند. آنها باید بتوانند تصاویر پیچیده را در بازی به خاطر بسپارند و حرکات سریع را به یاد داشته باشند.

تصویر سازی

تصویر سازی به ورزشکاران اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد تا موفق شوند. تصویر سازی نقاطی از مغز را فعال می‌کند که با بالا رفتن کارایی این مناطق در مغز فعال می‌شوند.

دید محیطی

وئرزشکار باید دامنه دید بالایی داشته باشد وتمامی هم تیمی های خود را ببیند. تمام اتفاقات مهم در مسابقات ورزشی درست در مقابل چشم ورزشکار اتفاق نمی‌افتد.

ورزشکاران باید توانایی خود را برای مشاهده تمامی اتفاقات بالا ببرند.

بالا بردن سرعت واکنش چشم

چشم سریع باید موقعیت را تشخیص دهد و به اتفاقاتی که می‌بیند واکنش نشان دهد. اطلاعات باید سریع از چشم به مغز منتقل شود.

داشتن احساس و درک بالا

درک بصری بالا باعث می‌شود که ورزشکار فاصله‌ها را درست تخمین بزند و کمتر اشتباه کند.

خداوندا من در کلبه حقیرانه خود چیزی را دارم که تو در عرشه کبریایی خود نداری! من خدایی چون تو دارم و تو چون خودی نداری!

تالار های اسلام شناسی وشیعه شناسی

دوشنبه 1 اردیبهشت 1393  6:08 AM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

هاشمیان: مدیران معاینات پزشکی پیش فصل را جدی بگیرند

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال با تاکید به جدی گرفتن معاینات پیش از فصل چهارم رقابت‌های لیگ برتر توسط بازیکنان، می‌گوید: بازیکنان فاقد گواهی پزشکی سلامت حق عقد قرارداد با هیچ باشگاهی را نخواهند داشت.

دکتر احمد هاشمیان در گفت و گو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: طبق آیین نامه مسابقات، پیش از شروع فصل چهاردهم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، تمام بازیکنان موظف هستند معاینات پزشکی را برای اطمینان حاصل کردن از سلامت خود انجام دهند. این موضوع باید به طور جدی توسط کسانی که در هیات‌های فوتبال مسئول ثبت قرارداد هستند پیگیری شود تا هیچ بازیکنی بدون داشتن گواهی پزشکی وارد مذاکره با باشگاهی نشود.

وی افزود: معاینات پزشکی پیش از فصل مقدم بر هر گونه توافق نامه رسمی است حتی در قوانین فیفا نیز به این مساله به صورت جدی توصیه شده است لذا تمام مدیران باشگاهها برای رعایت حقوق مادی و معنوی باشگاه خود باید از انجام هرگونه توافق، یا ثبت سندی بین باشگاه و بازیکن پیش از انجام معاینات پزشکی امتناع کنند، در غیر این صورت باشگاه بر اساس آیین نامه فیفا، حتی اگر بازیکنی به دلیل آسیب دیدگی نتواند در رقابت‌های لیگ برتر یا دسته یک بازی کند، موظف است تمام حق و حقوق بازیکن را پرداخت کند.

رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال همچنین ادامه داد: معاینات پزشکی پیش از فصل بازیکنان، معاینات تخصصی است که تمام مراکز صلاحیت انجام آن را ندارند، بنابراین توصیه می‌کنم بازیکنان برای انجام معاینات به مراکزی که صلاحیت انجام کار پزشکی را ندارند، مراجعه نکنند. معاینات باید بر اساس استانداردهای اعلام شده فیفا و کمیته‌ی پزشکی فدراسیون فوتبال صورت بگیرد.

وی در پایان گفت: در ایین نامه مسابقات به تبع آیین نامه فیفا آمده است که تمام باشگاهها هنگام عقد قرار داد باید از بازیکنان تعهد بگیرند که موظف به تبعیت از تمام قوانین مبارزه با دوپینگ هستند، در چنین شرایطی اگر بازیکنی دچار تخلف شد، علاوه بر کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال، باشگاه مربوطه نیز می‌توانند با بازیکن خاطی برخورد انضباطی داشته باشد. بنابراین موضوع الزام تبعیت بازیکنان، کادر فنی وکلیه عوامل باشگاه از قوانین مبارزه با دوپینگ در ضمن قراردادها باید ذکر شود تا باشگاه از این مساله لطمه نخورد.

خداوندا من در کلبه حقیرانه خود چیزی را دارم که تو در عرشه کبریایی خود نداری! من خدایی چون تو دارم و تو چون خودی نداری!

چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393  4:47 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

افراد سالمند باید ورزشهای عضلانی انجام دهند

انجام ورزش‌هایی که از تحلیل رفتن ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کنند برای افرادسالمند ضروری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس مطالعات جدید، هر چقدر افراد سالمند عضلات بیشتری داشته باشند، کمتر در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند.

در این مطالعات، محققان اطلاعات مربوط به 3600 فرد سالمند را تجزیه و تحلیل کردند. این افراد مردان بالای 55 سال و زنان بالای 65 سال بودند. برای انجام این تحقیقات، محققان تست‌هایی برای اندازه‌گیری‌ حجم عضلات گرفتند. نتایج نشان داد در بین افرادی که حجم عضلات بیشتری داشتند، مرگ و میر کمتری اتفاق افتاده بود.

پرفسور کارلامانگلا از دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: " ما باید بیشتر به فکر افزایش حجم عضلات باشیم تا کم کردن وزن. " نتایج این تحقیقات در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شد.

پیش از این تنها رابطه BMI با مرگ اندازه گیری می شد. BMI میزان چگالی نسبی بدن را نشان می‌دهد. با این حال در مطالعات جدید اهمیت افزایش حجم عضلات مشخص شد.

بنابراین انجام ورزش‌هایی که به بیشتر شدن عضلات کمک می‌کند به اندازه‌ی کاهش وزن اهمیت دارد به خصوص در سنین بالا، جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات بسیار مهم و موثر است.

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1393  7:35 AM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

ارتباط بین ورزش و بلوغ عقلی ثابت شد

ژنتیک در ایجاد انگیزه برای انجام ورزش تاثیرگذار است و ورزش کردن باعث رشد بیشتر سیستم‌ عصبی مغز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطالعات انجام شده توسط محققان دانشگاه میسوری نشان داده است که ارتباطی بین ژنتیک، انگیزه‌ای برای انجام ورزش حرفه‌ای و سرعت بلوغ عقلی وجود دارد.

در این بررسی‌ها محققان موش‌ها را مورد مطالعه قرار دادند. نتایج نشان داد موش‌هایی که فعال‌تر هستند، سیستم‌ عصبی مغزشان زودتر به بلوغ می‌رسد.

بوت، مدیر این تحقیقات می‌گوید: ما قسمتی از مغز موش‌ها که قسمت مرکزی است و در دریافت و فرستادن اطلاعات نقش دارد را بررسی کردیم. در بررسی‌ها اختلاف زیادی بین میزان مولکول‌های عصبی موجود در مغز موش‌های فعال و موش‌های تنبل وجود داشت. این نشان می‌دهد موش‌هایی که فعال‌تر هستند ، سیستم‌ عصبی شان سریع تر گسترش پیدا می‌کند.

نتایج این مطالعات نشان می‌دهد که احتمالا ارتباطی بین ژن‌های موثر در انگیزه برای ورزش و ژن‌های موثر در گسترش مغزی وجود دارد. ضمنا ورزش می‌تواند باعث رشد بیشتر عصب‌های مغزی شود.

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1393  8:06 AM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

ورزشهای هوازی کاربردی کدامند

ورزشهای هوازی کاربردی برای افزایش کیفیت زندگی مناسب هستند این ورزشها تعادل و انعطاف پذیری افراد سالمند را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ورزشهای هوازی کاربردی به انجام بهتر و موثرتر فعالیت‌های روزانه کمک می‌کنند.به غیر از ورزشکاران حرفه‌ای، دیگر کسانی که ورزش می‌کنند عموما برای بالا بردن کیفیت زندگی این کار را انجام می‌دهند. هدف از انجام ورزشهای هوازی کاربردی نیز بالا بردن کیفیت زندگی است. این ورزشها عضلات را پرورش می‌دهند و کارهای روزانه را ساده‌تر می‌کنند. ورزشهای هوازی کاربردی تعادل بدن را افزایش داده و هماهنگی عضلات بالایی و پایین بدن را بیشتر می‌کنند.

برای مثال حرکات اسکاتیک ورزش هوازی کاربردی است زیرا عضلاتی که برای بلند شدن و نشستن روی صندلی لازم هستند را پرورش می‌دهد. ورزشهای هوازی کاربردی را می‌توان هم در خانه و هم در باشگاه انجام داده استفاده از تجهیزات ورزشی مانند توپ، وزنه و کش‌های ورزشی نیز می‌توانند موثر باشند، ورزشهای کاربردی اصولا چندین مفصل یا چندین عضله را در بر می‌گیرند و تنها بر حرکت دادن یک مفصل یا یک عضلا اکتفا نمی‌کنند. این ورزش‌ها احتمال آسیب دیدگی را کاهش می‌دهند.

ورزشهای کاربردی برای افراد سالمند بیسار مناسب هستند. زیرا تعادل، چابکی و قدرت آنها را افزایش می‌دهند.

حرکات کاربردی بیشتر در ورزشهایی همچون تایچی و پیلاتس وجود دارند. این حرکات بر روی استقامت و انعطاف‌پذیری کار می‌کنند. حرکت لانگ نیز بسیار کاربردی است. این حرکت درجهت‌های مختلف می‌تواند بدن را برای کارهای روزانه آماده کنند.

کسانی که بالای 40 سال سن دارند یا مشکلات جسمی دارند باید قبل از انجام این ورزشها یا حرکات کاربردی با پزشک مشورتکنند. زنان باردار نیز جزو این گروه هستند.

بهتر است البته از ورزشهایی شروع کنید که تنها وزن خود بدن را شامل می‌شود و از وزنه اضافه در آن استفاده نمی‌شود. بعد از کمی بالا رفتن آمادگی جهانی می‌توان از وزنه و غیره نیز استفاده کرد.

با انجام ورزشهای کاربردی کم کم پیشرفت در توانایی‌های بدن احساس می شود و کیفیت زندگی افزایش می‌یابد.

انتهای پیام

پنج شنبه 4 اردیبهشت 1393  8:36 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

روشی جدید برای افزایش رشد عصب‌ها بعد از آسیب‌دیدگی

یکی از مشکلاتی که بعد از آسیب دیدگی برای ورزشکاران ایجاد می‌شود نامتعادل شدن رشد سلولهای عصبی است. روشی جدید برای کمک به درمان افراد آسیب دیده به کار گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مکانیزمی برای افزایش رشد سلول‌های غصبی آسیب دیده توسط محققان معرفی شد. محققان ملکولی را کشف کردند که کنترل آن رشد سلول‌های عصبی را در بیتم عصبی آسیب دیده تنظیم می‌کند.

مدیر این تحقیقات اعلام کرد که آنها پروتئین به نام Rb در نرون‌های عصبی بزرگسالان کشف کرده‌اند. این پروتئین از رشد عصب‌ها جلوگیری می‌کند. این تحقیقات در دانشگاه کلگری انجام شد و نتایج آن در مجله " ارتباطات طبیعی" منتشر شد.

زوچودن دبیر این تحقیقات می‌گوید: ما دریافتیم که پروتئین Rb در نرون‌های عصبی افراد بزرگسال وجود دارد. این پروتئین از رشد عصبی‌ها جلوگیری می‌کند. آنچه که ما فهمیدیم این است که با غیر فعال کردن این پروتئین می‌توان رشد عصب‌ها را افزایش داد. ما می‌دانیم که سرطان از رشد بیش از حد سلول‌ها ایجاد می‌شود و Rb در روند سرطان شرایط غیر زمانی را ایجاد می‌کند. بنابراین اگر سرطان می تواند از ایجاد Rb جلوگیری کند ما هم می توانیم آن را غیر فعال کنیم و به رشد بیشتر عصب‌ها کمک کنیم.

محققان در آزمایشات خود توانسته برای یک مدت زمان کوتاه Rb را غیر فعال کنند، این کار خطری برای بیمار ایجاد نمی‌کند و تنها به درمان او کمک می‌کند. محققان از این تکنیک برای رشد بهتر سیستم عصبی جانبی استفاده کردند. این سیستم عصبی مغز را به ستون فقرات مرتبط می‌کند و بدون آن حرکت و احساس غیر ممکن است. آسیب رسیدن به تیم عصبی جانبی برای بیمار درد، سوزش، بی‌حسی و عدم هماهنگی بین دست‌ها و پاها را ایجاد می‌کند.

محققان امیدوارند که به کمک این روش بتواند افراد آسیب دیده به دلایل مختلف از جمله آسیب دیدگی های ورزشی و یا آسیب دیدگی به دلیل بیماری‌های چون دیابت را درمان کنند.

جمعه 5 اردیبهشت 1393  8:10 AM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

نکاتی برای شروع برنامه دوندگی

برای شروع دوندگی باید به مدت زمان و شدت دویدن توجه کرد. همچنین رعایت رژیم غذایی و داشتن کفش و لباس مناسب ضروری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دویدن ورزشی است که در شرایط مختلف قابل انجام است و نیاز به تجهیزات گران قیمت ندارد. طبق آمارها در امریکا اگر هر آمریکایی به طور مداوم برود ، امید به زندگی 6 سال افزایش می‌یابد 143 بیلیون دلار که صرف هزینه‌های درمانی می شود، صرفه جویی شده و زندگی مردم شادتر می‌شود.

اولین گام برای شروع دویدن این است که سطح خود را رعایت کنید و از جایی که هستند شروع کنند نه از جایی که می‌خواهید باشید. این اشتباهی است که افراد زیادی مرتکب آن می‌شوند. آنها تا آنجا که می‌توانند می دوند و در جلسه اول تمام توان خود را به کار می‌گیرند بدین شکل بعد از اولین تمرین حسن خوب و انگیزه‌ای که برای دودین داشتند از دست می‌دهند.

اگر مدت طولانی است ورزش نکرده‌اید، بهتر است ابتدا با پیاده روی شروع کنید. 4 هفته‌ی اول به مدت 3 روز در هفته 30 تا 45 دقیقه پیاده روی کنید. اگر اضافه وزن ندارید می توانید برنامه‌ای ترکیبی از دویدن و پیاده روی انجام دهید. 5 دقیقه آغازین و پایانی برنامه باید صرف گرم کردن و خنک کردن بدن شود. برای کسانی که برنامه ترکیبی دارند، باید دویدن تا حدی که صدای نفس کشیدن شنیده شود ادامه پیدا کند و سپس با راه رفتن این حالت دنبال شود. با انجام این تمرین بدن آمادگی جسمانی خوبی پیدا می‌کند بعد از تمرین اول به جای احساس خستگی، احساس خوبی خواهید داشت و پشتکار شما بالا می‌رود. کسانی که می‌خواهند با انجام پیاده روی، وزن کم کنند، باید به رژیم غذایی خود نیز توجه کنند. اطلاع داشتن از میزان کالری مصرفی، پروتئین و کربوهیدارت لازم است.

اگر 30 دقیقه می‌دوید نیازی نیست که قبل از آن چیزی بخورید. تنها کافی است در طول روز به طور منظم تغذیه کافی و لازم را داشته باشید. بعد از دویدن بهتر است ریکاوری انجام شود، 30 دقیقه بعد از پایان دویدن یک میان وعده بخورید.

برای خرید کفش دویدن به فروشگاههای مخصوص مراجعه کنید و با متخصصان مشورت کنید. شرکت کردن در مسابقات دو می‌تواند انگیزه دوندگان را افزایش دهد و برای آنها هدف گذاری کند. تفاوت زیادی بین تمرین بدون هدف و تمرین برای رسیدن به هدف خاص وجود دارد.

بهتر است به شرایط بدن خود توجه کنید و فشار زیادی به بدن خود نیاورید. هرگز خود را با شخص دیگری که دوندگی انجام می‌دهد مقایسه نکنید، هر کس شرایط بدنی خاص خود را دارد.

انتهای پیام

جمعه 5 اردیبهشت 1393  8:56 AM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

آیا 30 دقیقه ورزش در روز کافی است؟

معمولا گفته می‌شود که برای جلوگیری از داشتن زندگی ساکن انجام ورزش به مدت 5 روز در هفته، روزی 30 دقیقه مناسب است اما آیا این مقدار ورزش کافی است؟

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 30 دقیقه ورزش در روز راه مناسبی برای افزایش سوخت و ساز بدن است اما اگر می‌خواهید به اندازه کافی برای سالم بودن و وزن کم کردن ورزش کنید، 30 دقیقه در روز کافی نیست.

طبق گفته کنگ چن، مدیر تحقیقات سوخت و ساز از موسسه ملی سلامت، 30 دقیقه ورزش در روز از شیوع زندگی ساکن جلوگیری می‌کند، اما این مقدار ورزش به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد.

برای کاهش وزن و سالم بودن باید زندگی فعالی داشت. پیاده‌روی در طول روز، بالا رفتن از پله‌ها و غیره راه‌هایی برای وزن کم کردن هستند.

سعی کنید خود را به 30 دقیقه ورزش در روز محدود نکنید هرچقدر بیشتر حرکت کنید، سلامت بیشتری خواهید داشت.

انتهای پیام

چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393  4:10 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

ورزش کردن سرعت پیری را کم می‌کند

ورزش کردن از پیر شدن سلول‌های بدن جلوگیری می‌کند و تاثیر تغذیه ناسالم را از بین می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شیوه زندگی ناسالم باعث مردن سلول‌های بدن و ترشح موادی می‌شود که از سلول‌های مرده تولید می‌شوند.

محققان برای اولین بار دریافتند که ورزش روند پیری را به تعویق می‌اندازد.

خوردن غذای زیاد همراه با تحرک کم باعث کم شدن سلامتی و ابتلا به بیماری می‌شود. همچنین این روند باعث سرعت گرفتن پروسه پیری بدن نیز می‌شود. زمانی که سلول‌های بدن پیر می‌شوند دیگر نمی‌توانند تکثیر شوند بنابراین شروع به ترشح موادی می‌کنند که سلول‌های اطراف را از بین می‌برند. داشتن شیوه زندگی ناسالم به این روند سرعت می‌بخشد.

محققان کلینیک مایو در بررسی‌های خود سعی کردند تا دریابند که ورزش کردن چه تاثیری بر پیر شدن سلول‌ها دارد.

در این بررسی موش‌هایی که رژیم غذایی ناسالم داشتند و موش‌هایی که رژیم غذایی استاندارد داشتند تحت نظر قرار گرفتند. موش‌های گروه اول با داشتن رژیم غذایی ناسالم دچار افزایش حساسیت انسولین، نامتعادل شدن قند بدن، ناتوانی قلبی – عروقی و کاهش توانایی ورزشی شدند.

هنگامی که به این موش‌ها دستگاه‌هایی برای دویدن داده شد و آن‌ها ورزش کردند، پیشرفت‌هایی در شرایط سلامتی آن‌ها حاصل شد.

مدیر این تحقیقات درباره نتایج تجزیه و تحلیل‌ها گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد تغذیه ناسالم روند پیر شدن سلول‌ها را افزایش می‌دهد. ورزش می‌تواند از این روند جلوگیری کند.

انتهای پیام

پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393  12:33 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

یادآوری خاطرات ورزشی به افزایش فعالیت کمک می‌کند

یادآوری تجربیات مثبت و منفی ورزشی می‌تواند انگیزه برای ورزش کردن را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان تایید کردند که فکر کردن به تجربه‌های ورزشی گذشته می‌تواند باعث افزایش انگیزه افراد برای ورزش کردن دوباره شود.

همه می دانند که فکر کردن به ورزش مانند انجام دادن آن نیست، اما محققان دانشگاه نیوهمشپر دریافتند که فکر کردن به ورزش نیز مفید است.

فکر کردن به خاطرات ورزشی گذشته بر رفتارهای ورزشی آینده تاثیرگذار است.

در این مطالعات محققان از بیش از 200 دانشجو خواستند که پرسشنامه‌هایی را درباره فعالیت‌های ورزشی خود پر کنند. این پرسشنامه‌ها خاطرات مثبت و منفی دانشجویان را از ورزش کردن برای آنها یادآوری می‌کرد. چند وقت بعد از این افراد خواسته شد تا اعلام کنند که این یادآوری چه تاثیری در میزان ورزش کردن آنها گذاشته است.

همان طور که انتظار می رفت، دانشجویانی که خاطرات مثبتی از ورزش کردن خود به یاد آوردند بیشتر ورزش کردند. دانشجویانی که خاطرات منفی از ورزش به یاد آوردند نیز افزایش میزان فعالیت ورزشی داشتند، اما این میزان به نسبت گروه دیگر کمتر بود.

محققان توضیح دادند که به یاد آوردن خاطرات منفی نیز می‌تواند میزان ورزش کردن را افزایش دهد، زیرا احساس نیاز به پیشرفت در ورزش را بیشتر می‌کند.

خلاصه نتایج این تحقیقات در مجله "حافظه" منتشر شد، در این مطلب بیان شده است که فعال کردن حافضه به یاد آوردن تجربیات می‌تواند راهی موثر برای سالم تر کردن شیوه زندگی باشد.

نتایج تحقیقات اخیر می‌تواند به کاهش وزن افرادی که اضافه وزن یا چاقی مفرط دارند کمک کند.

ا‌نتها‌ی‌ پیا‌م

شنبه 13 اردیبهشت 1393  6:32 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

صحبت‌های جالب فریاد شیران پس از کلاس‌های کمیته آموزش فدراسیون فوتبال

مربی سابق تیم فوتبال نفت تهران معتقد است که کمیته‌ آموزش فدراسیون فوتبال یکی از ارکان‌ اصلی فدراسیون است و حضور در کلاس‌های آن برای مربیان می‌تواند تجربیات ارزشمندی به دنبال داشته باشد.

ناصر فریادشیران در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارزیابی از عملکرد کمیته‌ آموزش فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در دوره‌های گذشته که فدراسیون فوتبال برای مربیان کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کرد، مساله مدرک در میان نبود. این نوع کلاس‌ها بیشتر تشریفاتی و مدرن بود و استقبال زیادی از سوی مربیان صورت نمی‌گرفت؛ به طوری که اکثر مربیان که دارای مدرک A و B آسیا بودند، بدون این که از فدراسیون فوتبال مجوز مربیگری دریافت کنند روی نیمکت تیم‌های لیگ برتری می‌نشستند، اما در حال حاضر مربیان باید حداقل سه دوره آموزشی در زمینه‌های مختلف سپری کنند تا مجوز مربیگری دریافت کنند.

وی افزود: در گذشته چون علم با فوتبال آمیخته نشده بود اکثر مربیان به صورت سنتی و تجربی فوتبال را دنبال می‌کردند، حتی مربیان تا پایان 90 دقیقه‌ اجازه آب خوردن به بازیکن را نمی دادند. اما در حال حاضر مربیان در جهت جلوگیری از افت عملکرد، به بازیکنان اجازه می‌دهند هر 20 دقیقه‌ یک بار آب بخورند. همچنین اگر در گذشته شاهد بالا بودن میزان آسیب دیدگی‌ بازیکنان از ناحیه مچ پا، زانو، گردن و کمر بودیم، امروزه با برگزاری این گونه کلاس‌های آموزشی نه تنها سطح فنی دانش مربیان ارتقا پیدا می‌کند، بلکه این گونه آسیب‌ها نیز به حداقل رسیده است.

فریاد شیران تاکید کرد: پیش از شرکت در کلاس‌های آموزشی به عنوان مربی تصور می‌کردم به تمام تکنیک‌های فوتبال اشراف کامل دارم، اما پس از چند دوره شرکت متوجه شدم که هنوز در پاس بغل پا، یا شوت مشکل دارم و این نه تنها مشکل من، بلکه اکثر بازیکنان تیم ملی است که هنوز این فن را به درستی بلد نیستند و نمی‌دانند که در پاس بغل پا، باید سرعت را کم و دقت را بالا برد و در شوت برعکس عمل کرد.

فریاد شیران تاکید کرد: به رغم اهمیتی که کمیته‌ آموزش در سایر کشورهای صاحب نام فوتبال دارد و بهترین امکانات ،‌ تجهیزات و فضا را به آن اختصاص می‌دهند؛ در ایران این کمیته‌ از پایین ترین جایگاه و ارزش برخوردار است. البته از زمانی که دکتر احسانی مسئوولیت این کمیته‌ را بر عهده گرفته، تغییرات زیادی در ساختار این کمیته‌ ایجاد کرده و با عجین کردن علم با فوتبال و با بهره گرفتن از اساتید دانشگاهی شرایط بهتری حاکم شده و مربیان با اشتیاق و علاقه در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند،

وی یکی از انتقادات وارد به این کمیته را نداشتن هیچ نقشی در انتخاب مربیان باشگاه‌ها و مربی تیم ملی بیان کرد و افزود: معمولا در سایر کشورها از کانال کمیته‌ آموزش این کار صورت می‌گیرد. به هر صورت اگر کمیته‌ آموزش با توجه به شناختی که به تمام مربیان حرفه‌ای کشور دارد، در این زمینه حرکت فعالی داشت این همه مربی با مدرک A و حرفه‌ای زودتر از موعد بازنشسته نمی‌شدند تا فدراسیون به جای استفاده از این مربیان به دنبال استخدام مربیان ناکارآمد و غیر حرفه‌ای از کشورهای خارجی باشد.

فریاد شیران اضافه کرد: یکی از کارهای اصولی و اساسی که کمیته‌ آموزش فدراسیون در آینده باید به صورت جدی انجام دهد، بررسی وضعیت مربیان خارجی برای انجام کار مربیگری در تیم‌های کشور است تا این مساله از روند سلیقه‌ای بودن و دخالت دلالان و مافیای فوتبال خارج شود.

فریاد شیران در پایان خاطر نشان کرد: مربیگری کار سخت و دشواری است و یک مربی نمی‌تواند در یک مقطع کوتاه و بر اساس تصمیمات اشتباه طی دو سال به مدرک A آسیا و سه سال به مدرک حرفه‌ای دست پیدا کند، حداقل هر دوره چهار تا پنج سال طول می کشد تا مربی مدرک دریافت کند. لذا کمیته‌ آموزش فدراسیون باید این مساله را با جدیت پیگیری کند تا فوتبال به خاطر دانش کم بعضی از مربیان با افت مواجه نشود.

ا‌نتها‌ی‌ پیا‌م

دوشنبه 15 اردیبهشت 1393  6:56 PM
تشکرات از این پست
alirezaHmzezadh
alirezaHmzezadh
کاربر طلایی2

چه ساعت‌هایی ورزش کنیم؟

180-8.jpg

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شوشتر گفت: به لحاظ فیزیولوژیکی بهترین زمان برای انجام تمرینات ورزشی در ساعات بعدازظهر است.

سیدعلیرضا قریشی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان اظهارکرد: بهترین زمان برای ورزش کردن بستگی به اوقات فراغت فرد دارد اما به لحاظ فیزیولوژیکی بهترین زمان برای تمرین بعدازظهر و از ساعت 17 تا 19 است. تنها چیزی که برای یک ورزشکار لازم است این است که بین غذا خوردن و زمان ورزش حداقل دو ساعت فاصله باشد و همچنین یک ساعت قبل از ورزش و یک ساعت بعد از ورزش، از مصرف شیرینی خودداری کند؛ چرا که اگر هدف کاهش چربی باشد ورزش کردن بی نتیجه می شود. بنابراین در این دوره زمانی نباید شیرینی‌جات یا مایعات شیرین استفاده شود.

وی ادامه داد: صبح ها هم قبل از صبحانه می‌توان به ورزش کردن پرداخت و از تمرین‌های سبک شروع کرد. برای شروع ورزش توسط یک ورزشکار آماتور مدت زمان نیم ساعت کفایت می‌کند. بعد از سه هفته هم می‌توان تمرینات را از نیم ساعت به یک ساعت رساند و به همین روال، مدت زمان ورزش کردن را افزایش داد.

این مدرس دانشگاه درباره ورزشکاران حرفه ای نیز توضیح داد: تمرین کردن ورزشکاران حرفه ای بستگی به زمان تمرین و برنامه‌شان دارد. حتی بعضی از ورزشکاران ممکن است روزانه دو مرتبه به ورزش بپردازند. در ورزشکاران حرفه ای هر چقدر تمرین بیشتر باشد، قطعا برایشان مفید است و میزان آمادگی آن‌ها را بالا می‌برد.

وی درباره شدت تمرینات برای ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای، گفت: ورزشکاران آماتور هرگز اقدام به ورزش شدید نکنند، چرا که می‌تواند برای فرد خطرناک باشد و با ورزش شدید قند بدن مصرف می‌شود، در حالی که این افراد به دنبال چربی سوزی در بدن و کم شدن کلسترول خون هستند، بنابراین بهترین شرایط تمرینی برای این دسته از افراد، ورزش‌های کم‌شدت و طولانی‌مدت است.

قریشی ادامه داد: در ورزشکاران حرفه ای نیز شدت تمرینات به رشته ورزشی و زمان برگزاری مسابقات بستگی دارد. ورزشکاران حرفه ای در اردوهای تیم‌ملی حدود چهار تا شش ساعت تمرین می‌کنند اما یک ورزشکار که در سطح استان مسابقه می‌دهد ممکن است صبح یا عصر به تمرین بپردازد. در ورزشکاران حرفه‌ای میزان و شدت تمرین بستگی به آن رشته ورزشی دارد.

وی افزود: تحقیقات نشان داده است که هر چقدر رشته ورزشی پیچیده‌تر باشد نیاز به ورزش بیشتری است و حداقل ساعات تمرین باید بسیار بیشتر باشد. یعنی سالیانه یک ورزشکار حرفه‌ای باید بین 1200 تا 1600 ساعت به ورزش بپردازد تا بتواند به نتیجه‌ای که می‌خواهد برسد اما یک ورزشکار آماتور که ورزش را آغاز کرده است، همان‌طور که گفتم از نیم ساعت، ورزش کردن را شروع کند و طی هفته‌های بعد به مرور، زمان ورزش را افزایش دهد و همچنین برای شروع کار از یک دوی نرم آغاز شود و نرمش‌های آرام انجام شود.

انتهای پیام

خبرگزاري ايسنا

شنبه 13 دی 1393  6:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها