0

آهنگ ورود کالاهای چینی به کشور تندتر شد

 
arseyfi
arseyfi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1392 
تعداد پست ها : 6672
محل سکونت : مرکزی

آهنگ ورود کالاهای چینی به کشور تندتر شد

 آمارهای منتشر شده از سوی گمرک چین نشان می دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در 6 ماه نخست عمر دولت یازدهم رشد 27 درصدی داشته و به ویژه صادرات این کشور به ایران از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار شده است.

بر اساس این آمار،کل مبادلات تجاری دو کشور در ماه های سپتامبر 2013 تا فوریه 2014 بالغ بر 23.17 میلیارد دلار بوده است. این رقم برای مدت مشابه سال قبل از آن یعنی سپتامبر 2012 تا فوریه 2013 حدود 18.2 میلیارد دلار اعلام شده است.صادرات چین به ایران در 6 ماه نخست فعالیت دولت یازدهم رشد قابل توجه 58 درصدی داشته و به 9.17 میلیارد دلار رسیده است. در دوره مشابه قبل از آن این رقم بالغ بر 5.8 میلیارد دلار گزارش شده است.

رشد 58 درصدی ورود کالاهای چینی به ایران در دولت تدبیر و امید در حالی است که افزایش وابستگی ایران به اقتصاد چین و ورود کالاهای بی کیفیت چینی به ایران یکی از انتقادهایی بود که برخی فعالان سیاسی و اقتصادی به دولت قبل وارد می کردند.با روی کار آمدن دولتی که غربی ها آن را بر اساس معیارهای خود میانه رو می دانند انتظار می رفت محدودیت های مبادلاتی ایران با غرب کاهش یابد و از سطح واردات ایران از چین کاسته شود.

بر اساس این گزارش واردات چین از ایران در 6 ماه نخست عمر دولت تدبیر و امید نیز البته در سطح کمتری یعنی بالغ بر 13 درصد رشد داشته است. چین در این دوره 14 میلیارد دلار از ایران واردات داشته است. واردات چین از ایران در دوره مشابه قبل 12.4 میلیارد دلار بوده است. در دو ماه نخست سال جاری میلادی که توافق هسته ای ژنو به امضا رسیده آهنگ رشد صادرات چین به ایران نه تنها کند نشده بلکه شدت بیشتری پیدا کرده است. در این دو ماه صادرات چین به ایران دو برابر شده و از 1.53 میلیارد دلار در مدت مشابه سال قبل به 3.01 میلیارد دلار رسیده است.

دوشنبه 25 فروردین 1393  10:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها