0

چرا حروف روی صفحه کلید به صورت الفبایی چیده نشدند؟!

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

چرا حروف روی صفحه کلید به صورت الفبایی چیده نشدند؟!

چرا حروف روی صفحه کلید به صورت الفبایی چیده نشدند؟!


بعضی چیزها اینقدر وارد زندگی ما شده اند که ما دیگر به عجیب و غریب بودنشان عادت کردیم ، در حالی که به این سادگی هم که ما فکر می کنیم نیست. مثلاً به کپی و پیست کردن فکر کنید ، در زندگی واقعی اصلاً امکان اینکه مثلاً موبایل شما را هم توی کیفتون کپی کنید، هم تو جیبتون و هم رو میز کامپیوترتون امکان نداره و حتی شاید خنده دار به نظر بیاد ولی ببینید کپی و پست کردن چقدر واسه ما کاربرد دارد در حالی که ما اونو یه عمل ساده میدونیم!
یکی دیگه از چیزهایی که بهش عادت کردیم بدون اینکه بدانیم چرا اینجوریه ، ساختار چیده شدن حروف روی صفحه کلید هست . تا حالا فکر کردید که چرا حروف روی دکمه های صفحه کلید به صورت الفبایی شون نیستند و به قولی به صورت QWERTY هستن ؟

این طرز قرار گیری حروف توسط فردی به اسم کریستوفر شولز (Christopher Sholes) ابداع شد . کریستوفر شولز که به عنوان پدر ماشین تحریر شناخته می شود فردی است که اولین ماشین تایپ مدرن را اختراع کرد. اولین ماشین تایپ بر اساس حروف الفبا ساخته شده بود و هنگامی که یه دکمه فشرده می شد، توسط یه میله ی آهنی به جوهر آغشته و اثری بر روی کاغذ ایجاد می شد. ولی اگر تایپیست با سرعت زیاد تایپ می کرد بعضی مواقع این میله های آهنی به هم گیر می کردند و باعث از کار افتادن دستگاه تایپ می شد. برای همین شولز برای اینکه بتواند از درگیر شدن این میله ها با هم جلوگیری کند و در واقع بتواند تأخیری در کار تایپیست برای پیدا کردن حروف ایجاد کند ، 6 سال وقت گذاشت تا بتواند بهینه ترین حالت چینش حروف را برای جلوگیری از گیر کردن میله های رابط در سال 1878 پیدا کند . سپس همین سیستم QWERTY وارد کامپیوترهای معمولی شد، چون احتمالاً هزینه ی آموزش مجدد تایپیست ها زیاد می شد و مردم عادی نیز به این چینش عادت کرده بودند . البته QWERTY تنها سیستم موجود برای چینش صفحه کلید نیست. سیستم های دیگری نظیر Dvorak و Colemak هم وجود دارد .

سیستم Dvorak در سال 1936 توسط فردی به همین اسم طراحی شد. هدف وی از طراحی افزایش سرعت تایپ با نزدیک هم آوردن حروفی بود که بیشترین کاربرد را در زبان انگلیسی داشتند . به طوری که حدود 70 درصد متن تایپی توسط ردیف وسطی انجام می شود . در نتیجه انگشتان مسافت کمتری را طی می کنند و این باعث افزایش سرعت تایپ می شود . اگر علاقه دارید که این سیستم تایپ را امتحان کنید می توانید با رفتن به قسمت تنظیمات زبان و  Layout، چینش Dvorak را اضافه کنید و همچنین از این آموزش برای حرفه ای شدن استفاده کنید .

سیستم Colemak هم با مبنا قرار دادن سیستم QWERTY و تعویض تعدادی از حروف سعی در کارآمدتر کردن تایپ با افزایش حروف اصلی در خط وسط داشت . ضمناً می دانید بزرگترین کلمه ای که می شود تنها با استفاده از حروف یک ردیف صفحه کلید نوشت کلمه Type Writer  یا همان ماشین تحریر است !

سه شنبه 26 فروردین 1393  11:35 PM
تشکرات از این پست
siryahya
siryahya
siryahya
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 158650
محل سکونت : ▂▃▄▅▆▇█Tabriz█▇▆▅▄▃▂

پاسخ به:چرا حروف روی صفحه کلید به صورت الفبایی چیده نشدند؟!

ممنون میدونستم ولی نه در این حد

استفاده کردیم

ترکی زبان قربون صدقه رفتنه داریم که: گوزلرین گیله‌سین قاداسین آلیم که یعنی درد و بلای مردمک چشات به جونم …!.

سه شنبه 26 فروردین 1393  11:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها