0

چرا کودک من درست نمی‌خوابد؟

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

چرا کودک من درست نمی‌خوابد؟


اگر برای خواباندن کودک خود هر شب با مشکل مواجه هستید، باید بدانید که این فقط مشکل شما نیست. تقریبا یک چهارم از کودکان زیر پنج سال مشکل خواب دارند. امتناع کردن از خواب یا راه رفتن در خواب، گاهی هر دو با هم مشکلات رایج خواب کودکان هستند.

برترین‌ها: اگر برای خواباندن کودک خود هر شب با مشکل مواجه هستید، باید بدانید که این فقط مشکل شما نیست. تقریبا یک چهارم از کودکان زیر پنج سال مشکل خواب دارند. امتناع کردن از خواب یا راه رفتن در خواب، گاهی هر دو با هم مشکلات رایج خواب کودکان هستند.
وقتی کودک شما در خواب راه می‌رود، مسلما این مساله در الگوی خواب شما هم تاثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به افسردگی شما بشود.

 


از چه روش‌های خواباندن می‌توان کمک گرفت؟
به کار بردن روش‌هایی که در ادامه ذکر می‌کنیم، می‌تواند به شما کمک کند تا فرزند خود را که حدود 6 هفته سن دارد، راحت‌تر بخوابانید. در اجرای این راه ثابت قدم باشید و روش‌های آن را حتی در تعطیلات نیز اجرا کنید.
• با روحیه شاد و سرزنده در طول روز به کودک خود غذا بدهید و در طول شب نیز با آرامش و سکوت این کار را انجام دهید. این کار کمک می‌کند تا ساعت بدن فرزند شما تنظیم شود و تفاوت روز و شب را درک کند.
• به فرزند خود اجازه دهید از 6 هفتگی تا 8 هفتگی، خودش بخوابد. وقتی او خواب‌آلوده، اما هنوز بیدار است او را زمین بگذارید و به پشت بخوابانید. اگر همیشه سعی کنید فرزندتان را شیر یا او را تکان بدهید تا بخوابد، او به این کار عادت می‌کند و دیگر نمی‌تواند خودش به تنهایی بخوابد. بنابراین، این مساله کاملا به شما بستگی دارد.
• یک عادت خوابی مشخص تعیین کنید. سعی کنید این عادت کوتاه و ساده باشد. مثلا او را حمام کنید، پوشک‌اش را عوض کنید، لباس راحت تنش کنید و برای او آواز بخوانید یا قصه تعریف کنید. حتی می‌توانید با فرزند خود حرف بزنید. مطمئن شوید اتاق خواب کودک شما بهترین مکان برای استراحت اوست. بهتر است این کارها بیشتر از 45 دقیقه طول نکشند.
•وسایل مطمئنی همچون پتو یا بالشتک‌های شکل‌دار به او بدهید. بد نیست چند دقیقه‌ای آن‌ها را نزدیک خود نگه دارید تا بوی شما را به خود بگیرند. اگر به فرزند خود شیر می‌دهید می‌توانید مقداری از شیر سینه خود را روی یک تکه پارچه بچکانید. کودکان شامه بویایی قوی دارند و هنگامی که وحشت‌زده از خواب می‌پرند، استشمام بوی شما می‌تواند آن‌ها را آرام کند.

 


چرا کودک من درست نمی‌خوابد؟
•اگر فرندتان 4 یا 5 ماهه است به او اجازه دهید راحت گریه کند. اگر بعد از زمین گذاشتن او، کودک‌تان گریه می‌کند حتما به او توجه کنید. به آرامی او را نوازش کنید و سعی کنید حرف‌های خوب بزنید تا به آرامی بخوابد. آرام اما قوی باشید. اتاق را ترک کنید و حدود 2 تا 5 دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره به فرزند خود سر بزنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا او آرام بخوابد. می‌توانید فاصله زمانی را در هر بار سر زدن، بیشتر کنید.
•اگر دوست دارید فرزندتان در رختخواب شما بخوابد، او را در آغوش بگیرید. او را آرام کنید. به این شکل به خوبی متوجه می‌شود که زمان خواب فرارسیده است. او را در کنار خود بخوابانید و نوازش کنید، خودتان را به خواب بزنید و سعی کنید به او بفهمانید که زمان خواب است. اگر فرزند شما 6 ماهه یا کوچک‌تر است، بهتر و مطمئن‌تر است که درون گهواره یا تخت در کنار تخت شما بخوابد.
• روش‌های آرام‌کننده کودک خود را با همسر خود نیز در میان بگذارید. به این ترتیب، می‌توانید با کمک هم به خواباندن فرزند خود اقدام کنید. اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ شده است دیگر به شیر دادن شبانه او نیازی نیست و کودک می‌تواند به واسطه پدر خود نیز بخوابد.
•    در طول روز می‌توانید با در آغوش گرفتن کودک‌تان به او احساس امنیت و آرامش بدهید. اگر هنگام شب از خواب بیدار شد، سعی کنید دلیل آن را پیدا کنید. آیا پوشک‌اش خیس شده است؟ آیا لباس خواب‌اش راحت است؟ سردش شده است و ... .

 

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

جمعه 29 فروردین 1393  8:29 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها