0

چگونه در اكسل توابع را به سرعت بنویسیم ؟

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

چگونه در اكسل توابع را به سرعت بنویسیم ؟

محاسبه اقساط وام شما
فرمولهای Excel در دسته های مختلفی دسته بندی شده اند كه برای كارهای ریاضی، مالی ، آماری و كار با رشته های متنی و كار با داده های زمان و .... به كار می روند.
توابع ریاضی مشتمل است بر انواع و اقسام توابع مثلثاتی، قدر مطلق، تقسیم باقیمانده ، توان، مجموع مربعات و ....
توابع متنی شامل جستجو در یك متن، حذف و جایگزینی بخشی از یك متن و .... می باشد. توابع آماری برای محاسبه واریانس، انحراف از معیار و كلی چیزهای دیگر كه آرزویشان را داریم هم وجود دارد برای داشتن پیش زمینه ذهنی سعی كنید حتماً سری به لیست این فرمولهای بزنید تا در مواقع لزوم از امكانات تعبیه شده در خود Excel استفاده كنید. تابع نویسی از یك علامت = شروع می شود به محض وارد كردن یك علامت مساوی در یك خانه خالی Excel می فهمد مقدار این خانه یك داده تنها نیست بلكه باید آنرا حساب كند.
وقتی نیاز به یك تابع را احسای می كنید به عنوان نخستین سؤال این پرسش مطرح می شود كه از كجا تابع مورد نظر خود را بیاییم؟
ممكن است شما دقیقاً بدانید می خواهید چه كاری انجام دهید ولی اطلاعی نداشته باشید كه آیا در اكسل توابع مورد نیاز شما پیش بینی شده است یا خیر؟ از كجا بدانیم تابعی كه مورد نیاز ما است كجاست؟ شاید هم تابعی را چند ماه پیش به كار برده اید ولی هم اكنون آنرا فراموش كرده اید. فرض كنید می خواهید میزان بازپرداخت ماهانه برای یك وام 180 هزار دلاری را كه ظرف ده سال با بهره 6 درصد باید بازپرداخت شود محاسبه كنید. كافی است در خط فرمول قرار بگیرید و دكمه function insert را بفشارید و در آنجا عبارت مورد نظر خود را در بخش جستجو وارد كنید. یا حتی می توانید نوع تابع مورد نظر خود را از بخش category انتخاب نموده و در لیست مربوطه تك تك روی اسامی هر یك از توابع بایستید و تعریف آنرا بخوانید. مثلاً تابع PMT همان تابعی است كه ما بدنبال آن هستیم و در تعریف آن آورده شده است، محاسبه میزان باز پرداخت ماهانه برای وام با اقساط ثابت و بهره ثابت با انتخاب این تابع كادری باز می شود كه آرگومانهای تابع را از ما دریافت می نماید.
قبل از این كار با كلیك روی گزینه This Topic Help on می توانید نكات راهنما در مورد این تابع را بخوانید. در این راهنما syntax یا به عبارتی فرم دقیق تابع و مشخصات آرگومانهای ورودی آن آورده شده است و همچنین یك مثال كامل از یك نمونه كاربرد تابع ذكر شده است. كه می توانید این مثال را كپی كرده و در فایل خود بچسبانید و نحوه كار آن را ببینید.
پنجره ای كه آرگومانهای تابع را دریافت می كند به تفكیك مقادیر ورودی تابع ما را نشان داده است و منتظر می ماند شما مقدار هر یك از وارد نمایید. در اینجا می توانید به هر یك از این آرگومانها یك مقدار عددی یا آدرس یك خانه تخصیص دهید. آرگومانهایی كه ارائه مقدار آنها ضروری است با رنگ مشكی تیره مشخص شده اند و حتماً باید مقدارشان را مشخص كنید. بقیه آرگومانها مقدارشان اختیاری است و اگر معلوم نكنید به صورت پیش فرض به آنها مقدار داده می شود.
در كادر مقابل هر آرگومان كه قرار بگیرید در پایین ترین بخش صفحه تعریفی از ویژگیها و مشخصات این آرگومان آورده می شود.
تابع 5 PMT(Pate. Noper.Pv.type)‌آرگومان دریافت می دارد كه سه تای اول آن اجباری هستند و دو تای آخری اختیاری.
برای محاسبه اقساط ماهانه وام ده ساله 180 هزاردلاری با بهره 6 درصد در بخش Rate كه نشانگر بهره است مقدار 12/6% را باید وارد كنید. بهره 6 درصد سالیانه برای هر ماه معادل نیم درصد است.
توجه داشته باشید كه نرخ سود را باید ماهانه وارد نمود نه سالانه. آرگومان Noper مبین تعداد كل اقساط وام است كه در اینا معادل 12*10=120 خواهد بود. Pv هم نشانگر كل میزان وام دریافتی بدون در نظر گرفتن بهره و معادل 180000 است. با فشردن دكمه ok نتیجه كار در كاربرگ شما پدیدار می شود ($.79 . 19) یعنی شما هر ماه تقریباً هزار و هفتاد و نه دلار باید بپردازید. چون این مقدار را باید بپردازید و به اصطلاح حسابداری پرداختنی است در داخل پرانتز به عنوان یك عدد منفی – و با رنگ قرمز نشان داده می شود.
مراحلی كه در بالا توضیح دادیم برای وقتی است كه شما خود تابع و یا آرگومانهای آنرا به درستی نمی شناسید. ولی در دفعات بعدی كه نام تابع را به خاطر می آورید كافی است در داخل خود كاربرگ نام تابع را وارد نمایید. بدیهی است باید محتوای خانه ای كه قرار است از طریق یك تابع محاسبه شود با یك علامت مساوی شروع شود. اكسل با نشان دادن نوشته هایی با زمینه زرد رنگ به نام tips به شما راهنمایی های لازم را در خصوص ترتیب و مشخصات آرگومانها می نماید. آرگومان جاری كه در حال وارد نمودن آن هستید پررنگ تر دیده می شود. پارامترهایی كه مقدار دادن به آنها اختیاری است در داخل كروشه نشان داده می شوند.

دوشنبه 25 فروردین 1393  10:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها