0

زندگینامه زرتشت

 
majidhosin
majidhosin
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 123

زندگینامه زرتشت

معنی نام زرتشت:

ظاهرا زرتشت دهقان زاده ای بوده که ریشه آریایی داشته است. معناهای زیادی برای زرتشت ذکر کرده اند که از جمله به معنی دارای شتران زرد است.

تاریخ تولد زرتشت مجهول است. بعضی روایات حاکی از این است که او در ۶۶۰ پیش از میلاد زندگی می کرده است. ولی دلایل محکمتر نشان می دهدکه زمان ظهور او حدود ۱۰۰۰ پ.م بوده است.

 

محل تولد

برخی تولد او را در ناحیه آذربایجان و تخت سلیمان کنونی و یا ارومیه میدانند. به همین دلیل دریاچه ارومیه را مقدس می شمارند. برخی میگویندکه در بلخ که در شرق ایران بوده متولد شده و عده ای نیز محل تولد او را ری که نزدیک تهران است میدانند.ولی ظاهرا او در غرب ایران به دنیا آمده و در شرق ایران به کار دعوت پرداخته است.

 درگذشت زرتشت بزرگ به تاریخ پنجم دی ماه برابر با روزخور از ماه دی می باشد. تاریخ نگاران نوشته اند زرتشت پس از هفتاد و هفت سال از عمر خویش که بیشتر آن را برای هدایت و دادن خرد و آگاهی به مردمان صرف نموده بود روزی در آتشکده شهر بلخ مشغول عبادت بوده است.

گشتاسب شاه کیانی و پسرش اسفندیار که از حامیان بزرگ وی بودند نیز برای رسیدگی به شهرهای دیگر از بلخ خارج میشوند و ارجاسب که دشمن

دیرینه زرتشت و ایرانیان بود از اینهنگام بهره برد و

«تور براتور» فرمانده سپاه خودرا با لشگری بسیار راهی بلخ که جزوی از 

ایران بود کرد.لشگر تورانی که همان ترکستان امروزی است دروازه های شهر بلخ را با تمام دلاوری ها مردم در هم شکستند و هنگامی که زرتشت با لهراسب و گروهی دیگر از یارانش مشغول عبادت به درگاه اهورامزدا بودند

توسط سپاه بر بر ترکهای تورانی کشته میشود.

 

زرتشت قبل از پیامبری

زرتشت از همان آغاز عمر به مهربانی و سرشت لطیف معروف شد. در هنگام بروز قحطسالی که در ایام جوانیش اتفاق افتاد،نسبت به سالخوردگان

احترام و مهربانی و نسبت به جانوران محبت و شفقت داشت ،زرتشت وقتی به سن ۲۰ سالگی رسید،پدر و مادر خود را رها کرد و برای یافتن پاسخ

پرسش هایی که اعماق ضمیرش را به خودمشغول کرده بود در اطراف جهان سرگردان شد و به هر کجا که میتوانست رفت و با هرکسی سخن میگفت.

زرتشت هفت سال را در غاری درون کوهی به خاموشی مطلق سپری کرده است.گفته میشود این غار در نزدکی دریاچه ارومیه و در بالای کوه سبلان

قرار داشته است.

 

چگونگی مبعوث شدن

وقتی زرتشت به سن سی سالگی رسید به مکاشفاتی رسید. زرتشت ده سال را به پرستش مزدا مشغول بود و مردم زمانه اش او را آزار میداد و به او ستم میکردن پس از این مکاشفه شروع به تعلیم مردم کرد. در ابتدا کسی به سخنان او گوش نمیداد و  او چند بار ناامید شد و  روان پلید “انگره مینو” او را وسوسه کرد که عبادت مزدا را کنار گذارد، اما زرتشت در عقایدش پایدار بود.

اولین شخصی که دین زرتشت را پذیرفت پسرعمویش بود. سپس در یکی از سرزمین های شرقی ایران به در بار پادشاهی بنام گشتاسپ راه یافت و مدت دو سال سعی بسیار کرد تا این پادشاه را به دین خود درآورد. در ابتدا پادشاه تحت تاثیر کار پانها یا مغان قرار داشت که در اوستا کاهنانی حریص و دنیا دوست معرفی شده اند.

آنان به روش باستانی حیوانات را قربانی میکردند و به سحر و جادو اشتغال داشتند. کارپانها به ضد زرتشت پرداختند که موجب شد زرتشت دستگیر و زندانی شود.

اما بعد از دو سال زرتشت معجزه ای انجام داد و اسب سیاه محبوب شاه که به بیماری کشنده ای مبتلا شده بود را درمان کرد. به این ترتیب همسر شاه از زرتشت حمایت کرد و به دین او در آمد. ظاهرا زرتشت در سن ۴۲ سالگی،گشتاسپ شاه را پیرو خود کرده بوده است.

 

خانواده زرتشت

جد پدری زرتشت را فردی بنام پورشسف دانسته اند. مادر او دغدو یه و پدر وی پوروش اسپ نام دارد. نام خانوادگی زرتشت “اسپنتمان” است.   

پدرحضرت زرتشت مردی دانشور و درستکار بود . حاصل ازدواج پور شسپ و دغدویه پنج پسر بود و زرتشت سومین آنهاست. نام همسر زرتشت ((هووی)) میباشد که برادر زاده جاماسپ وزیر گشتاسپ شاه بوده است.

و صاحب شش فرزند شد.

سه پسر:۱-ایست واستر  ۲-اوروتست  ۳-هورچیتره

سه دختر: ۱-فرینی ۲-تِربتی  ۳- پورچیستا

زرتشت در ششم فروردین متولد شده است.

لفظ “اشو” که بمعنی مقدس روحانی و جسمانی راستی و درستی است و در اوستا زیاد آمده است صفت یا عنوان پیغمبر می باشد. با ظهور زرتشت و برگزیده شدنش به عنوان پیامبر،رسالتی عظیم بر دوش او قرار گرفت. او با توشه ای پر و هدیه ای ارزشمند به میان مردم برگشت و ماموریت خود را که هدایت آنها  بسوی یکتاپرستی و نیک اندیشی و در یک کلام آگاه نمودن آنها از پیام اهورامزدا بود،آغاز نمود.

Reza hp

یک شنبه 24 فروردین 1393  5:48 PM
تشکرات از این پست
ahmadfarm
ahmadfarm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1390 
تعداد پست ها : 7792
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:زندگینامه زرتشت

موضوع جالبي بود. تا بحال اطلاعاتي در اين رابطه كسب نكرده بودم.

   

تنها امید خلق جهان یابن فاطمه   ای منتهای آرزوی اولیاء بیا

بالا گرفته ایم برایت دو دست را  ای مرد مستجاب قنوت و دعا بیا

                                     

           برای ظهورش صلوات........ اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

 
 
یک شنبه 24 فروردین 1393  8:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها