0

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

 
DRAGON333
DRAGON333
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1391 
تعداد پست ها : 8083
محل سکونت : سیستان و بلوچستان خاش

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

 


زیردریائی نهنگ دومین تلاش ایران در طراحی و ساخت زیردریائی و در عین حال یكی از پر هزینه ترین پروژه های دفاعی ایران بوده است.این زیردریائی كاملا" منطبق با شرایط خلیج فارس طراحی شده كه این مزیت به ایران امكان استفاده های گوناگونی از این زیردریائی را میدهد.

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

در طراحی و ساخت این زیر دریایی از امكانات و منابع بیش از 49 مركز دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی كشور استفاده شده است و همچنین تعداد نزدیك به 200 زیر طرح صنعتی و 70 مقاله علمی دستاوردهای مهم این طرح ساخت این زیردریایی است،‌ دو زیر سیستم عمده، پریسكوپ تلویزیونی و سونار غیر فعال پیشرفته به عنوان چشم و گوش این شناور زیر سطحی توسط مجتمع دانشگاهی برق دانشگاه صنعتی مالك اشتر و تحقیقات جهاد كشاورزی ساخته شده است.

بعد از زیردریائی غدیر ، نهنگ دومین زیردریائی بومی ساخت ایران استكه مجهز به یك سیستم رادار جستجوگر سطحی و یك دكل مخابراتی است كه آنرا برای نفوذ به بندرگاه ها مناسب ساخته و نیز توانائی خوبی در مین گذاری مخفیانه دارد.فرمانده نیروی دریائی ایران میگوید: نهنگ حاصل تلاش كارشناسان نیروی دریائی، متخصصین و محققان دانشگاهی است. طراحی این زیردریائی خیلی طول كشید اما سرانجام در اینكار موفق شدیم.

مجید حیدری مورچه خورتی یکی از فعالان ساخت این زیردریایی در گفتگویی که با خبرگزاری فارس انجام داده بود با بیان این مطلب که طراحی و ساخت این پروژه کاملا توسط دانشمندان و محققان ایرانی بدون وابستگی به خارج از کشور انجام شده، افزود: محققان و پژوهشگران ایرانی طی 10 سال تحقیق و مطالعه موفق شدند به دانش این پروژه دست پیدا کنند.

گفته می شود كه این یك زیردریائی سونارگریز (رادارگریز) است. مقامات ایران می گویند كه این زیردریائی به سیستمهای الكترونیكی پیشرفته ساخت ایران مجهز است و قادر به شلیك همزمان اژدر و موشك نیز می باشد. این مقامات هیچ توضیحی در مورد برد این سلاحها نداده اند.

زیردریائی نهنگ دومین تلاش ایران در طراحی و ساخت زیردریائی و در عین حال یكی از پر هزینه ترین پروژه های دفاعی ایران بوده است.این زیردریائی كاملا" منطبق با شرایط خلیج فارس طراحی شده كه این مزیت به ایران امكان استفاده های گوناگونی از این زیردریائی را میدهد

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

بد نیست بدانید برخی از كارشناسان غربی نهنگ را یك مینی زیر دریائی با توانائی های ناشناخته می دانند. از نظر آنها بر اساس تصاویر موجود ، نهنگ یك مینی زیردریائی است اما از نظر امكانات داخلی و توانائی های آن اختلاف نظر دارند. به طور مثال برخی می گویند ایران 4 زیردریائی كوچك از كلاس ناشناخته  (غدیر ) ساخت كره شمالی در اختیار دارد كه آنها فقط برای جابجائی غواص كاربرد دارند در حالیكه از نظر برخی دیگر این تصورات بی معنی است و آنها را زیردریائی هائی با توانائی عملیات در آبهای عمیق و حمل حدود 16 عدد مین دریائی در هر سورتی از ماموریت می دانند. نهنگ از لحاظ طول و عرض اندكی از غدیر بزرگتر است و شاید ظرفیت آن نیز تقریبا" دو برابر ( 350 الی 400 تن ) باشد. نهنگ همچنین دارای تجهیزات الكترونیكی پیشرفته تری نسبت به غدیر است.

به هر حال زمانیكه صحبت از زیردریائی نهنگ میشود فرضیه های مختلفی به نظر می آید.نخستین فرض این است كه زیردریائی نهنگ اساسا" یك زیردریائی تهاجمی برای مقابله با كشتی هاست.

فرض بعدی كه تا حدی هم محتمل به نظر میرسد این است كه نهنگ توانائی حمل مین های دریائی بیشتر و بزرگتری نسبت به زیردریائی غدیر داشته باشد.

و فرضیه سوم این است كه كه این زیردریائی برای انجام عملیات ویژه و قاچاق طراحی شده است. به طور كلی اطلاعاتی راجع به موتور و یا تجهیزات داخلی این زیردریائی وجود ندارد و فقط از روی تصاویر موجود می توان به پاره ای مشخصات آن پی برد اما در مجموع می توان حدس زد كه این زیردریائی از توان عملیاتی گسترده تری نسبت به غدیر برخوردار است .

آشنایی با زیردریایی نهنگ ساخت ایران

مشخصات

نام جنگ افزار : زیردریایی نهنگ

تجهیزات : دارای سونار و یک رادار جستجوی سطحی

تسلیحات : 2 تا 4 لول پرتاب اژدر و محفظه های شلیك موشك نور ، مین گذار.

سال شروع خدمت : مارس 2006

وزن : 350 الی 400 تن

قابلیت ویژه : كف نشینی و دور ماندن از شناسایی

سرعت در سطح آب : 25 كیلومتر بر ساعت

سرعت زیر سطح آب : 44 كیلومتر بر ساعت

ساخت : صنایع دفاع جمهوری اسلامی ایران

طول : 20 متر

قطر : 3 متر

ارتفاء : 2.5 متر

نیروی محرکه : دیزل الکتریک

تعداد در حال خدمت : یک فروند

جمعه 22 فروردین 1393  1:28 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها