0

منوی غذاهای فضایی

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

منوی غذاهای فضایی

منوی غذاهای فضایی

تا به حال فکر کرده اید فضانوردان در فضا و در شرایط بی وزنی چگونه غذا می خورند؟ آیا آن ها همان غذاهایی را می خورند که بر روی زمین خورده می شود یا مجبورند غذاهای ویژه ای را برای خود تدارک ببینند؟

فضانوردان مثل همه‌ انسان‌ها از غذاهایی استفاده می‌کنند که می‌توان آن‌ها را غذاهای اصلی نامید. البته در سال‌های اولیه‌ عصر فضا غذاهایی که فضانوردان می‌خورند کمی متفاوت بود چون در آن زمان هنوز نمی‌دانستند بلع غذا در شرایط بی‌وزنی چگونه است بنابراین بیشتر غذاها را به صورت پوره یا خمیر در می‌آورند و آن‎‌ها را در داخل تیوپ‌هایی مثل تیوپ‌های خمیر دندان جاسازی می‌کردند و فضانورد آن تیوپ را در دهان می‌گذاشتند و با فشار دادن تیوپ خمیر را می‌خورد. این نوع غذا خوردن اصلاً لذت‌بخش نبود و خیلی از فضانوردان ترجیح می‌دادند تا آن‌جا که می‌شود از غذا خوردن پرهیز کنند.

اما به‌تدریج وضعیت تغذیه فضانوردان بهتر شد و در حال حاضر آن‌ها همان غذاهایی را می‌خورند که ما روی زمین می‌خوریم البته با کمی محدودیت. مثلاً در فضا شرایط بی‌وزنی شما نمی‌توانید نمک یا فلفل را روی غذایتان بپاشید و برای این‌ کار باید از آبِ نمک یا فلفل حل شده در روغن استفاده کنید. همین‌طور بردن بعضی‌ از میوه‌ها در فضا مثل موز ممنوع است. چون پوست موز در شرایط  نگهداری خاص گازهای از خود متصاعد می‌کند که می‌تواند در تهویه هوای فضاپیما اختلال ایجاد کند.

در ادامه چند نمونه از غذاهای مصرفی فضانوردان در فضاپیما و ایستگاه های فضایی را برای شما به نمایش گذاشته ایم.

جمعه 22 فروردین 1393  1:36 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها