0

چطور درد عضله ها را آرام كنیم؟

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

چطور درد عضله ها را آرام كنیم؟

حوصله تان سر رفته و از خانه ماندن خسته شدید و به همین خاطر تصمیم می گیرید ورزشی خوب را شروع كنید كه اوضاع روحیتان هم بهتر شود.به چند نفر از دوستان قدیمی تان زنگ می زنید و قرار یك ورزش گروهی را پیشنهاد می كنید كه می تواند شنا یا حتی بسكتبال باشد. خوشبختانه قرار جور می شود و چند ساعتی را به حركت دادن عضلاتتان می گذرانید كه مدتهاست هیچ كاری از آنها نكشیده اید.
وقتی به خانه بر می گردید و دوش می گیرید تفریح و ورزش كم كم مزه خود را از دست داده و جایش را عضله دردی می گیرد كه تكان خوردن را برایتان غیر قابل تحمل می كند.
خوب، شما به مشكلی دچار شده اید كه هر كس هم جای شما بود گرفتارش می شد. مدتهای مدید عضلاتتان را كم تحرك بار آورده اید و اكنون انتظار دارید كه با حركتهای سنگینی كه به یك باره به او تحمیل كرده اید بی صدا بنشیند؟
بهترین راه برایتان این بود كه هر ورزش را به طور مداوم ادامه می دادید كه دچار چنین شوك هایی نشوید اما در حال حاضر نیز تنها باید به فكر درمان عضله های دردناك و گرفته شما بود كه راه رفتنتان را بسیار مشكل كرده اند به شكلی كه انگار با یك كامیون تصادف كرده اید.
تنها كاری كه هم اكنون می توان كرد آن است كه چند راه آسان را پیشنهاد بدهیم كه شاید وضعیت دردتان بهتر شود و در ضمن بدانید كه از این پس چطور ورزش كرده و با عضلاتتان كنار بیائید:
1- توقف: اگر در حال ورزش كردن هستید و احساس می كنید كه ماهیچه هایتان درد گرفته اند سعی نكنید آن را نادیده بگیرید. بایستید و ادامه ندهید. زیرا ممكن است به شدت آسیب ببینید.
2- اگر احساس می كنید كار از كار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بكشید و آن را محكم ماساژ دهید. اگر ماهیچه پشت پایتان گرفته است با یك دست آن را بكشید و با دست دیگر آن را ماساژ دهید حتما متوجه گرفتگی به شكل یك گره سفت شده زیر پوستتان می شوید آن را به سمت مخالف گرفتگی با دستانتان لمس كنید و بكشید.
3- مراقب باشید: اگر دچار گرفتگی عضله شده بودید و اكنون حالتان بهتر است فراموش نكنید چه دردی را تحمل كرده اید و به سرعت سراغ ورزش سنگین نروید. آرام آرام از نو شروع كنید.
4- اگر می دانید كه هنگام ورزش از ماهیچه هایتان بیش از حد كار كشیده اید بلافاصله یك دوش آب سرد بگیرید.
5- گرفتگی را گرمش نكنید. ممكن است گذاشتن حوله داغ روی منطقه عضله گرفته احساس خوبی داشته باشد اما مطمئن باشید كه بدترین كاری است كه می توانید در حق خود انجام دهید. گرما دردتان را در محل بیشتر می كند و اگر اصرار دارید كه آن را گرم كنید بیش از 20 دقیقه این كار را ادامه ندهید.
6- كار دیگری كه می توانید بكنید شوك دادن به محل است. 4 دقیقه گرم كردن محل و 1 دقیقه گذاشتن یخ پس از 4 روز جواب می دهد آن گاه می توانید دوش آب گرم بگیرید.
7- خوردن مسكن هایی همچون ایبوپروفن می تواند به دردتان كمك كند و آن را كمی تسكین ببخشد.
8- از كرم های گرم یا سرد كننده استفاده نكنید. آنچه كه در داروخانه ها به عنوان كرم های ورزشی برای گرفتگی عضلات فروخته می شود به جز آنكه روی سطح پوستتان اثر بگذارد هیچ كاری برای عضله شما نمی كند و در ضمن ممكن است پوست شما به آنها حساسیت داشته باشد.
9- حركت كنید. وقتی عضله شما گرفته است سختترین كار برایتان تكان خوردن است اما بدانید كه بسیار برایتان مفید است پس بلند شوید و به آرامی برای 20 دقیقه راه بروید.
10- شنا كنید. یكی از راههای بسیار مفید شنا كردن است. آب سرد به عضله شما كمك بسیاری می كند و حركت عضله در آب بسیار مفید است.
11- معمولا پس از یك ورزش سنگین شما در ابتدا درد زیادی احساس نمی كنید و پس از دو روز دردتان بیشتر می شود. نترسید اوضاع عادی است.
12- ماساژ دهید. معمولا ماساژ دادن عضلات گرفته به شما كمك خواهد كرد.
13- اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانید.
14- یكی از راههایی كه معمولا به ورزشكاران توصیه می شود آن است كه قبل از ورزش كردن نقاطی را كه می دانند ممكن است دچار گرفتگی شود را بپوشانند. پوشیدن پوشاكی از نوع استرچ چسبان كمك زیادی می كند.
15- حد خود را بدانید. شما خود بهتر می دانید كه چه مقدار ورزش شما را از پا در خواهد آورد و درد برایتان ارمغان می آورد پس بدانید كه چقدر فشار برای بدنتان كافی است.
16- كلسیم كافی به بدنتان برسانید كه گاهی اوقات گرفتگی های زیاد به خاطر كمبود كلسیم است.
17- در طول روز یك یا دو موز بخورید زیرا پتاسیم موجود در آن می تواند از گرفتگی ها جلوگیری كند.
18- نوشیدن شیر و آب به مقدار زیاد در طول روز را فراموش نكنید.

یک شنبه 31 فروردین 1393  2:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها