0

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

 
namebaran
namebaran
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1392 
تعداد پست ها : 4155
محل سکونت : تهران

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

ابزار جستجوی داخلی یا ذاتی ویندوز به مانند همه ابزارها و برنامه هایی که به همراه سیستم عامل نصب میشوند، ابزاری کامل و مطمئن نیست. در حالی که این ابزار به خوبی کار خود را انجام میدهد اما عملیات سنگین و کند آن به ویژه اگر با نرم افزارهایی نظیر Everything کار کرده باشید، شدیدا شما را خسته خواهد کرد. در اینجا شما را با نرم افزاری آشنا میکنیم که جایگزینی مناسب و مطمئن برای هر ابزار جستجوی دیگری است.

به گزارش «تابناک» جستجو در ویندوز یکی از اعمالی است که اغلب کاربران به درجات مختلف با آن سر و کار دارند. اکنون در بازار نرم افزارهای فراوانی برای جستجوی دیسک سخت و حافظه وجود دارد که به کاربران این امکان را میدهد که ابزار درونی ویندوز را به فراموشی بسپارند. Everything یکی از نمونه های معروف و پر کاربردی است که پیش از این در گزارشی آن را معرفی کردیم.

اما امروز قصد داریم شما را با نمونه دیگری از ابزارهای جستجوی حافظه آشنا سازیم که بدون شک در سطح کلاس کاری بالایی قرار دارد و ضمنا خیلی سبک و سریع اجرا شده و عمل میکند. نام این نرم افزار Hddb File Search است که Hddb مخفف Hard Disc Database است. این ابزار جایگزینی برای Everything است که موارد بسیاری این ابزار را بهبود داده است:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

اما عملکرد این ابزار چگونه است و چه تفاوتهایی با Everything دارد؟

اگر با Everything کار کرده باشید، اولین تفاوتی که به چشم می آید این است که Hddb بر خلاف Everything واجد نسخه Portable نیست. در حالی که حجم فایل نصب نرم افزار بسیار اندک است و نصب آن ساده است، وقتی برای اولین بار بعد از نصب اقدام به اجرای آن میکنید، با پیامی به شما اطلاع میدهد که پایگاه داده های نرم افزار خالی است و سپس اقدام به اسکن حافظه سیستم برای تکمیل داده های پایگاه داده خود میکند:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

یکی از تفاوتهای اصلی این ابزار با Everything در این است که به شکل خودکار و Real-Time اقدام به بروزرسانی پایگاه داده خود نمیکند. هرچند این از نظر برخی کاربران ممکن است یک نقطه ضعف به حساب آید، اما در دید برخی دیگر از آنجایی که منجر به با ثبات تر شدن و سریع تر عمل کردن نرم افزار حین اجرا میشود، یک نقطه قوت محسوب میشود. این موضوع در زمانی که به دنبال یک جستجوی سریع باشید، در حقیقت نکته مهمی است.

وقتی اطلاعات پایگاه داده نرم افزار بروزرسانی شد، که البته زمانی بسیار اندک را صرف بروزرسانی میکند، میتوانید اقدام به جستجوی موارد مورد نظر خود کند. همانند Everything به محض ورود اطلاعات فهرست نتایج به روز میشود:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

اگر اقدام به مشخص کردن مسیر نکنید، Hddb یک جستجوی کلی را صورت میدهد، اما در صورتی که مسیر را نیز تعیین کنید، جستجوی شما محدود به مسیر مورد نظر خواهد بود.

یک راه دیگر برای جستجوی بهتر در این نرم افزار، جستجوی داده ها بدون وارد کردن درایو مورد نظر است. برای مثال شما میتوانید متن downloads\ *.exe را وارد کنید تا به دنبال همه فایلهای exe در پوشه یا پوشه هایی با نام download بگردید:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

حال تفاوتهای اصلی این نرم افزار با Everything را میتوان بهتر مرور کرد.

بر خلاف Everuthing این ابزار در هنگام اجرا منجر به برانگیختن حساسیت UAC نمیشود زیرا از سرویس درونی خود که در سرویس های ویندوز به ثبت میرساند برای عملکرد بهره میبرد.

همچنین این نرم افزار نه تنها میتواند اقدام به نمایش میزان حجم فایلها کند، بلکه اندازه و حجم پوشه ها را نیز نمایش میدهد که در صورتی که بخواهید اقدام به پاکسازی سیستم خود کنید بسیار مفید است:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

البته برای این امکان باید آن را در تنظیمات نرم افزار که از طریق منوی Tools قابل دسترسی است فعال کنید. در صفحه تنظیمات این نرم افزار همچنین میتوانید اقدام به انتخاب درایوها برای جستجو و ثبت اطلاعات در پایگاه داده های ابزار کنید:

انقلاب گوگلی در جستجوی حافظه و جایگزینی برای Everything

همچنین گزینه مرتب سازی در این ابزار بسیاری سریع تر از Everything است. اما همانگونه که ذکر شد اگر طرفدار بروزرسانی Real-Time هستید یا به وجود نسخه Portable اهمیت میدهید، هنوز Everything گزینه ای قدرتمند تر است.

چشم برندار ازم می پاشه زندگیم

پنج شنبه 28 فروردین 1393  8:49 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها