0

نکات کلیدی در اکسل 2007 - 10

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

نکات کلیدی در اکسل 2007 - 10

نکات کلیدی در اکسل 2007 - 10


88. در تب view گروه windows گزینه freeze panes موقعی استفاده می شود که حجم اطلاعات بالاست . لذا برای مشاهده سطر یا ستون اول در کلیه صفحات ، آنها را فریز می کنند و یک حالت ثابت پیدا می کنند .

89. ماکروها (macros) مانند سبک ها هستند که ابتدا ساخته شده و سپس بازخوانی می شوند . کاربرد ماکروها در page setup است . برای ایجاد یک ماکرو ، مراحل زیر را انجام می دهیم :

الف - record macros , macros , view

ب - دادن یک اسم دلخواه مانند macros name = pagesetup 1

ج - انتخاب یک کلید میانبر  shortcut key = ctrl + q

د - تعیین محل ذخیره ماکرو  storemacros in = this workbook

هـ - دادن یک توضیح مانند تنظیم ماکرو برای تنظیمات صفحه = description

و - ok

ز - از این مرحله کلیه تنظیمات ضبط می شوند مانند انتخاب محدوده ای از صفحه ، ترازبندی ، کادرکشی ، رنگ آمیزی ، انتخاب نوع صفحه ، انتخاب حاشیه ها ، سرصفحه و پا صفحه و ...

ح - stop recording

ط - بعد به یک صفحه جدید رفته و با کلیدهای ترکیبی ctrl + q ، ماکروی ضبط شده را احضار می کنیم .

 

 90. برای پیوند دادن متن ها در دو ستون متفاوت ، به روش زیر عمل می کنیم . بطول مثال در سلول A1 عبارت  excel و در سلول B1 عبارت 2007 نوشته شده است . حالا برای پیوند دادن این دو عبارت در سلول C1 به ترتیب :

الف - در سلول C1 عبارت روبرو را می نویسیم : =A1& " " & B1

ب - بعد از نوشتن عبارت فوق ، بلافاصله کلید enter را می زنیم .

ج - مشاهده خواهد شد که دو عبارت فوق بصورت یک عبارت excel 2007 در خواهند آمد.

د - برای فاصله انداختن به هر میزان بین دو عبارت در ستون C1 ، فاصله بین کوتیشن ها را کم و زیاد می کنیم .

 

91. تابع pmt به معنای پرداخت برای محاسبه میزان سود و مبلغ کل دریافتی وام از بانک کاربرد دارد . بطور مثال می خواهیم یک وام بانکی به مبلغ 50 میلیون ریال ، 3 ساله با نرخ بهره بانکی 14 درصد دریافت کنیم . برای محاسبه به ترتیب زیر  عمل می کنیم :

الف - اجرای تب formulas ، insert function ، انتخاب تابع pmt و زدن کلید ok

ب - در پنجره باز شده function arguments ، سه گزینه اصلی rate  ( نرخ بهره در یکسال ) ، Nper ( تعداد ماه در سال )  و Pv ( میزان وام  ) وجود دارد که لازمه کار ماست .

ج - داده های فوق را در قسمت های مقادیر پنجره باز شده قرار میدهیم که نتایج زیر حاصل می شود :

Rate : 14 % /12 = 0.0116666667

Nper : 3 × 12 = 36

Pv : 50000000 = 50000000

     17.8881.488-=

د - با زدن کلید اینتر ، میزان سود دریافتی یعنی مبلغ نهایی فوق ، در سلولی که  قبلاً آنرا انتخاب کرده ایم ، ظاهر می شود . حالا برای مشخص شدن میزان مبلغ کل دریافتی در سه سال میزان سود دریافتی را در 36 ماه ضرب می کنیم . توجه کنید که برای اینکار یک سلول جداگانه در نظر گرفته (بطور مثال A2 ) که در این صورت A1 × 36 = را در سلول A2 نوشته که جواب مبلغ 733.56/519/61  ریال می شود .

 

92. برای محاسبه نرخ بهره یک وام از تابع rate استفاده می کنیم .

93. یکی از توابع مهندسی ، تابع Bin2Dec تبدیل کدهای باینری دودویی به دسی مال می باشد که پایه اعداد ، عدد 2 بوده و به ترتیب به توان 0 ، 1 ، 2 ، 3 ، ... میرسند . بطور مثال 2 بتوان صفر می شود 1 ، 2 به توان 1 می شود 2 ، 2 به توان 2 می شود 4 ، 2 به توان 3 می شود 8 که مجموع حاصل ها 15 می شود . در قسمت Number فقط می توان از عدد 1 استفاده کرد .

 94 . تابع اعداد مختلط (complex) یکی دیگر از توابع مهندسی است که دارای سه گزینه Real_num  برای جزء صحیح ، I_num برای جزء اعشاری و Suffix برای پسوند می باشد . بطور مثال :

Real_num = 5

I_num = 3

Suffix = " i "

Formula result = 5 + 3i

در اینجا 5 جزء صحیح ، 3 جزء مختلط و i آرگومان می باشد .

 

95. تابع Convert تابعی است جهت تبدیل واحدها به یکدیگر که واحد فاصله Distanc می باشد . بطور مثال می خواهیم بدانیم یک فوت چند متر است ؟

Number = 1

From_unit = " ft "

To_unit = " m "

0.3048=

که جواب نهایی 3048/0 متر می باشد .

 

96. تابع Delta برای یکی بودن یا نبودن اعداد است یعنی دو عدد را مقایسه می کند که آیا با هم برابرند یا خیر ؟ برابر باشند عدد 1 و برابر نباشند عدد صفر می دهد . بطور مثال :

Number1 = 1350

Number2 = 1350

1=

 

Number 1 = 1350

Number 2 = 1379

0=

 

97. یکی از موارد کاربردی اکسل ، ساخت لیست سفارشی است که لیست مربوطه مثلاً اسامی افراد را تایپ می کنیم . حالا اگر در یکی از سلولهای اکسل یکی از نامها را وارد کنیم و سلول را بسط دهیم ، بقیه اسامی بطور اتوماتیک در سلولها ظاهر می شود . مراحل ساخت لیست سفارشی :

Office button

Excel options

Popular ,

Create lists

Edit custom lists

List entries

Ok

 

98. برای شکستن متن های طولانی در  اکسل هم می توان از کلیدهای ترکیبی Alt + enter استفاده کرد و هم از تب Home  / Alignment / text control / Wrap text را تیک زد ، ولی در Wrap text وقتی متن به انتهای سلول می رسد بطور اتوماتیک شکسته و به سطر بعدی می رود .

 

99. برای تعیین اینکه پس از زدن کلید اینتر ، جهت حرکت به چه سمتی باشد ، باید :

Office button

Excel options

Advanced

Editing options

 After pressing enter , move selection  (تیک این گزینه) 

Direction ( در این گزینه می توان جهت حرکت را انتخاب کرد )

 

100. گاهی اوقات در حین کار کردن با برنامه اکسل ، فراموش می کنیم که برنامه را ذخیره کنیم که ممکن است موقع کار برق برود ، سیستم ری استارت کند یا بنا به هر دلیلی ، از دست رفتن برنامه خیلی زیاد است . لذا برای جلوگیری از این خطای انسانی و اطمینان خاطر از اینکه برنامه شما در همه حال و همیشه روی سیستم تان ذخیره شده و جای هیچگونه نگرانی نیست به ترتیب زیر عمل کنید :

Office button

Excel options

Save

Save autorecover information every ........ minutes (تیک این گزینه)

در جای نقطه چین ، عددی دلخواه وارد می کنیم و این عدد بیانگر این است که سیستم هر چند دقیقه برنامه موجود را بطور اتوماتیک روی سیستم تان ذخیره کند .

 

چهارشنبه 27 فروردین 1393  12:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها