0

بررسی بازی: The Cave

 
majidhosin
majidhosin
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 123

بررسی بازی: The Cave

The cave  یک بازی فکری جدید است که توسط  سازنده بازی‌های تحسین شده Maniac Mansion  و Monkey island games ساخته شده است.ابن بازی در ابتدا برای کنسول‌های بازی و PC و بعدها برای استفاده در سیستم عامل iOS به صورت تغییر یافته و منطبق بر صفحه نمایش‌های لمسی منتشر شد.7 شخصیت در این بازی طراحی شده‍‌اند که هر کدام ار آنها یک سری توانایی‌های خاص برای حل معماهای بازی دارند.شما در این بازی می‌توانید به صورت همزمان با سه شخصیت بازی کنید و از توانایی‌های آنها بهر‌ه مند شوید.داستان پردازی و خود بازی روی کنسول و کامپیوتر بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است حالا باید ببینیم که در نسخه موبایل آن به چه شکلی تغییر کرده است.

 

 

 روال بازی

 

در The Cave 7 شخصیت مختلف وجود دارند.knight,hill billy,scientist,adventurer,monk,time traveler  و دوقلوها –بله دوقلوها به عنوان یک نفر شمرده می‌شوند.

 

هر کدام از آنها توانایی منحصر به فردی دارند.به عنوان مثال knight در حملات شکست ناپذیر است،scientist  می‌تواند  سیستم‌ها را هک کند و Adventurer  می‌تواند از وسایل استفاده کند یا اینکه پرش‌های بلندی انجام دهد.

 

در شروع بازی شما می‌توانید سه شخصیت را برای وارد شدن به غار انتخاب کنید.هر بار که شما وارد می‌شوید می‌توانید این ترکیب راتغییر دهید و شما ادامه بازی را با منتخبین خود ادامه می‌دهید.

 

 

دلیلی که شما به سه شخصیت احتیاج دارید به نوع طراحی بازی بستگی دارد.بعضی از آنها نیازمند بازی گروهی‌اند.به عنوان مثال در یک پازل شما به یکی از شخصیت‌ها احتیاج دارید که اهرم را نگه دارد تا بقیه بتوانند از از گذرگاه رد شوند.در دیگری،شما باید از یک شخصیت برای پرت کردن حواس دشمن استفاده کنید تا دیگری بتواند شیئ مشخصی را بدزدد.

 

کنترل کردن سه شخصیت مشکل به نظر می‌رسد،اما در واقعیت به این صورت نیست.شما می‌توانید با ضربه زدن روی آیکون هر شخصیت در پایین سمت چپ صفحه شخصیت اکتیو را مشخص کنید.در صورتی که خیلی از دیگران دور شوید آنها به صورت اتوماتیک شما را دنبال می‌کنند و دیگر لازم نیست که برای برگرداندن آنها یکی یکی به عقب بروید.

 

 

همانطور که قبلا اشاره کردیم هر شخصیت توانایی‌های منحصر به فرد دارد که در موارد مختلف بسیار مفید است.دلیل گفتن این مساله این بود که بدانید بازی به شکلی طراحی شده که با هرکدام از شخصیت‌ها بتوانید به بازی بپردازید و هرکدام از شخصیت‌ها قابلیت‌هایی دارند که می‌تواند روال بازی را ساده تر کنند اما این به آن معنی نیست که گذراندن مراحل بازی توسط شخصیت‌های دیگر غیر ممکن باشد و شما باید راه دیگری برای گذشتن از مرحله پیدا کنید و ببینید که کدام یک از آنها اغلب برای سپری کردن موارد مشابه مناسب ترند.

 

بعد ازاین برخی پازل‌ها هستند که مخصوص یک شخصیت خاص طراحی شده‌اند.به عنوان مثال مرحله‌‍ای که شما باید یک شمشیر را از سنگ بیرون بکشید که کاملا مشخص است باید از Knight برای گذراندن آن استفاده کنید.البته دو شخصیت دیگر به برای انجام این مرحله به او کمک می‌کنند اما در اینجا، Knight شخصیت اصلی است.

 

 

پازل‌های The Cave بسیار زیرکانه و مبتکرانه‌ انتخاب شده‌اند. بعضی از آنها به وسیله یک شخصیت حل می‌شوند و بعضی از آنها نیازمند کار تیمی‌اند.

 

از اول بازی این مساله به صورتی کامل و دقیق مشخص شده که شما چه کاری را باید انجام دهید.

 

پازل‌ها بسیار زیرکانه هستند و راه حل آنها هیچ وقت کاملا آشکار نیست.شما همچنین در بعضی موارد مجبورید که یک راه را چند بار بروید و برگردید تا شیء مورد نظر که جای دیگر دیده‌اید یا کار دیگری با آن انجام داده‌اید را برای انجام مرحله بعدی بردارید.برخی مواقع هم این شیء را در جایی دورتر دیده‌اید ولی امکان برگشت برای برداشت آن وجود ندارد که نشان می‌دهد شیء را اشتباه برداشته‌اید.

 

پازل‌ها به شکلی بی رحمانه سخت نیستند اما یک دیده بانی محطاطانه برای گذراندن پازل‌ها الزامی است.

 

 

یکی از بزرگترین تغییراتی که در طی تبدیل این بازی به مدل صفحه کوچک ایجاد شده سیستم کنترل بازی است.به هر حال توسعه دهندگان این بازی از کنترل دسته بازی برای این مدل اجتناب و آن را با حرکت دادن شخصیت‌ها با انگشت به این طرف و آن طرف جایگزین کردند.برای حرکت دادن شخصیت مورد نظر خود شما باید روی جایی که می‌خواهید بروید ضربه بزنید یا اینکه انگشت خود را در مسیری مورد نظر خود حرکت دهید.برای پریدن نیز انگشت خود را در یک زاویه باید بکشید.در حالی که این موضوع روی کاغذ خوب به نظر می‌رسد، در عمل بسیار وحشتناک است.ما متوجه هستیم که انجام بازی روی صفحه نمایش‌های لمسی کار آسانی نیست ونیازمند مقدار زیادی صیر و دقت است.اما این همه توجه می‌تواند در برخی مواقع برای کاربر خسته کننده باشد.شما همچنین نمی‌توانید به هر جایی که می‌خواهید بروید یا پرش کنید .شخصیت‌ها نیز کاری را بدون این که در کنترل خود تکرار کنید را انجام نمی‌دهند و کلیک کردن و کشش‌های بی هدف باعث می‌شود تا شخصیت‌ها به مکان‌های دیگر بروند، بیافتند و بمیرند.اگر یک شخصیت بمیرد بلافاصله در جایی نزدیک به مکان مرگ‌اش ظاهر می‌شود.

 

کنترل‌ها به واقعیت بسیار نزدیک هستند و این یک بازی بسیار مهیج است.آپشن Onscreen joystick  بهتر از عملکرد حالت عادی به نظر می‌رسد.

 

گرافیک و صدا

 

کنترل‌ها اولین چیزی هستند که در نسخه مخصوص گوشی این بازی تغییر کرده‌اند و گرافیک دومین چیز است.همانطور که می‌توانید حدس بزنید در هیچ جا گرافیک به خوبی نسخه کنسول و یا PC نیست.در این مدل نقاط تاریک بسیار خوب طراحی شده و نقطه‌های براق جذابیت زیادی به بازی بخشیده است اما در مورد نسخه گوشی رنگ‌ها بسیار شفاف شده‌اند، به شکلی که اصلا حس بازی در یک غار را نمی‌توان با آن داشت.

 

از دید بازی نگری گرافیک این بازی نسبتا خوب است ولی اگر شما قبل از این از نسخه کامپیوتر یا کنسول آن استفاده کرده‌اید ناامید خواهید شد.ما متوجه هستیم که شما نمی‌توانید همان سطح از قابلیت‌های کامپیوتر را روی گوشی داشته باشید، اما می‌توانیم بازی‌های زیادی را به شما نشان دهیم که در نسخه موبایل خود حتی بهتر هستند، پس این غیر ممکن نیست. چیز دیگری که می‌توان شما را ناامید کند کارایی بازی است.ما این بازی را روی iPad mini  انجام دادیم و به مشکلات زیادی در فریم ریت پایه برخوردیم که چندان رضایت بخش نبود.

 

 

صدای بازی در نسخه pc  و کنسول به هر صورت به دلیل طراحی عالی و روایت جالب بسیار لذت بخش است .شخصیت‌های بازی با یکدیگر صحبت نمی‌کنند و تنها در چند جای بازی دیالوگ‌های کوتاهی دارند.اما بیشترین بخش صدای بازی مربوط به راوی است که توضیح می‌دهد در حال حاضر چه اتفاقی افتاده است.در کنار این یک سری دیالوگ‌های دیگر هم وجود دارد که انگار به شکل عجیبی سعی شده تا خنده دار جلوه کنند.در حالت کلی محیط بازی بسیار ساکت است و تنها صدای انجام عملیات جاری شنیده می‌شود.در موارد دیگر هم مثلا وقتی که یک شخصیت می‌میرد راوی به صورت کامنت نظر خود را ابراز می‌کند.

 

حرف نهایی

 

The cave  یک بازی کاملا مهیج برای کنسول و کامپیوتر است ولی به نظر می‌رسد که تمام جزییات بازی در نسخه موبایل مناسب اندازه صفحه کوچک آن تبدیل نشده است.هر چند که پازل ها و داستان بازی بسیار خوشایند است ولی کنترل آن چندان جالب نیست.البته این مشکل چندانی برای کسانی که مدل کامپیوتری آن را بازی نکرده اند به همراه ندارد ولی کنترل‌ها می‌توانند آزار دهنده باشند.ما پیشنهاد نمی‌کنیم که شما 5 دلار پول را بابت آن بپردازید و بهتر از آن این است که از نسخه کامپیوتر آن استفاده کنید که در آن کنترل‌ها به بهترین شکل ممکن طراحی شده اند.

Reza hp

یک شنبه 24 فروردین 1393  10:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها