0

چگونه شیطان را ضربه فنی کنیم!

 
haj114
haj114
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 3991

چگونه شیطان را ضربه فنی کنیم!

 

 

چگونه شیطان را ضربه فنی کنیم!

در دنیایی که زندگی می‌کنیم، در محاصره انواعی از عوامل معنوی محاصره شده‌ایم. محاصره‌ای که می‌تواند از نوع الهی و غرق در نور او باشد؛ و محاصره‌ای از نوع شیطانی و غرق در منویات شیطانی. همواره خدایی است و شیطانی، حقی و باطلی، هدایتی و ضلالتی، رشدی و گمراهی، دنیایی و آخرتی، خوبی و بدی. و به فرمایش پيامبر اکرم (ص): هر چه خوبى است از آنِ خداست و هر چه بدى است از آنِ شيطان ملعون.

انسان هایی که مخلّص درگاه الهی نشده باشند، چه بسا ممکن است در بخشی از زندگی خود، اختیار افکار و خیالاتشان را نداشته باشند. و اینجاست که وجودمان در دام شیطان می‌افتد و در ذهن و خیالمان اخبار و اوهام شیطانی خانه می‌کند. از خدا که غافل می‌شویم، شیطان با ابزار، شیوه‌ها، بهانه‌ها و رنگ و لعاب گوناگونش به سراغمان می‌آید. حتی زمانی که پای درس و مشقمان نشسته‌ایم.

اولین و بلکه مهمترین سلاح ما در برابر شیطان و وسوسه‌های او ذکر است. هر چه اهل ذکر باشیم و تلاش کنیم از یاد خدا غافل نشویم، به همان اندازه از وسوسه‌های او در امان خواهیم ماند. ذکر می‌تواند زبانی، قلبی و جوارجی باشد. در کتاب «یک عمر مسلمانی»به قلم سید محمد سادات اخوی که برداشت و تدوینی نو از کتاب «مِعراجُ السَّعاده»، نوشته مرحوم «احمد نراقی» است آمده است:

"اگر می‌خواهی به معنای درستش ذکر خدا را بگویی؛ بدان که باید چهار مرحله را بگذرانی:

اول همان واژه‌هایند که بر زبانت جاری می‌شوند: یا الله!... یا رحمان!... یا...!

دوم مرحله‌ای است که ذکر را بیش از یک بار می‌گویی و متوجه می‌شوی بخشی از ذکر را با درک بهتر می‌گویی و این بخش، همان است که ذکر، دارد تلاش می‌کند به قلبت وارد شود.

سوم، در این بخش، قلب را عادت می‌دهی به ذکر و دیگر با یاد خدا آشناست و آشنایی‌اش پیوسته است.

مرحله آخر، جالب است. تا اینجا، «تو» بودی که به قلبت الهام می‌کردی ذکر بگوید... از اینجا به بعد، قلب تو (بیدار باشی یا خواب)، کار خود را می‌داند و ذکر را می‌گوید. در این مرحله، بی آنکه تصمیم بگیری، یاد خدا از تو جدا نخواهد شد."

از آنجایی که شیطان از سجده، خاطره بدی دارد، بنابرین به عبادتی که سجده داشته باشد حساس است و بیش از هر جا، هنگام نماز سراغ انسان می‌آید تا هر طور که می‌تواند، ذکر انسان را نابود کند. به همین خاطر است که در نماز، همه فکر و ذکر دنیا وجودمان را می‌گیرند. از این رو به هر میزان که تلاش کنیم نمازمان را با توجه و خلوص، اقامه کنیم، نه تنها در نماز بلکه در روزمره های خود نیز از تیرهای شیطان در امان خواهیم ماند و این نماز است که از فحشا و منکر بازمان خواهد داشت.

در یک دستور جامع در مورد از بین بردن کامل شیطان، پيامبر اکرم(ص) می‌فرماید:

آيا شما را از چيزى خبر ندهم كه اگر به آن عمل كنيد، شيطان از شما دور شود، چندان كه مشرق از مغرب دور است؟ عرض كردند: چرا. فرمود: روزه روى شيطان را سياه مى‌كند، صدقه پشت او را مى‌شكند، دوست داشتن براى خدا و هميارى در كار نيك، ريشه او را مى‌كند و استغفار شاهرگش را مى‌زند.

 

  *  عَزیزٌ عَلَیَّ اَنْ اَرَی الْخَلْقَ وَلا تُری  *
********
سه شنبه 26 فروردین 1393  7:19 AM
تشکرات از این پست
bigharar
ali1404
ali1404
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : تیر 1392 
تعداد پست ها : 198
محل سکونت : tehran

پاسخ به:چگونه شیطان را ضربه فنی کنیم!

اَعوذُ بِالله مِنَ الشیطــــــــــــانِ الرَّجــــــــــــیم

.:رهپویان علی:.

سه شنبه 26 فروردین 1393  8:25 AM
تشکرات از این پست
haj114
دسترسی سریع به انجمن ها