0

وقتی یک برنامه‌نویس بخواهد به دموکراسی کمک کند

 
silverstar
silverstar
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 114
محل سکونت : خراسان رضوی

وقتی یک برنامه‌نویس بخواهد به دموکراسی کمک کند

علی‌رغم کشور ما، مردم کشورهای توسعه یافته‌تر اوقات زندگی روزانه خود را با بحث‌های سیاسی پر نمی‌‌کنند و فقط در تصمیم‌های سرنوشت‌ساز کشورشان نظر خود را به شکلی که به آن دموکراسی گفته می‌شود، بیان می‌کنند. نردهای کامپیوتری و برنامه‌نویسی هم، از جمله گروه‌هایی هستند که خیلی کم، کاری به کار جریان‌های سیاسی دارند  و  اغلب کار و تخصصشان را با تفکرات سیاسیشان مخلوط نمی‌کنند.

w768-i.jpg

در این میان، Ted Henderson برنامه‌نویس ۲۹ساله‌ای که به گفته خود بیش از ۲۰ سال است که کد می‌نویسد، به راه انداختن استارتاپ‌های سیاسی شهرت پیدا کرده است. اولین پروژه او Capitol Bells بود که در سال ۲۰۱۳ به اتمام رسید. Capitol Bells سرویسی است که نمایندگان مجلس را از زمان رای گیری در صحن مجلس مطلع می‌کند. این برنامه که سریعا جای خود را میان نمایندگان مجلس و کارمندان آن‌ها باز کرد به آنها اجازه می‌دهد که از جزییات لایحه‌ها و زمان رای‌گیری آنها مطلع شوند.

 

این مطلب را در ادامه مطلب دنبال کنید


اینبار Ted، قدمی فراتر گذاشته و روی استارتاپی کار می‌کند که نفوذ مردم را در تصمیمات سیاسی کشور افزایش دهد و به جریان افتادن دموکراسی در جامعه کمک بیشتری بکند. این برنامه تحت وب، به عموم مردم این اجازه را می‌دهد که بر لایحه‌هایی که در مجلس در جریان هستند نظارت داشته باشند، نظرات نمایندگان را در رابطه با آن لایحه بدانند و بتوانند خودشان نیز نظرشان را نسبت به آن لایحه بگویند. مانند اتفاقی که در Reddit میافتد، اینبار برای لایحه‌هایی که امکان دارد به شکل قانون وارد جامعه شوند.

w768.jpg

Ted معتقد است برای اینکه مردم بتوانند به درستی رای خود را به صندوق‌ها بیاندازند باید از فعالیت‌های نمایندگانشان در طول چند سال نمایندگی اطلاع داشته باشند. استارتاپ جدید Ted، لحظه به لحظه فعالیت‌های آنان را در مجلس رصد و بصورت عمومی به اشتراک می‌گذارد و از سوی دیگر امکان بازخورد از عموم مردم را برای نمایندگان فراهم می‌کند.

w768-1.jpg

به گفته Ted دیگر این دلیل که چون فلانی دموکرات یا جمهوری‌خواه است، پس من هم باید به او رای بدهم، دلیل قانع کننده‌ای برای رای دادن نیست. از طریق این برنامه، فعالیت‌های نماینده‌تان را رصد می‌کنید، با ابزارهایی که قرار داده شده، لایحه‌ای را در وبلاگ‌ها و شبکه های اجتماعی داغ می‌کنید و نظر خود و دوستانتان را درباره لایحه‌ای خاص به گوش نمایندگان می‌رسانید. از سوی دیگر با شناختی که از او در طول دوران نمایندگیش به دست آورده‌اید، می‌توانید نسبت به رای‌ دادن به او در دوره بعدی بهتر تصمیم بگیرید.

 

منبع : سیلور نیوز

 

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:

دانش گر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت

دانش گر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت

پاورپوینت طلایی

 

یک شنبه 31 فروردین 1393  12:23 PM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها