0

پاسخ «شیرزاد» به اتهام هسته‌ای «الهام»

 
takround
takround
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1392 
تعداد پست ها : 5906
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ «شیرزاد» به اتهام هسته‌ای «الهام»

 

 

اخبار,اخبار سیاسی,توافقنامه هسته‌ای


اخبار سیاسی - پاسخ «شیرزاد» به اتهام هسته‌ای «الهام»

 «الهام» هم به میدان آمد. به‌نظر می‌رسد «ابوالمشاغل» دولت‌های نهم و دهم نمی‌خواهد از قافله همفکران و همکارانش در دفاع از احمدی‌نژاد و عملکرد دولت گذشته عقب بماند. او که چندی پیش هم فراخوانی برای جمع‌شدن احمدی‌نژادی‌ها صادر کرده بود، این‌بار به سیاست‌ هسته‌ای دولت روحانی تاخت و از توافق ژنو به‌عنوان «سندی ننگین» یاد کرد که مردم ایران را «ذلیل» کرده است.

به گزارش سایت‌های نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی، غلامحسین الهام سخنگوی دولت نهم، در جمع مردم دزفول، توافقنامه هسته‌ای را «ننگ» و «پشت‌کردن به شهیدان هسته‌ای» دانسته و گفته: «در مقابل امتیازاتی که در مذاکرات داده‌ایم، می‌خواهند کشور را به مکان کالاهای لوکس خارجی تبدیل کنند، تا مشکلات اقتصادی کشورهای اروپایی برطرف شود.»

 

به‌نظر می‌رسد وزیر دادگستری دولت سابق هم به تبعیت از سایر نزدیکان رییس دولت سابق، دست‌به‌کار شده و هرچند خیلی زود، برای پاکسازی چهره دولت احمدی‌نژاد اقدام کرده است و در ادامه سخنانش به دستاوردهای هسته‌ای دولت نهم و دهم اشاره کرد.

 

عضو پیشین شورای نگهبان از مواضع دولت قبل توسط مسوولان دولت جدید هم انتقاد و از سیاست‌های دولت متبوعش دفاع کرد: «همه دستاوردهای فناوری هسته‌ای توسط دولت با این توافق تعطیل شد. همه کارها برای هیچ؟ غربی‌ها امتحان‌شده نبودند؟ دولت با موضع ضعف و با دست‌ روشده وارد مذاکرات شد، به‌جای اتکا به توانایی داخلی و توکل بر خدا، به سمت غرب رفت و ذلت آفرید.»

 

مشاور رییس دولت نهم، با اشاره به برخی از مفاد توافقنامه هسته‌ای، افزود: «هرچه ۲۰درصد مواد غنی‌شده داشتیم آنها را اکسید کردیم، متعهد شدیم که سانتریفیوژهای جدید نصب نخواهیم کرد و از تزریق گاز به سانتریفیوژها جلوگیری می‌کنیم، تحقیقات هسته‌ای با محدودیت و مشروط شده است و در مقابل مقداری از پول بلوکه‌شده خودمان را در هشت‌قسط به ایران پرداخت کنند و همین پول را نیز باید محل خرجش را آنها بگویند.»


این در حالی است که «علی‌اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی که در دولت احمدی‌نژاد متصدی سمت وزارت امور خارجه بود به‌تازگی با تاکید بر اینکه «فعالیت‌های غنی‌سازی متوقف نشده» گفته است «منتقدان قرارداد ژنو محل مصرف سوخت 20درصد را پیدا کنند تا ما تولید کنیم» صالحی تاکید دارد: «ما ماهیت رآکتور را به‌عنوان آب‌سنگین حفظ می‌کنیم ولی به‌گونه‌ای طراحی می‌کنیم که نگرانی‌های کاذبی را که از نظر فنی ایجاد کرده‌اند، برطرف کنیم.»


احمد شیرزاد، نماینده مجلس ششم و استاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه اصفهان درمورد اظهارات الهام به «شرق» گفت: «این روزها بخشی از اصولگرایان تندرو و رسانه‌های‌شان به‌شدت در حال ایجاد شک و تردید نسبت به مسیر مذاکرات هسته‌ای هستند. باید در پاسخ این افراد بگویم شک و تردیدی نیست که در شرایط دشواری در سیاست خارجی قرار گرفته‌ایم اما مقصر اصلی همین آقایان احمدی‌نژاد و الهام و سایر مسوولان دولت قبلی هستند که کار را به اینجا رساندند.»


شیرزاد افزود: «قرار نبوده ما در ژنو جایزه دریافت کنیم، آقایان فکر می‌کنند هشت سال هنر خلق کرده‌اند درحالی که جز تابلویی نامناسب ایجاد نکرده‌اند که بخواهند بابت شاهکارشان هم جایزه دریافت کنند.»


 این استاد دانشگاه با بیان اینکه برای تهیه سوخت حجم بسیاری از اورانیوم غنی‌سازی‌شده لازم است، گفت: «برای تهیه سوخت هسته‌ای، حتی اورانیوم ۲۰‌درصد هم لازم نیست پنج یا شش‌درصد هم کفایت می‌کند اما مهم آن است که این مواد باید تبدیل می‌شدند که دولت پیشین این کار را نکرد. اتفاقا همه دعوای غرب هم این است که چرا اورانیوم را تبدیل نکرده‌اند. اگر تبدیل می‌شد که این همه درگیری نداشتیم.

 

اکنون ۲۷، ۲۸ کشور اورانیوم را تبدیل به سوخت می‌کنند و مشکلی هم ندارند. در اصل دعوا این بود که چرا اورانیوم‌‌های غنی‌شده را تبدیل به سوخت نمی‌کنید.» او ادامه داد: «اگر قرار بود که جایی از این اورانیوم استفاده شود، سر میز مذاکرات بود، آقایان دولت قبل، سال‌ها رفتند و آمدند و نه تنها از اورانیوم غنی‌شده در نیروگاه‌ها که حتی در مذاکرات هم از آن استفاده نکردند. الان برای حل و فصل ماجرا چاره‌ دیگری نیست و باید از ضررهای بیشتر جلوگیری کنیم.»


شیرزاد با تاکید براینکه «قرار نبوده در ژنو و طی مذاکرات به ما جایزه بدهند» توضیح داد: «دستاورد سیاست خارجی دولت احمدی‌نژاد در دو کلمه خلاصه می‌شود، تحریم و تهدید. این امر هم به لحاظ تخصصی قابل لمس است و هم هر ایرانی در هشت سال گذشته آن را احساس می‌کند. مذاکرات ژنو باید این دو را از ما دور کند که زمان زیادی هم می‌برد و کار چندان آسانی هم نیست. آقایان اثر هنری‌ای خلق کرده‌اند که پاک کردن آن ماه‌ها تلاش لازم دارد.»


شیرزاد در پایان با اشاره به مناظره‌اش با غلامحسین الهام در سال ۷۵ و در دانشگاه صنعتی اصفهان یادآور شد: «اگر آقای الهام یادشان باشد مناظره‌ای در دانشگاه اصفهان داشتیم که خاطره تلخی هم برای ایشان بود. با این حال حاضرم مجددا با ایشان در هر مکان و هر زمانی مناظره کنم و ایشان هم از هنرهای سال‌های گذشته خود دفاع کنند.»
 اخبار سیاسی - شرق

 

قدر لحظات رو باید دانست

شنبه 30 فروردین 1393  11:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها