0

تکنیک های افزایش سرعت در ویندوز هفت (2)

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

تکنیک های افزایش سرعت در ویندوز هفت (2)

 

روزآمد سازی نرم افزارها :

بخش مهمی از روند نگهداری PC به اطمینان از به روز نگه داشتن نرم افزارهای آن مربوط می شود. بر روی گوی Start و سپس Control panel کلیک نموده، گروه System Security را انتخاب کرده (لازم به ذکر است که این گزینه در ویندوز هفت وجود ندارد) و سپس بر روی Windows Update کلیک نمایید. بر روی گزینه Change Settings کلیک نموده و مطمئن شوید که گزینه Important Updates بصورت Install Updates Automatically تنظیم شده باشد .

بر روی OK کلیک نمایید تا رایانه بروز رسانی های حیاتی ویندوز را به محض انتشار آنها دریافت کند. حالا بر روی گزینه Check for Updates کلیک نمایید. به این ترتیب بروز رسانی های مهم و احتمالاً اصلاحیه های امنیتی (Security Fixes) مشخص خواهند شد اما تعدادی از بروز رسانی های « اختیاری » نظیر درایورهای جدید نیز در فهرست قرار می گیرند که تا وقتی خودتان مایل نباشید، نصب نخواهند شد. بر روی لینک optional کلیک نموده، مواردی که مایل به نصب آنها هستید را انتخاب کرده و سپس منتظر بمانید تا آنها بارگذاری شوند.

 

مدیریت فرآیند Start-up :

یک pc از لحظه ای که کلید Power آن را فشار می دهید چند آزمایش بصورت «  self-Test» را انجام داده و مواردی نظیر پردازنده، حافظه و درایوهای دیسک سخت نصب شده بر روی خود را بررسی می نماید. ممکن است اطلاعات مربوط به این آزمایش ها بر روی صفحه نمایش ظاهر گردیده و یا در پشت لوگوی یک تولید کننده بایوس مخفی شده باشند.

تمام این کارها توسط (BIOS (Basic Input\Output System انجام می شوند. این برنامه، در داخل رایانه جاسازی شده و هیچ ربطی به ویندوز ندارد. در واقع این مرحله از کار رایانه ، سیستم را به وضعیتی هدایت می کند که برای اجرای یک سیستم عامل (نظیر ویندوز) آماده باشد.

سپس BIOS درایو دیسک سخت سیستم را برای یافتن (MBR (Master Boot Record جستجو می کند. این اولین تماس رایانه با ویندوز است و هنگامیکه MBR یافت شد، صفحه نمایش برای یک لحظه چشمک می زند. اگر ویندوز قبلاً در بارگذاری خود ناکام مانده و یا کلید F8 فشار داده شده باشد، یک منوی بوت ظاهر خواهد شد که روش های مختلفی برای ادامه کار ویندوز نظیر Safe Mode و یا Lest Known Good Configuration را در اختیار شما قرار می دهد.

سپس ویندوز فایل ها، درایوها و تنظیمات مورد نیاز خود را در حافظه رایانه بارگذاری می کند و در همین مرحله است که لوگوی ویندوز بر روی صفحه نمایش شما ظاهر می گردد. پس از تکمیل کار، صفحه Welcome نمایش داده شده و احتمالاً (بر حسب نحوه پیکربندی ویندوز) از شما خواسته می شود تا به حساب کاربری خود Log-on نمایید. سپس تمام تنظیمات مربوط به کاربر اعمال گردیده و دسک تاپ ویندوز ظاهر خواهد شد. با این حال فرآیند Start-up هنوز به پایان نرسیده است . هر برنامه ای که برای اجرا در هنگام راه اندازی ویندوز تنظیم شده باشد، در این مرحله بارگذاری می شود. اگر تعداد زیادی از این نوع برنامه ها وجود داشته باشند، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا بتوانید کنترل کامل بر روی رایانه خود را بدست آورید.

بررسی پیکربندی نرم افزارهای رایانه نیز از اهمیت بالائی برخوردار است. برای مثال آیا نرم افزارهای کاربردی شما مؤلفه های غیرضروری را در هنگام بارگذاری ویندوز راه اندازی می کنند؟ بر روی گوی Start کلیک نموده عبارت MSCONFIG را در فیلد جستجو تایپ کرده و کلید ENTER را فشار دهید. سپس بر روی برگه Startup کلیک نمایید. اگر در فهرست ارائه شده برنامه ای را می بینید که اطمینان دارید برایتان حیاتی نیست، تیک کنار آن را بردارید تا دیگر در هنگام بارگذاری ویندوز راه اندازی نشود.

در اینجا باید کاملاً مراقب باشید زیرا غیرفعال کردن یک فایل مهم می تواند عملکرد رایانه شما را به هم بریزد. در عین حال هر کیت نگهداری مطمئناً به یک کپی از دیسک System Repair نیاز خواهد داشت، ابزاری در Windows7 که در صورت بروز مشکلات تلاش می کند تا pc شما را مجدداً به وضعیت کاری خود برگرداند. برای ایجاد این دیسک بر روی گوی Start کلیک نموده،عبارت Repair را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Create a system repair disc کلیک نمایید تا اطلاعات مورد نیاز بر روی یک CD یا DVD ضبط گردد. اگر ویندوز در آینده از بارگذاری خودداری نماید، می توانید برای بوت سیستم خود از این دیسک استفاده کنید.
اگر می خواهید ببینید که هنگام بارگذاری ویندوز
دقیقاً چه اتفاقاتی روی می دهند، کلید Windows را نگه داشته و سپس کلید R را برای احضار همه جعبه محاوره ای Run فشار دهید. حالا فرمان msconfig را وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید. به این ترتیب ابزار System Configuration اجرا خواهد شد. به برگه Boot سوئیچ کرده بر روی گزینه OS Boot Information کلیک نمایید . حالا بر روی OK کلیک نموده و سپس سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید تا بتوانید به پشت صحنه فرآیند مربوطه نگاهی بیندازید.

 

افزایش سرعت :

با گذشت زمان ، فاصله دوره انتظار بین لحظه روشن کردن رایانه و امکان استفاده از ویندوز طولانی تر می شود. خوشبختانه شما می توانید این انتظار را با انجام چند تنظیم ساده کاهش دهید.

ابتدا اپلت Program and Features (یا Add or Remove Programs در ویندوز XP) را از پانل کنترل ویندوز اجرا کرده و فهرست برنامه های نصب شده را بررسی نمایید. برنامه هایی که دیگر از آنها استفاده نمی کنید را حذف نمایید. اگر هر یک از این برنامه ها برای بارگذاری در زمان راه اندازی ویندوز تنظیم شده باشد، حذف آنها باعث افزایش سرعت فرآیند Start-up ویندوز می گردد.

قدم بعدی این است که ببینید چه برنامه های دیگری همزمان با راه اندازی ویندوز بارگذاری می شوند. برای انجام این کار در منوی Start گزینه All Programs و سپس Startup را انتخاب کنید. بعضی از برنامه هایی که در اینجا فهرست شده اند، می توانند برای عملکرد صحیح رایانه شما حیاتی باشند برای مثال یک نرم افزار آنتی ویروس، اما می توانید بعضی از آنها را حذف کنید بدون اینکه تأثیری بر ادامه کار سیستم شما داشته باشند.

ابزار msconfig که قبلاً به آن اشاره کردیم می تواند برای مشاهده و غیرفعال نمودن برنامه هایی که همزمان با ویندوز اجرا می شوند نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای این منظور، بایستی در جعبه محاوره ای این ابزار به برگه Startup بروید. با این حال غالباً به سختی می توان مشخص کرد که هر یک از ورودی ها به چه برنامه ای تعلق دارند و چه کاری را انجام می دهند، اما گزینه های بهتری برای این منظور وجود دارند. یک نمونه رایگان از این ابزارها، Starter است.

چهارشنبه 27 فروردین 1393  2:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها