0

پسوريازيس يك بيماري پوستي ناشناخته

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

پسوريازيس يك بيماري پوستي ناشناخته

جام جم آنلاين: پسوريازيس يك بيماري پوستي مزمن است. البته تعداد مبتلايان به اين بيماري در كشورهاي مختلف متفاوت بوده و چيزي ميان 2 تا 3 درصد افراد به اين بيماري مبتلا مي‌شوند. در ايران آمار دقيقي در مورد اين بيماري وجود ندارد، اما تخمين زده مي‌شود به طور متوسط 2 درصد جمعيت به اين بيماري مبتلا باشند.

دكتر پرويز طوسي ، متخصص پوست و مو در اين‌باره به «جام‌جم» مي‌گويد: پسوريازيس بيماري التهابي مزمن پوست است. اين بيماري با لكه‌هاي قرمز رنگي كه پوسته‌هاي سفيد نقره‌اي رنگ روي آن ظاهر مي‌شود، مشخص خواهد شد. قسمت‌هاي شايعي از بدن كه اين بيماري در آنها نمود پيدا مي‌كند، سر آرنج‌ها و سر زانوها هستند. البته نبايد فراموش كرد اين بيماري و علائم آن مي‌تواند در هر قسمتي از پوست ظاهر شود.

علائم بيماري

وي در مورد علائم اين بيماري مي‌گويد: بيماري با لكه‌هاي قرمز و پوسته‌هاي سفيد نقره‌اي روي پوست، خود را نشان مي‌دهد. اما گاهي و به ندرت ممكن است با دانه‌هاي چركي و با ظاهري متفاوت نيز بروز كند. در موارد خاصي هم ممكن است بيماري شديد شده و سرتاسر پوست بدن را قرمز كرده و پوسته‌ريزي ايجاد شود. اين بيماري در ناخن‌ها هم ممكن است علائمي داشته باشد؛ مواردي مانند فرورفتگي‌هاي روي ناخن، جدا شدن صفحه ناخن از بستر آن يا لكه‌هاي روغني شكلي در زير ناخن.

دكتر طوسي با اشاره به اين نكته كه بيماري سيري مزمن دارد و ممكن است گاهي شرايط بهتر يا بدتر شود، مي‌افزايد: عواملي ممكن است اين بيماري را تشديد كنند. استرس‌هاي روحي و مصرف داروهايي خاص از جمله مواردي است كه در تشديد بيماري موثر خواهند بود.

استاد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با ذكر اين نكته كه علت اصلي بيماري هنوز مشخص نيست، توضيح مي‌دهد: با اين‌كه دليل اصلي بروز بيماري مشخص نيست، اما مطالعات نشان داده عوامل ارثي در ايجاد اين بيماري دخيل است. علاوه بر اين موارد، اشكالاتي كه در سيستم ايمني بدن وجود دارد نيز ممكن است باعث بروز بيماري باشد.

وي يادآور مي‌شود: با اين‌كه اين بيماري به طور معمول از دهه دوم زندگي شروع مي‌شود، اما ممكن است در شيرخوارگي هم بروز كرده يا در سنين كهنسالي نيز ايجاد شود.

اين پزشك متخصص با بيان اين‌كه بيماري پسوريازيس مسري نيست، به مردم يادآوري مي‌كند: با اين‌كه مصرف سيگار مي‌تواند در تشديد اين بيماري موثر باشد، اما تا كنون رژيم غذايي خاصي براي اين بيماري توصيه نشده است. البته بيماري پسوريازيس گاهي با ساير بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي قلبي‌ـ‌عروقي، ديابت و... نيز ممكن است ارتباط داشته باشد. تورم مفاصل از ديگر بيماري‌هاي مرتبط با پسوريازيس است؛ به گونه‌اي كه شايد بتوانيم بگوييم تا‌30‌درصد بيماران ممكن است دچار تورم مفصل هم بشوند.

دكتر طوسي با بيان اين نكته كه پوسته‌هاي روي سر تنها در اين بيماري ظاهر نشده و گاهي ساير بيماري‌ها مانند نوعي اگزما نيز ممكن است باعث بروز اين پوسته‌ها شود، تاكيد مي‌كند كه اين بيماري به طور معمول تاثيري در ريزش مو ندارد.

درمان يا كنترل بيماري

وي با ذكر اين نكته كه اين بيماري قابليت كنترل دارد، خاطرنشان مي‌كند: اين بيماري درمان سريع ندارد اما با استفاده از داروهاي مختلف مي‌توانيم آن را كنترل كنيم. آفتاب نيز براي مبتلايان به اين بيماري بسيار مفيد است. به همين دليل ممكن است آنها در تابستان شرايط بهتر و زندگي مطلوب‌تري داشته و در زمستان علائم شديدتري را تجربه كنند.

دكتر طوسي تاكيد مي‌كند: درمان و كنترل اين بيماري نكات مهمي دارد كه اگر به هر دليل پزشك آنها را ناديده بگيرد، ممكن است با تجويز داروهايي حتي موجب تشديد بيماري شود. به همين دليل وي باز هم تاكيد مي‌كند كساني كه با چنين علائمي روبه‌رو مي‌شوند، بايد مراجعه به پزشك متخصص پوست و مو، روند درمان را با دقت و بر اساس دستورات پزشك معالج پيگيري كنند.

  

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
یک شنبه 21 آذر 1389  8:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها