0

از ماهواره ظفر چه خبر؟

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

از ماهواره ظفر چه خبر؟

از ماهواره ظفر چه خبر؟

 


رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت ایران از اقدام برای طراحی و ساخت نمونه فضایی ماهواره ظفر در این دانشگاه خبر داد. دکتر محمدسعید جبل عاملی در مراسم تودیع خود با اشاره به فعالیتهای فناوری دانشگاه علم و صنعت گفت: در حال حاضر این دانشگاه در 7 پروژه کلان ملی مشارکت دارد.

از ماهواره ظفر چه خبر؟

پس از ماهواره «نوید»، ماهواره «ظفر» به عنوان دومین پروژه فضایی در دستور کار دانشگاه علم و صنعت قرار گرفت. نمونه مهندسی ماهواره ملی «ظفر» توسط دانشگاه علم و صنعت و به سفارش سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده ‌که با استفاده از فناوری های پیشرفته تر نسبت به ماهواره نوید، قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک بهتر از 80 متر را دارد.

وی طراحی و ساخت ماهواره های فضایی را از جمله فعالیتهای این دانشگاه برشمرد و افزود: ماهواره نوید 1 و 2 از جمله پروژه های فضایی مهم دانشگاه علم وصنعت است که ماهواره نوید 2 با عنوان «تدبیر» پرتاب می شود.

جبل عاملی طراحی و ساخت ماهواره ظفر را از دیگر پروژه های فضایی این دانشگاه عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر اقدام به طراحی و ساخت نمونه فضایی این ماهواره شده است. به گفته وی این ماهواره قرار است در مدار ژئو قرار گیرد.

ماهواره ظفر

ظفر ماهواره‌ای سنجش از دور است. این ماهواره قرار است در مدار دایره‌ای حرکت کند. وزن این ماهواره 90 کیلوگرم و دارای طول عمر تجهیزاتی یک ونیم سال است. بر روی این ماهواره 4 دوربین رنگی نصب می‌شود. این دوربین‌ها دارای وضوح 80 متری است و قادر به تصویربرداری از سطح زمین خواهد بود. به گفته محققان این ماهواره دقت سیستم کنترل تعیین وضعیت ماهواره ظفر نسبت به ماهواره نوید 300 درصد پیشرفت داشته است.

 

بر اساس گفته محققان مقایسه این دو ماهواره نشان می دهد که فناوری دوربین ها در ماهواره ظفر ارتقای 5 برابری یافته است. دو برابر شدن دقت کنترل و افزایش بیش از 15 برابری نرخ ارسال داده های تصویری از دیگر مزایای ماهواره ظفر است.

تصاویر ارائه شده از طریق ماهواره ظفر می تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل ها، بررسی زمین ‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحرانهای طبیعی به کار برده می شود

وزن ماهواره ظفر 90 کیلوگرم است که به منظور استقرار در مدار دایره با ارتفاع 500 کیلومتر و زاویه انحراف مداری 55 درجه طراحی شده است.

 

جزئیات ماهواره ظفر

دکتر حسین بلندی، با اشاره به جزئیات ماهواره ظفر، افزود: این ماهواره مجهز به دوربین های رنگی است و قادر به تصویر برداری از سطح زمین است.

مدیر مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت، با تاکید بر اینکه ماهواره ظفر پیشرفته تر از ماهواره نوید است، توضیح داد: ماهواره ظفر حداقل 300 درصد نسبت به ماهواره نوید در وضعیت بهتری قرار دارد و دارای سیستم کنترل پیشرفته تری نیز است.

ماهواره ظفر

وی با تاکید بر وضوح بالای تصاویر «ظفر»، اظهار داشت: این امر سبب شده است تا این ماهواره تصاویر بسیار کاربردی تری را در اختیار ما قرار دهد.

 

بلندی درباره زمان پرتاب ماهواره ظفر خاطر نشان کرد: بخش ماهواره ای ظفر آماده شده است ولی برای پرتاب آن نیاز به اجرای چندین فاز دیگر داریم که هم اکنون در حال انجام است. 

 

کاربردهای تصاویر ارسالی از سوی ظفر

رئیس مرکز تحقیقات ماهواره ‌ای دانشگاه علم و صنعت پیش از این در خصوص کاربردهای تصاویر و داده های ماهواره ظفر اعلام کرد: تصاویر ارائه شده از طریق ماهواره ظفر می تواند در پایش ذخایر نفت، معادن، بررسی جنگل ها، بررسی زمین ‌های شور و قلیایی، بررسی امراض و آفات گیاهی و استفاده از تصاویر در جهت بررسی بحرانهای طبیعی به کار برده می شود.

جمعه 22 فروردین 1393  1:39 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها