0

بهترین فرم خوابیدن، برای داشتن پوستی زیبا

 
mohammad98
mohammad98
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1391 
تعداد پست ها : 6815
محل سکونت : خراسان

بهترین فرم خوابیدن، برای داشتن پوستی زیبا

تحقیقات مختلف ثابت کرده بی‌خوابی و بدخوابی می‌تواند عوارض زیادی برای پوست ایجاد کند. هنگام خواب، دستگاه گوارش استراحت می‌کند و حتی سیستم عصبی نیز تغییراتی می‌کند که لازم بازسازی و بازتوانی آن است. گویا خواب شبانه کافی، پادز‌هر استرس است و روز بعد که فرد از خواب بیدار می‌شود، شادابی پوست و رفع خستگی عضلات را به‌ همراه دارد.

 

برخی متخصصان معتقدند که حتی پیدایش چروک‌های اطراف چشم نیز با بالش‌های نامناسبی که برخی از ما شب‌ها زیرسرمان می‌گذاریم، مرتبط است. خواب ناکافی باعث ایجاد بی‌قراری، عدم تمرکز، خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود و علاوه بر آن به سرعت پاسخ دهی به محرک‌های بیرونی و قدرت هماهنگی فرد با محیط و نیز قدرت حفظ و نگه‌داری اطلاعات کاهش می‌یابد.

 

در واقع خواب نامرتب و در ساعت‌های نامنظم و نامشخص شبانه‌روز، باعث گسسته شدن ساعت‌های بیولوژیک بدن شده و تنظیم مجدد آن، مدت‌ها زمان خواهد برد. در این حالت تمام ارگان‌های بدن، به نوعی تحت ‌تاثیر قرار گرفته و پوست نیز به عنوان یک عضو مهم، بازتابی در این اتفاق را بروز خواهد داد.

 

آثار کم خوابی، در طولانی مدت باعث بالارفتن سطح هورمون‌های استرس‌، به طور مداوم و کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود و همان‌طور که انتظار داریم، این ۲ عامل می‌تواند باعث چین‌و‌چروک‌های زودرس، شلی پوست، تیرگی دور چشم و فراهم شدن زمینه جهت ایجاد بدخیمی‌های پوست و در نتیجه کاهش ایمنی بدن می‌شود. همچنین می‌توان از سرم‌ها و کرم‌های ضدچروک استفاده کرد.

 

بهترین فرم خوابیدن، خوابیدن به پشت است. چون در این حالت هم فرم طبیعی ستون فقرات حفظ می‌شود و هم عامل کششی بر پوست تحمیل نمی‌شود.

 

 

برای داشتن خوابی راحت به این نکات توجه کنید:

- یادمان باشد هیچ چیز بیشتر از وجدان آسوده به خواب راحت کمک نمی کند.

-هوای اطاق باید تازه باشد اگر اطاق خواب پنجره ای دارد کمی لایآنرا باز بگذارید .

-سعی کنید شام خود را در ساعات اول شب بخورید.فاصله خوردن غذا و خواب باید حد اقل 2 ساعت و بهتر اینکه سه ساعت باشد.

-غذاهای چرب و سرخ شده را نخورید و یا خوردن آنرا به وعده ظهر اختصاص دهید.

-میزان غذا در وعده شب باید کمتر از وعده ظهر باشد . اگر شما اضافه وزن دارید یا چاق هستید غذای شب خود را خیلی مختصر کنید و یک عدد میوه و کمی ماست را جانشین غذا کنید

-نوشابه های گاز دار معده را تحریک می کند و موجب احساس ناخوشایندی میشود از خوردن ان با وعده شام خودداری کنید.

-شب قبل از خواب یک لیوان شیر گرم بخورید، کلسیم و اسید آمینه های موجود در شیر آرامش بخش هستند .

-از نوشیدن قهوه و چای پررنگ قبل از خواب پرهیز کنید، خصوصا اگر بد خواب هستید.

-لباس خواب خود را از جنس نرم،سبک و نخی انتخاب کنید یک لباس راحت و نرم آرامش و احساس امنیت به شما میدهد حتی در هوای گرم بالاپوش را فراموش نکنید.

-یکی از عوامل باز دارنده خواب خستگی فکری است ذهن شما مدام از این موضوع به موضوع دیگر در گیر میشود برای رهایی باید بر تنفس خود متمرکز شوید . آرام هوا را از راه بینی به ریه ها سعی کنید بیشتر و بیشتر ریه هایتان را از هوای پاک پر کنید و همراه با آن فکر کنید که زندگی را به تمام سلولهای بدنتان میبخشید و بعد هوارا از راه دهان خارج کنید و فکر کنید همه نا ارامیها و درد ها از راه هوا به خارج از بدنتان فرستاده میشود این تنفس را ده بار انجام دهید .

-اگر شب ها رویا پردازی می کنید به وقایع شاد و مثبت فکر کنید و خلاقیت ها و موفقیت ها را مرور کنید.

-چای بابونه همراه با کمی عسل و آب لیموی تازه هم میتواند به داشتن خواب راحت کمک کند.

-مصرف زیاد نمک ،ادویه ها و سیر نیز میتواند موجب نا آرامی و اختلال در خواب شود.

 


جام

هر که دارد هوس کربُــبَـــلا بسم الله

شنبه 23 فروردین 1393  8:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها