0

هاشمی: تکلیف خانم ها فقط خانه داری نیست

 
yarabyarabyarab
yarabyarabyarab
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 3539
محل سکونت : قزوین

هاشمی: تکلیف خانم ها فقط خانه داری نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: اگر فکر کنیم که همه وقت فعال خانم ها باید صرف خانه داری و بزرگ کردن چند بچه شود، این با عقل و منطق و واقعیت های زندگی منطبق نیست.

وی در کنگره بین المللی زنان در سال 1367 تاکید کرد: استعداد خانم ها خیلی بیشتر از اینهاست. دوران خشکه مقدسی ها به سرآمده است و آنها نباید فکر نکنند که این افتخار و خدمت است که پای زنان و دختران را از مدرسه و تحصیلات عالی ببرند و کوتاه کنند.

گزیده سخنرانی آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر نشده در همین ارتباط بدین شرح است :

خودسازی فردی و بهسازی جامعه جدا از یکدیگر نیستند. ساختن جامعه و مثمرثمر بودن در آن، مستلزم این است که سازنده جامعه،خودسازی و تزکیه کرده باشد تا بتواند صلاحیت های خود را به جامعه منتقل نماید. خانم ها نیز از این امر مستثنی نیستند. آنها اگر بخواهند در خانواده و در جامعه خود مفید و مؤثر واقع گردند، باید دارای صلاحیت های لازم بوده و در درجه اول خودسازی کرده باشند.»

هنوز خانم های ما موقعیت اجتماعی بیرون از خانه را به حد کافی کسب نکرده اند. در نظام ما برای پر کردن صحیح وقت خانم ها در خارج از مسئولیت های طبیعی که دارند، برنامه ریزی کافی نشده است. برای اشتغال خانم ها، هیچ منع شرعی وجود ندارد. جامعه اسلامی ما باید از نیروی انسانی خود که بخشی از آن را خانم ها تشکیل می دهند، به طور وسیع و مطلوب بهره برداری کند و خانم ها باید حضور فعال و وسیعی را در اجتماع و اداره امور جامعه داشته باشند.

اگر فکر کنیم که همه وقت فعال خانم ها باید صرف خانه داری و بزرگ کردن چند بچه شود، این با عقل و منطق و واقعیت های زندگی منطبق نیست. استعداد خانم ها خیلی بیشتر از اینهاست. اگر مسئولیت خانه داری به خانم ها و سایر کارها در جامعه به آقایان واگذار شود، کافی نیست و در این صورت هم به زن ها ستم شده است و هم به مردان و جامعه. در اسلام نه تنها منعی برای استفاده از استعداد و تخصص خانم ها وجود ندارد، بلکه مقتضی است که از وجود آنها در جامعه استفاده شود.»

خشکه مقدس ها فکر نکنند که این افتخار و خدمت است که پای بچه هایشان را از مدرسه و تحصیل ببرند. گذشت آن زمانی که این مسأله افتخار به حساب می آمد. نتیجه چنین طرز تفکرات غلطی که دختران را از رفتن به مدرسه و دانشگاه بازمی داشت، این شد که ما الان در جامعه خود با کمبود نیروی متخصص زن روبرو هستیم . حتی اگر خانم ها قصد کار بیرون از خانه هم نداشته باشند، باز هم نیاز دارند یک مادر و همسر تحصیل کرده باشند و حداقل یک حرفه و تخصص را فرا بگیرند.

من امروز به صراحت اعلام می کنم تصدی هیچ مقام و پست و سمتی توسط خواهران ممنوع نیست و منع شرعی ندارد. خانم ها می توانند وزیر، استاندار، وکیل، مدیر کارخانه، مشاور وزیر، رئیس دانشگاه و .... باشند.»

ما هم عقیده داریم کسانی که دو همسر اختیار کرده اند، هم خودشان را بدبخت کرده اند و هم خانواده شان را. این به صلاح جامعه نیست و جامعه ما آن را تحمل نمی کند. زن ها و بچه ها با این کار مشکل پیدا می کنند. در قرآن تصریح شده است که اگر می ترسید بی عدالتی شود، همسر، یکی بیشتر اختیار نکنید و اجرای عدالت خیلی مشکل است و قرآن سختی آن را نشان داده است.

 

منتظران مهدی آگاه باشید!  

 

 حسین را منتظرانش کشتند...

یک شنبه 31 فروردین 1393  2:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها