0

كوفته

 
amirpetrucci0261
amirpetrucci0261
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 27726
محل سکونت : http://zoomstar.ir/

كوفته

مواد لازم:
برنج=دو لیوان
گوشت چرخ کرده=300 گرم
پیازداغ =مقداری
سبزی کوفته خرد کرده= نیم کیلو (شامل مرزه، ترخون، پیازچه، ریحان، جعفری، گشنیز، شوید )
آرد سرخ کرده = 2 قاشق
زرده تخم مرغ برای داخل مواد = 2 عدد (سفیده هایش را نگه می داریم برای روی کوفته ها )
رب گوجه= دو سه قاشق
نمک و فلفل و ادویه=به میزان لازم
کشمش سرخ کرده= به میزان لازم (در صورت تمایل)
گوجه فرنگی حلقه شده=مقداری
طرز تهيه:
برنج را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم تا سرد شود. سپس سبزی ،گوشت چرخ کرده ، پیازداغ ، آرد سرخ کرده،زرده تخم مرغ،رب گوجه و نمک و فلفل را اضافه می کنیم و حسابی چنگ می زنیم تا مواد به طور کامل با هم مخلوط شوند. سپس به اندازه یک نارنگی از مواد برمی داریم و در دست به صورت گرد یا بیضی درمی آوریم. اگر مایل بودیم ، درون آن کشمش سرخ شده می گذاریم. روی کوفته ها را سفیده تخم مرغ می زنیم. ( برای انسجام)
در مورد تهیه کوفته، یه مسأله، مهم است. در بین افراد خانواده ممکن است برخی کشمش دوست داشته باشند، برخی دوست نداشته باشند. یا بعضی ها تند آن را بیشتر بپسندند.در نتیجه می توان به عنوان مثال ، برای تفکیک اینها از هم ، از اول مقداری از مواد را کنار گذاشت و درون آن فلفل سیاه بیشتری ریخت تا تندتر شود. این کوفته ها را مثلاً می شود گرد درست کرد تا از بقیه کوفته ها قابل تفکیک باشد. یا مثلاً کشمشی ها را کمی تخت تر یا بیضی درست کرد. اینطوری سر سفره، مردم گیج نمی شوند که کدام را بخورند و کدام را نخورند !

در این مرحله، هر دو طرف کوفته ها را سرخ می کنیم :
بعد از اتمام سرخ کردن، قابلمه مورد نظر را می آوریم. و ته آن روغن می ریزیم. حلقه های گوجه را یک ردیف می چینیم، سپس یک ردیف کوفته می گذاریم. بعد دوباره حلقه های گوجه و … و این کار را ادامه می دهیم تا کوفته ها تمام شود. هرچه مقدار گوجه ها بیشتر باشد، بهتر است.
سپس روی شعله ملایم، روی قابلمه دمکنی می گذاریم تا خوب دم بکشد.
عد از دم کشیدن، کوفته ها را درون بشقاب می چینیم و با هرچه دوست داریم ، سبزی، ماست، ترشی،دوغ، (یا مثل ما ، با گل (!) میل می کنیم !

یک شنبه 21 آذر 1389  12:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها